Vrijednost predmeta spora Foto: Pexels/ilustracija

Vrijednost predmeta spora

- | 31.3.2025. u 21:37h | Objavljeno u Pravni kutak

Ako niste odvjetnik ili sudac, odnosno ako Vaša profesija nije usko povezana sa pravosuđem mala je vjerojatnost da ste se susretali s pojmom vrijednost predmeta spora ili VPS. Ali vrijednost predmeta spora je vrlo bitan pojam i bitno je da ste od početka upoznati sa vrijednošću vašeg predmeta spora ukoliko namjeravate pokrenuti sudski postupak, a razlozi za to su mnogobrojni.

O vrijednosti predmeta spora ovisi niz stvari koje su bitne za zakonito i pravilno rješavanje vašeg pravnog problema, pa je tako ista ponekad bitna za utvrđivanje stvarne nadležnost- odnosno odgovara na pitanje koji sud je ovlašten suditi i u kojem sastavu je sud ovlašten suditi.

Primjera radi, sudski savjetnici u parničnom postupku mogu provoditi sudski postupak i predlagati odluke sucu u sporovima za isplatu novčane tražbine, samo ako vrijednost predmeta spora ne prelazi iznos od 13.270.00 eura, a kad je riječ o trgovačkim sporovima ovlašteni su postupati samo ako taj iznos ne prelazi 66.360,00 eura, a odvjetnički vježbenici koji nemaju položeni pravosudni ispit na sudu mogu zamjenjivati odvjetnika kod kojeg su zaposleni samo ako VPS ne prelazi iznos od 6.630,00 eura.

Nadalje, postupak u sporovima male vrijednosti vodi se po posebnim pravilnostima određenima Zakonom o parničnom postupku, pa je stoga bitno znati prelazi li vaš VPS ili ne prelazi iznos od 1.320,00 eura jer u tom slučaju sud može postupak provesti i bez održavanja ročišta, a ograničeni ste i u mogućnosti podnošenja pravnog lijeka, odnosno razlozima zbog kojih isti može izjaviti.

Vjerojatno je svakoj stranci određenog postupka, osim vjerojatnosti pozitivnog ishoda postupka, važno znati kakvi će joj troškovi nastati ukoliko će, nažalost, sudska presuda ići u korist protivne strane. To je još jedan razlog zbog kojeg je bitno da budete upoznati sa vrijednošću predmeta spora jer se sukladno istoj određuju sudske pristojbe, ali i troškovi vašeg punomoćnika- odvjetnika, ali ne samo vašeg, nego i odvjetnika protivne strane čije ćete troškove biti dužni snositi vi ukoliko postupak pravomoćno neće biti okončan u vašu korist.

Iako Zakon o parničnom postupku propisuje na koji način tužitelj u tužbi mora naznačiti VPS, to ponekad nije jednostavno kao što izgleda. Jednostavan je slučaj određivanja VPS primjerice, ako ste nekome pozajmili iznos od 2.000,00 eura i sada taj iznos potražujete tužbom radi isplate jer vam isti nije bio vraćen u ugovorenom roku. U tom slučaju je jasno da VPS iznosi upravo 2.000,00 eura, a što za tužitelja znači da će trošak odvjetnika za sastav takve tužbe iznositi 200,00 eura, a ako je odvjetnik u sustavu PDV-a taj će iznos biti uvećan za 25%.

Naravno da i svaka druga radnja koja bi bila poduzeta u tom postupku nosi određeni odvjetnički trošak koji se određuje sukladno Tarifi o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika, dakle svaki idući podnesak ili odlazak na ročište ima svoju cijenu koja ovisi upravo u VPS-u. Naravno, ako uspijete u postupku i vaš tužbeni zahtjev bude usvojen, tuženik će vam biti dužan naknaditi sve troškove koje vam je prouzročio, a bit će dužan sve troškove naknaditi i svojem odvjetniku; dakle strana koja izgubi spor zapravo ima dvostruke odvjetničke troškove.

Vrijednost predmeta spora bitna je i za visinu sudske pristojbe koju ste dužni platiti za točno određene podneske, primjerice za tužbu, pravni lijek, prijedlog za ovrhu, odgovor na tužbu, sve kako je detaljno propisano Zakonom o sudskim pristojbama.

Primjerice ako pokrećete postupak za smetanje posjeda VPS iznosi 663,61 eura, a VPS je isti ako recimo pokrećete postupak radi razvoda braka ili pokrećete postupak radi utvrđivanja očinstva. Primjera radi, ako vaš VPS iznosi 2.000,00 eura, sudska pristojba za podnošenje tužbe iznosi 66,45 eura, a koji iznos možete smanjiti za 50% ako plaćanje izvršite putem sustav e-komunikacije kojeg koriste odvjetnici.

Dakle, iako postoje zakonske odredbe koje propisuju na koji se način određuje VPS, postoje brojni slučajevi kada isti nije lako utvrditi, primjerice kada se vaš tužbeni zahtjev ne odnosi na novčanu svotu, nego se od tuženika traži nekakva činidba, primjerice predaja određene dokumentacije, a postoje i brojni drugi slični slučajevi kada je mjerodavna ona vrijednost predmeta spora koju u tužbi naznači sam tužitelj.

Budući da je točno određivanje VPS-a bitno iz svih gore navedenih razloga, nisu rijetke situacije da tužitelj suviše visoko ili pak suviše nisko odredi VPS, pa tada tuženik može navedenom prigovoriti ili pak sud može po službenoj dužnosti najkasnije na pripremnom ročištu, a nakon što provjeri naznačeni VPS sam odrediti vrijednost predmeta spora, a ako tužitelj uopće u tužbi ne naznači VPS, a tuženik se već upusti u raspravljanje o predmetu spora, sud prvog stupnja će dati tužitelju i tuženiku mogućnost da se sami izjasne o navedenom pitanju i potom će sam odrediti VPS. Ako pak sam sud napravi propust i do zaključenja glavne rasprave ne odredi VPS, sukladno Zakonu o parničnom postupku VPS se određuje u visini od 6.630,00 eura.

Dakle, određivanje vrijednosti predmeta spora u tužbi je vrlo bitno iz različitih razloga, kako za samo postupanje suda, tako i za same stranke u postupku jer će troškove stranaka ovisno o uspjehu u sporu definirati upravo VPS. Stoga je važno da se, neovisno na kojoj se strani u postupku nalazite, pažljivo informirate o svim aspektima postupka, pa tako i o vrijednosti predmeta spora.

Označeno u