Ako ste sami student ili ste roditelji studenta zasigurno ste upoznati sa troškovima koji će nastajati narednih nekoliko godina, do finalnog koraka - diplome. Troškovi su osobito visoki ako student studira u gradu ili državi različitoj od mjesta prebivališta.
Pripadnici romske nacionalne manjine koji bi rado studirali i upisali fakultet vrlo često imaju financijsku prepreku koju je gotovo pa nemoguće zaobići. Obzirom na visoke životne troškove brojni se studenti nadaju da će biti stipendirani od svoje općine, grada ili pak države, kako bi manje financijski opterećivali svoje roditelje i kako bi im novac zarađen studentskim poslovima ostao na raspolaganju za uživanje u studentskim danima.
Uskoro će studiranje postati luksuz, a na studiranje će se zbog financijskih razloga osobito teško odlučivati pripadnici romske nacionalne manjine. Iz navedenog je razloga od 26. lipnja 2025. godine na snagu stupio Pravilnik o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na državnu stipendiju za studente pripadnike romske nacionalne manjine.
Ukoliko ste pripadnik romske nacionalne manjine možda ispunjavate uvjete za primanje mjesečne novčane naknade- stipendije, a koji bi novčani iznos zasigurno mogao pomoći u snošenju barem dijela visokih troškova studiranja te je iz tog razloga preporučljivo utvrditi koje uvjete morate zadovoljiti da bi ostvarili pravo na državnu stipendiju.
Osnovni uvjeti za primanje državne stipendije pripadnika romske nacionalne manjine su prvenstveno da isti mora dokazati pripadnost romskoj nacionalnoj manjini i isti mora imati status studenta na sveučilišnom ili stručnom studiju. Ako je riječ o upisu više godine studija, student mora steći najmanje 30 ECTS bodova u prethodnoj godini, a koji se kriterij logično ne odnosi na one studente koji upisuju prvu godinu studija.
Ako ste stekli manje od 30 ECTS bodova u prethodnoj akademskoj godini, treći puta upisujete istu godinu studija ili isti semestar, primate drugu stipendiju koja se financira iz javnih izvora, obavljate samostalnu djelatnost ili imate upisano mirovanje studentskih obveza, nažalost, niste kandidat za primanje državne stipendije.
Da bi ostvarili pravo na državnu stipendiju kao pripadnik romske nacionalne manjine morate pratiti kada će biti objavljen javni natječaj, a koje se objavljivanje sukladno Pravilniku očekuje najkasnije do kraja mjeseca listopada, te dostaviti popunjen obrazac za prijavu zajedno sa svom propisanom dokumentacijom u točno naznačenom roku.
Nakon toga će se oformiti Povjerenstvo koje će utvrditi rezultate javnog natječaja i sastaviti listu studenata iz koje će biti jasno vidljivo tko ostvaruje pravo na državnu stipendiju, a u slučaju da ste nezadovoljni objavljenim rezultatima jer smatrate da bi pravo trebali ostvariti imate mogućnost napisati pisanu primjedbu Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih.
Konačno, samim potpisivanjem Ugovora o dodjeli državne stipendije učinili ste posljednji korak i završili čitav proces te preostaje još samo pričekati isplatu novčanih sredstava.
Ukoliko pak se promijene okolnosti na strani studenta, primjerice, ispišete se sa studija u godini u kojoj ste primili stipendiju, isključeni ste sa studija, upišete mirovanje prava i obveza i dr., o tome ste dužni obavijestiti gore navedeno Ministarstvo u roku od 15 dana te će vam se daljnja isplata obustaviti.
Ukoliko tu svoju obvezu ne ispunite i dalje koristite stipendiju znajući da više za to ne ostvarujete uvjete, nadležno Ministarstvo od studenta može tražiti povrat onog dijela sredstava koji mu je bio plaćen.
Konačno, slijedi i odgovor na pitanje koliko iznosi državna stipendija. Pravilnikom je propisano da se ista isplaćuje u najmanje deset mjesečnih rata u iznosu od najmanje 200,00 eura, ali se u javnom natječaju može odrediti i veći iznos ako za to postoje sredstva u državnom proračunu.
Stoga je preporuka svim studentima pripadnicima romske nacionalne manjine koji ovih dana prolaze upis na fakultet ili polažu ispite i upisuju više akademske godine da vode računa o mogućnosti ostvarivanja prava na državnu stipendiju.