Presuda zbog ogluhe Foto: Pexels/ilustracija

Presuda zbog ogluhe

- | 7.4.2025. u 21:41h | Objavljeno u Pravni kutak

Vrlo je važno biti aktivni sudionik svakog postupka koji vodite ili koji se vodi protiv vas jer posljedice nesudjelovanja mogu biti veoma značajne, a još je veći problem da su potencijalno nepopravljive čak i ako imate sve argumente za uspjeh u sporu. Izbjegavanje otvaranja pošte koja je pristigla sa suda radi izbjegavanja suočavanja sa situacijom, u konačnosti, nikada ne završi u vašu korist.

Sud će vam primjerak tužbe dostaviti zajedno sa pozivom za podnošenje pisanog odgovora na tužbu te će vam za to ostaviti rok, a ujedno će vas upozoriti na to koje su pravne posljedice ukoliko sudu ne dostavite svoj odgovor na tužbu. Mogućnost da podnesete odgovor na tužbu zapravo znači da se možete očitovati o svim zahtjevima i navodima tužitelja te predložiti dokaze iz kojih proizlazi točnost vaših navoda, a dužni ste predložiti i isprave na koje se pozivate.

Rok koji vam sud ostavlja za odgovor na tužbu ne može biti kraći od 30 dana, a niti duži od 45 dana što predstavlja, u pravilu, dovoljno vremena da pribavite dokaze, kontaktirate svjedoke, ali i pronađete odvjetnika koji će vas voditi kroz parnični postupak.

Ako zanemarite poziv za podnošenje odgovora na tužbu i rok koji vam je sud odredio za podnošenje pisanog odgovora na tužbu je već protekao, nažalost, napravili ste ogromni propust jer će sud donijeti presudu zbog ogluhe kojom se prihvaća tužbeni zahtjev tužitelja, ali naravno, ako su ispunjeni zakonom određeni uvjeti. U tom slučaju ste zbog svoje pasivnosti izgubili u sporu, a zapravo niste poduzeli nikakvu radnju u postupku niti ste sudu iznijeli svoju stranu priče.

Kao što je ranije napomenuto, nije dovoljno samo da se tuženik nije očitovao na tužbu, odnosno da nije podnio odgovor na tužbu da bi se donijela presuda zbog ogluhe nego je veoma bitno da su tuženiku tužba i poziv za davanje odgovora na tužbu bili uredno dostavljeni, da osnovanost tužbenog zahtjeva proizlazi iz činjenica navedenih u tužbi, da činjenice na kojima se temelji tužbeni zahtjev nisu u suprotnosti s dokazima koje je sam tužitelj podnio ili s činjenicama koje su općepoznate i da ne postoje neke općepoznate okolnosti iz kojih proizlazi da su tuženika opravdani razlozi spriječili da podnese odgovor na tužbu.

Ako pak nema dokaza da su tuženiku uredno dostavljeni tužba i poziv za davanje odgovora na tužbu, sud može odgoditi donošenje presude zbog ogluhe kako bi se napravili izvidi i kako bi se utvrdilo je li dostava bila uredna te će odrediti rok ne dulji od 30 dana za provjeru urednosti dostave u tuzemstvu, odnosno ne dulji od 6 mjeseci za provjeru urednosti dostave u inozemstvu. Ukoliko se u tim rokovima utvrdi da su pismena tuženiku uredno bila dostavljena donijet će se presuda zbog ogluhe.

Iako ste si donošenjem presude zbog ogluhe zatvorili brojne mogućnosti za aktivno sudjelovanje u postupku, ipak još nije sve izgubljeno jer protiv presude zbog ogluhe i dalje imate pravo na podnošenje pravnih lijekova, ali ste i u tome sada ograničeni. Naime, presudu zbog ogluhe ne možete pobijati zbog pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, nego samo zbog bitne povrede odredaba parničnog postupka i zbog pogrešne primjene materijalnog prava. Evidentno je da u takvom slučaju ne možete tvrditi da je sud kakvu odlučnu činjenicu pogrešno utvrdio ili ju je propustio utvrditi.

Stoga, kao što je već ranije napomenuto, uvijek preuzimajte pismena koja primate sa suda, dobro pročitajte sva upozorenja, poštujte rokove ili zatražite pravnu pomoć ukoliko smatrate da sami neće moći ostvariti ili zaštititi svoja prava u sudskom postupku.

Označeno u