Zagorje i Međimurje - Sjeverna Hrvatska kao lider ekološke održivosti

Zdenko Štriga | 23.12.2024. u 09:35h | Objavljeno u Kolumne

Zdenko Štriga, savjetnik Vlade RH pri Ministarstvu demografije i useljeništva za pitanja dijaspore i gospodarskih mogućnosti, za portal Varaždinskih vijesti piše o aktualnim temama s naglaskom na gospodarstvo i ulozi iseljeništva u daljnjem razvoju Hrvatske.

Hrvatska raspolaže s oko 2,7 milijuna hektara poljoprivrednog zemljišta, od čega je 1,3 milijuna hektara oranica, što čini ovu djelatnost ključnim temeljem za gospodarski razvoj zemlje. Povijesno gledano, poljoprivreda je igrala ključnu ulogu u razvoju sjeverne Hrvatske, posebice Zagorja i Međimurja, regija poznatih po dugogodišnjoj tradiciji obrade zemlje i očuvanju lokalnih sorti biljaka. Već u srednjem vijeku, ovi krajevi su bili prepoznati kao žitnice zbog plodnog tla i povoljnih klimatskih uvjeta, dok je vinogradarstvo u Međimurju bilo značajno već u doba Habsburške Monarhije.

Sjeverna Hrvatska, s posebnim fokusom na Zagorje i Međimurje, i danas predstavlja neotkriveni dragulj za razvoj ekološke poljoprivrede. Zagorje, sa svojim brežuljkastim pejzažima i bogatom kulturnom baštinom, oduvijek je bilo pogodno za voćarstvo, povrtlarstvo i vinogradarstvo, dok Međimurje, poznato kao jedna od najplodnijih regija, ima dugu tradiciju u proizvodnji visokokvalitetnih vina i voća. Obje regije imaju idealne klimatske i geografske uvjete za proizvodnju hrane koja može konkurirati na europskom tržištu, osobito u segmentu ekoloških proizvoda.

Razvoj poljoprivrede u Hrvatskoj, posebno u sjevernim krajevima, ne samo da doprinosi očuvanju prirodnih resursa i kulturne baštine, već ima strateški značaj za osiguranje prehrambene sigurnosti, povećanje izvoza i jačanje ruralnih zajednica. U eri kada europsko tržište sve više traži održive i zdrave prehrambene proizvode, potencijal Hrvatske da postane lider u ekološkoj poljoprivredi je nemjerljiv. Upravo regije poput Zagorja i Međimurja, sa svojim povijesnim značajem i prirodnim bogatstvima, mogu predvoditi ovu tranziciju, pružajući primjer dobre prakse za ostatak zemlje.

pexels-erik-scheel-95425.jpg

Zagorje – Raj za voćarstvo i povrtlarstvo

Zagorje, poznato po svojim brežuljkastim pejzažima i čistoj prirodi, ima dugu tradiciju u voćarstvu i povrtlarstvu. Uzgoj jabuka, krušaka, šljiva i trešanja u ovom kraju može se podići na novu razinu kroz certificiranu ekološku proizvodnju. Posebno se ističu lokalne sorte, poput jabuke "šampanjke", koje su zbog svoje kvalitete i arome idealne za preradu u prirodne sokove, marmelade i druge proizvode s dodanom vrijednošću. Na povrtnim površinama uspješno se uzgajaju krumpir, kupus, mrkva i grah, dok bi ekološka certifikacija dodatno podigla konkurentnost ovih proizvoda na domaćem i inozemnom tržištu.

Prema dostupnim podacima, zagorski poljoprivrednici obrađuju više od 30.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, od čega više od 5% već sada ima ekološku certifikaciju. S obzirom na rastuću potražnju za ekološkim proizvodima u EU, ova brojka može znatno rasti kroz ciljana ulaganja u edukaciju i infrastrukturu. Uz dodatnu podršku kroz agroturizam, posjetitelji bi imali priliku posjetiti lokalne farme, sudjelovati u berbama i degustirati svježe proizvode, čime bi se dodatno promovirala regija.

Međimurje – Plodno tlo za vinograde i voćnjake

Međimurje, najmanja županija u Hrvatskoj, izdvaja se po iznimno plodnim tlima i povoljnim klimatskim uvjetima za vinogradarstvo i voćarstvo. Ovo područje nudi savršene uvjete za uzgoj autohtonih sorti vinove loze, poput pušipela, koji ima potencijal postati prepoznatljiv brend na europskoj vinskoj sceni. Ekološka proizvodnja vina iz Međimurja mogla bi zauzeti posebno mjesto u nišnim segmentima tržišta, gdje su autentičnost i održivost ključni faktori.

77963-199a07d772_L.jpg

Osim vinogradarstva, Međimurje je pogodno za uzgoj voćaka poput jabuka, trešanja, lješnjaka i oraha.

Prema podacima Međimurske županije, na ovom području obrađuje se više od 20.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, a godišnja proizvodnja jabuka prelazi 30.000 tona. Ekološki uzgoj ovih kultura mogao bi dodatno povećati njihovu vrijednost, osobito na tržištima zdravih prehrambenih proizvoda. Također, uzgoj ekoloških žitarica, poput heljde i pira, predstavlja dodatnu priliku za diversifikaciju proizvodnje.

Ekološka poljoprivreda u Međimurju može imati i značajnu ulogu u razvoju ruralnog turizma. Posjetitelji bi mogli sudjelovati u radionicama o tradicionalnim metodama uzgoja, degustirati autohtone proizvode i doživjeti autentičnost međimurskog sela, čime bi se dodatno doprinosilo očuvanju kulturne baštine i razvoju lokalne ekonomije.

Hrvatske tržnice kao potencijalni turistički magnet: Inspiracija iz Barcelone

Primjer tržnice La Boquería u Barceloni nudi inspiraciju za razvoj hrvatskih tržnica kao središta ekološke proizvodnje i turizma. Ova tržnica, osim što je mjesto za nabavu svježih namirnica, predstavlja kulturni i gastronomski epicentar grada te privlači milijune posjetitelja godišnje. Hrvatska bi, inspirirana ovim modelom, mogla razviti tržnice koje spajaju tradiciju, suvremeni turizam i promociju ekoloških proizvoda.

pexels-chaitaastic-2031992_1.jpg

U Zagrebu, Varaždinu, Čakovcu i drugim gradovima Hrvatske, tržnice bi mogle postati prostori gdje se nude isključivo certificirani ekološki proizvodi. Osim prodaje, ove bi tržnice mogle organizirati radionice, degustacije i manifestacije koje promoviraju lokalnu gastronomiju i kulturu. Na taj način, tržnice bi postale ne samo mjesta kupnje, već i nezaobilazne turističke destinacije koje bi privlačile posjetitelje iz cijelog svijeta.

Tržnice koje oblikuju ekološku budućnost Hrvatske

Uz integraciju ekoloških proizvoda, tržnice mogu igrati ključnu ulogu u promociji održivog razvoja i regionalne prepoznatljivosti. Kroz suradnju s lokalnim proizvođačima, edukativne programe i turističke aktivnosti, tržnice bi doprinijele jačanju poljoprivrednog sektora i povezivanju ruralnih i urbanih zajednica.

Uspješna implementacija ovih ideja može rezultirati povećanjem broja ekoloških proizvođača, rastom izvoza ekoloških proizvoda te stvaranjem novih radnih mjesta. Dugoročno, ovaj pristup bi dodatno pozicionirao Hrvatsku kao jednu od vodećih ekoloških destinacija u Europi.

plac-trznica-cijene-18.jpg

Treba se naglasiti da sjeverna Hrvatska, sa svojim prirodnim bogatstvima i tradicijom u poljoprivredi, ima sve preduvjete da postane vodeća regija u razvoju ekološke poljoprivrede. Kroz ulaganja u certificiranu proizvodnju, promociju lokalnih sorti i inovativne tržišne modele, poput modernizacije tržnica, ova regija može postati primjer dobre prakse i inspiracija za ostatak zemlje.

Razvoj ekološke poljoprivrede u Zagorju i Međimurju ne samo da čuva prirodne resurse i kulturnu baštinu, već doprinosi dugoročnoj održivosti hrvatskog gospodarstva.