Hrvatska kao globalno prepoznatljiva destinacija ekološke proizvodnje

Zdenko Štriga | 2.12.2024. u 08:00h | Objavljeno u Kolumne

Zdenko Štriga, savjetnik Vlade RH pri Ministarstvu demografije i useljeništva za pitanja dijaspore i gospodarskih mogućnosti, za portal Varaždinskih vijesti piše o aktualnim temama s naglaskom na gospodarstvo i ulozi iseljeništva u daljnjem razvoju Hrvatske.

Hrvatska ima jedinstvenu priliku pozicionirati se kao jedna od vodećih destinacija ekološke proizvodnje u Europi i svijetu. Njena obilježja, poput obilja plodnog tla, čiste vode, velikog broja sunčanih dana, raznolikih klimatskih uvjeta i netaknute prirode, pružaju temelj za razvoj ekološke poljoprivrede koja bi odgovarala najstrožim standardima kvalitete. Zemljopisna raznolikost omogućavala proizvodnju širokog spektra organskih proizvoda, od visokokvalitetnih žitarica, voća i povrća do maslinovog ulja i vina, što bi Hrvatskoj dalo konkurentsku prednost u zadovoljavanju rastuće globalne potražnje za ekološkim proizvodima.

olive-oil-1596417_1280.jpg

Europska unija postavlja visoke standarde za ekološku proizvodnju, što osigurava vjerodostojnost i kvalitetu proizvoda s oznakom ekološkog porijekla. Hrvatska, kao članica EU-a, ima priliku koristiti ovu regulatornu podršku kako bi stvorila prepoznatljiv brend svojih proizvoda na globalnom tržištu.

Plodna tla u regijama poput Slavonije, Baranje, Banovine, Zagorja, Međimurja, doline Neretve i Istre, uz izrazito nisku razinu zagađenja okoliša, čine Hrvatsku idealnim okruženjem za razvoj održivih proizvodnih praksi. Uvođenjem inovacija i modernih tehnologija, potencijal ovih regija mogao bi se maksimalno iskoristiti, povećavajući produktivnost i ekonomsku vrijednost ekoloških proizvoda.

Ključni element strateškog razvoja je sinergija domaćih proizvođača i dijaspore

Znanje, iskustvo i kapital dijaspore mogli bi usmjeriti prema izgradnji konkurentnog gospodarstva temeljenog na održivosti. Povratak iseljenika, osobito onih koji su se dokazali u sektorima ekološke poljoprivrede i održivog razvoja, može donijeti vrijedne inovacije i otvaranje novih tržišta. Kroz učinkovitu promociju Hrvatske kao destinacije ekološke proizvodnje, uz poticanje međunarodnih investicija, edukaciju domaćih poljoprivrednika i uključivanje dijaspore, Hrvatska može postati primjer uspješnog modela održivog razvoja u EU-u i svijetu.

Povezivanje tradicije i inovacija te isticanje kulturnog nasljeđa ključni su za stvaranje autentičnog identiteta Hrvatske na globalnom tržištu. Osim gospodarskih koristi, fokus na ekološku proizvodnju pridonosi očuvanju okoliša, povećanju kvalitete života lokalnih zajednica te osiguravanju dugoročne održivosti. Time bi Hrvatska ne samo jačala svoju ulogu unutar Europske unije, već bi postala i globalno prepoznata kao zemlja koja svoj prirodni potencijal koristi za stvaranje održivih i kvalitetnih proizvoda.

grapes-553463_1280.jpg

Povjerenje potrošača i važnost brendiranja

Izgradnja povjerenja potrošača u ekološke proizvode predstavlja temeljnu komponentu razvoja održivog i konkurentnog sektora ekološke poljoprivrede. Za Hrvatsku, kao zemlju s izvanrednim prirodnim resursima i potencijalom za proizvodnju visoko kvalitetne hrane, ključno je uspostaviti snažan i prepoznatljiv nacionalni brend ekoloških proizvoda.

Brendiranje nije samo promocija proizvoda – ono je alat za stvaranje identiteta i reputacije na domaćem i globalnom tržištu. Hrvatski ekološki proizvodi, potpomognuti certifikatima kvalitete i autentičnosti, moraju postati sinonim za zdravlje, prirodnost i održivost. Nacionalni brend, koji nosi ove vrijednosti, omogućit će kupcima da sa sigurnošću odabiru hrvatske proizvode, povećavajući njihovu prepoznatljivost i povjerenje među potrošačima diljem svijeta.

Edukacija potrošača od iznimne je važnosti. Kupci trebaju razumjeti prednosti ekoloških proizvoda, kako za vlastito zdravlje, tako i za okoliš. Kroz ciljane marketinške kampanje, javne inicijative i suradnju s ključnim trgovinskim partnerima, Hrvatska može izgraditi tržište koje prepoznaje vrijednost ulaganja u ekološke proizvode.

Osiguranje da svaki proizvod nosi certifikate koji potvrđuju autentičnost i kvalitetu ključan je korak u procesu brendiranja. Ovi certifikati ne samo da će osigurati vjerodostojnost proizvoda, već će i ojačati poziciju Hrvatske na tržištima gdje je povjerenje potrošača presudno za kupovnu odluku.

Uz snažan fokus na brendiranje, Hrvatska može postići status globalno prepoznatljive destinacije za ekološku proizvodnju, s proizvodima koji će biti cijenjeni na najzahtjevnijim tržištima. Ulaganjem u brendiranje ne jača se samo ekonomski položaj Hrvatske, već se i afirmira njena uloga lidera u održivom razvoju i proizvodnji hrane budućnosti.

apples-1841132_1280.jpg

Danska kao primjer globalnog lidera

Danska je prepoznata kao jedan od globalnih lidera u ekološkoj proizvodnji, što je rezultat njezinog sustavnog i inovativnog pristupa održivosti. Integracijom ekoloških praksi u svoje poljoprivredne politike te njihovom dubokom povezanosti s nacionalnim identitetom, Danska je izgradila prepoznatljiv i konkurentan brend. Ova zemlja nije samo promotor ekološke poljoprivrede, već i primjer uspješne primjene strategija koje ujedinjuju sve ključne aktere; od Vlade preko proizvođača do potrošača.

Sustavna podrška države bila je temelj danskog uspjeha. Aktivno ulaganje u istraživanja, inovacije i subvencije, uz istovremeno postavljanje ambicioznih ciljeva kroz nacionalne akcijske planove, omogućilo je dugoročnu viziju koja obuhvaća sve sektore društva. Istovremeno, danski model prepoznaje ključnu ulogu potrošača, čije su povjerenje i svijest o važnosti ekoloških proizvoda rezultat ciljanih edukacijskih kampanja i visoko prepoznatljivog brenda “"Ø-label" (Økologisk).

Značajnu ulogu u razvoju ekološke poljoprivrede ima i politika javne nabave. Institucije poput škola i bolnica postale su konzumenti ekoloških proizvoda, stvarajući stabilno tržište koje potiče poljoprivrednike na prijelaz na održive metode proizvodnje, poljoprivrednicima se pruža financijska podrška tijekom prijelaza na ekološku poljoprivredu, čime se ublažavaju rizici povezani s promjenom metoda proizvodnje. Ovaj model osigurava ekonomski održivu potražnju i kontinuirani rast sektora.

Danska se pozicionirala kao premium brend za ekološke proizvode, posebno u sektoru mliječnih proizvoda i mesa. Imaju najvišu potrošnju ekološke hrane po stanovniku na svijetu, što pokazuje učinkovitost njihovih kampanja edukacije potrošača i duboku integraciju ekoloških vrijednosti u kulturu. Ključna prednost danskog modela leži u njegovoj usmjerenosti na edukaciju i suradnju. Razmjena znanja između poljoprivrednika, sveučilišta i istraživačkih centara generira inovacije koje dodatno osnažuju poziciju zemlje na globalnoj razini. Time je Danska ne samo povećala udio certificiranog ekološkog zemljišta, već je postavila standarde koji inspiriraju druge zemlje. Danski primjer jasno pokazuje da održivost nije samo ekološko, već i ekonomsko pitanje. Kombinacija strateškog marketinga, javnih politika i osviještenih potrošača može transformirati poljoprivredni sektor, pozicionirajući zemlju kao globalnog lidera u ekološkoj proizvodnji i osiguravajući dugoročnu konkurentnost na međunarodnom tržištu.