Čekanje na inkluzivni dodatak Foto: Pexels/ilustracija

Čekanje na inkluzivni dodatak

- | 24.3.2025. u 22:14h | Objavljeno u Pravni kutak

Osobe s invaliditetom i članovi njihovih obitelji posljednjih su dana na brojne načine, i to s pravom, iskazali svoj revolt u medijima obzirom da se mjesecima pa čak i godinama čeka donošenje odluke o ostvarivanju prava na inkluzivni dodatak. Iako ste uredno prikupili svu medicinsku dokumentaciju i podnijeli zahtjev nadležnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad, ne možete niti okvirno znati kada će vaš predmet doći na red za rješavanje i kada će vam u konačnosti novčani iznos biti isplaćen, ako uopće hoće i u kojem iznosu.

Budući da je u najvećem broju slučajeva riječ o osobama starije životne dobi ili teško bolesnim osobama, neke od tih osoba, nažalost, ostvarivanje svojeg prava neće dočekati. Iako je inkluzivni dodatak trebao predstavljati sjajnu podršku osobama s invaliditetom, pretvorio se u još jednu birokratsku zavrzlamu u kojoj su rokovi nepoznat pojam, a osobe kojima je pomoć najviše potrebna su u neizvjesnosti hoće li pravo na inkluzivni dodatak uopće ostvariti, a ako hoće kada će biti isplata i u kojem iznosu.

Zasigurno cilj zakonodavca nije bio otežati osobama s invaliditetom ionako teško zdravstveno stanje, ali upravo se to dogodilo.

S druge pak strane niti osobama koje su zadužene za rješavanje podnesenih zahtjeva za inkluzivni dodatak zasigurno nije lako, obzirom da je zahtjev za ostvarivanje tog prava podnijelo oko 290 tisuća ljudi, a i sam proces se odvija u dvije, odnosno čak tri faze, što sve dodatno čini ovaj postupak složenim i dugotrajnim. Iako se inkluzivni dodatak u visini od čak 720,00 eura mjesečno čini značajnom novčanom svotom, svima je potpuno jasno da će pravo na tu najvišu naknadu ostvariti samo osobe s najtežom razinom invaliditeta.

Nakon što ste svoj zahtjev za ostvarivanje prava na inkluzivni dodatak podnijeli nadležnom Hrvatskom zavodu za socijalni rad, vaša se dokumentacija prosljeđuje na Zavod za vještačenje kako bi se utvrdila vrsta i težina invaliditeta podnositelja, a tek nakon toga se postupak ponovno vraća u ruke nadležnog Zavoda koji na temelju napravljenog vještačenja donosi rješenje iz kojeg ćete vidjeti u kojem vam točno iznosu pripada pravo na inkluzivni dodatak.

Naravno da se u manjku stručnog kadra krije jedan od problema dugotrajnosti rješavanja zahtjeva za priznavanje prava na inkluzivni dodatak, ali o tome se trebalo razmišljati i prije donošenja propisa koji, iako dobro izgleda na papiru, pokazuje brojne nedostatke u praktičnoj primjeni.

Podnositeljima zahtjeva ne preostaje ništa drugo nego čekati, ponekad nazvati telefonom ili uputiti požurnicu nadležnom Zavodu, da se što je moguće više ubrza rješavanje po njihovom pojedinačnom zahtjevu, ali to zasigurno nije generalno rješenje nastale situacije. Osim toga, korisnici tih prava su teško bolesne osobe koje su zabrinute, opterećene svojim zdravljem, operacijama, pretragama te se ne bi trebale baviti borbom sa birokratskim procedurama.

Pritisak javnosti je u posljednje vrijeme eskalirao pa će to isto tako vjerojatno biti jedan od razloga da se što prije odluči o podnesenim zahtjevima, a zasigurno je i same donositelje propisa iznenadilo koliko broj ljudi pravo na takav dodatak želi ostvariti, a treba uzeti u obzir da je riječ i o značajnim novčanim sredstvima koje će se morati izdvojiti iz proračuna za isplatu inkluzivnog dodatka.

Nadamo se da će osobe s invaliditetom u što kraćem roku ostvariti svoje pravo na inkluzivni dodatak koji će im pomoći u borbi sa teškim zdravstvenim stanjem u kojem se nalaze.

Označeno u