Odlučili ste riješiti stambeno pitanje kupnjom stana ili kuće, ali tek sada se nalazite pred brojnim nedoumicama, odnosno ne znate na što biste ste trebali pripaziti prilikom donošenja odluke o ovom, vrlo važnom životnom pitanju?
Razmišljate o tome da angažirate agenciju za posredovanje u prometu nekretninama ili ste se odlučili na angažiranje odvjetnika koji će vam pomoći u rješavanju nedoumica? U članku ćemo ukratko navesti osnovne stvari o kojima bi svakako trebali voditi računa kako kasnije ne bi bili suočeni sa brojnim problemima.
Kod donošenja odluke o kupnji postojećeg stana ili kuće svakako prvo od vlasnika zatražite dokaz o vlasništvu, a potom točnost danih informacija provjerite kod nadležnog općinskog suda na kojem se nekretnina nalazi. Dakle, prvi obvezan korak je da se uvjerite govori li vam prodavatelj istinu o tome tko je vlasnik nekretnine.
U današnje je doba to vrlo lako provjeriti i putem interneta, pa nije čak niti potreban osobni odlazak na sud, ali je potrebno da imate točan podatak pri kojem je Općinskom sudu/zemljišnoknjižnom odjelu upisana predmetna nekretnina (primjerice Varaždin), potom u koju je glavnu knjigu upisana predmetna nekretnina (primjerice Trnovec) i konačno morate znati broj katastarske čestice ili broj zemljišnoknjižnog uloška za predmetnu nekretninu.
Također, ako imate sve gore navedene podatke imate mogućnost uvida u povijesni pregled za predmetnu nekretninu te možete utvrditi koji su bili raniji vlasnici, je li nekretnina bila opterećena založnim pravom, iako vam to najvjerojatnije nije važno prilikom donošenja odluke o kupnji nekretnine.
Naravno, ništa manje važno je da danas sa samo nekoliko klikova, uz posjedovanje gore navedenih informacija, možete provjeriti je li nekretnina za koju se zainteresirani opterećena založnim pravom, odnosno je li nekretnina "čista" od tereta, kako laici kolokvijalno nazivaju nekretninu koja je neopterećena tuđim pravima.
Nešto je drugačija situacija ako kupujete stan u izgradnji, ali i tada, naravno, imate određena prava o kojima bi morali voditi računa. U takvom vam je slučaju investitor dužan dati na uvid izvršnu/pravomoćnu građevinsku dozvolu ili drugi odgovarajući akt za građenje. Isto tako, imate pravo zatražiti na uvid i u uporabnu dozvolu koju građevina ne može dobiti ako se odstupilo od uvjeta gradnje propisanih građevinskom dozvolom ili drugim odgovarajućim aktom za građenje.
Ako ste u mogućnosti, dobro je zatražiti i uvid u glavni projekt, koji je dio građevinske dozvole. Investitor je isto tako dužan prije izdavanja uporabne dozvole pribaviti energetski certifikat i to svakako imajte na umu i zatražite da vam se isti predoči.
Kao što je gore navedeno, ništa manje bitno nije da nekretnina koju kupujete ima važeći energetski certifikat koji predočuje energetska svojstva zgrade, odnosno opće podatke o zgradi, energetski razred zgrade, rok važenja certifikata, podatke o osobi koja je izdala i izradila energetski certifikat, podatke o osobama koje su sudjelovale u izradi energetskog certifikata, oznaku energetskog certifikata, podatke o termotehničkim sustavima, energetske potrebe zgrade, podatke o korištenju obnovljivih izvora energije, prijedlog mjera, detaljnije informacije i objašnjenje sadržaja energetskog certifikata.
Stambene zgrade svrstavaju se u osam energetskih razreda prema energetskoj ljestvici od A+ do G, s tim da A+ označava energetski najpovoljniji, a G energetski najnepovoljniji razred. Obvezno prije sklapanja ugovora o kupoprodaju zatražite od prodavatelja da vam preda važeći energetski certifikat te pritom pripazite da isti nije stariji od 10 godina.
Kada ste već donijeli odluku o tome da ćete kupiti neku određenu nekretninu dolazimo do faze sklapanja predugovora, odnosno ugovora o kupoprodaji nekretnine i tu isto tako trebate biti vrlo oprezni. Nerijetko se prije sklapanja konačnog ugovora o kupoprodaji sklapa predugovor u kojem se definira koja će nekretnina biti predmetnom kupoprodaje, te je potrebno detaljno specificirati o kojoj je nekretnini riječ; dakle uzeti u obzir sve zemljišnoknjižne podatke i detaljno istu opisati kako kasnije ne bi imali poteškoća prilikom sklapanja konačnog ugovora o kupoprodaji nekretnine.
Osim svega navedenog, potrebno je upozoriti potencijalnog kupca da će vlasnikom nekretnine postati tek upisom svog vlasništva u zemljišnim knjigama nadležnog suda, a ne samom činjenicom sklapanja ugovora o kupoprodaji, zbog toga je bitan sam sadržaj ugovora o kupoprodaji.
Konačno, nemojte zaboraviti da ćete kao kupac morati snositi i troškove poreza na promet nekretnina pa se dobro raspitajte imate li uvjete za oslobođenje od plaćanja istog, a ako nemate, provjerite po kojoj ćete stopi isti morati platiti te uračunajte i taj trošak prilikom donošenja odluke o kupnji nekretnine.
Naravno da je rješavanje stambenog pitanja vrlo stresno iz višestrukih razloga, ali nemojte zbog nepoznavanja propisa učiniti kupnju nekretnine još stresnijom nego što bi to trebalo biti jer, ipak, to bi u konačnici trebao biti sretan događaj.