Pamflet, a ne ispravak Foto: VV arhiva / ilustracija

Pamflet, a ne ispravak

| 16.9.2024. u 21:37h | Objavljeno u Iz moga kuta

Ako Varteks kihne, Varaždin ima upalu pluća. Tako se govorilo nekada, ali to, srećom, već neko vrijeme ne vrijedi. Jer, ne da je Varteks kihnuo, već je godinama živio prehlađen, da bi se zadnjih godina ozbiljno razbolio te ovog ljeta i - preminuo.

A Varaždin i Varaždinska županija ipak idu dalje. Idu, ali ne bez posljedica. Vidi se to po pokazateljima broja nezaposlenih, koji je u kolovozu porastao za 16 posto, i to dobrim dijelom baš zbog stečaja najvećeg hrvatskog tekstilnog poduzeća. Stotine preostalih zaposlenika Varteksa danas je na burzi jer je propalo nekad ugledno poduzeće sa stoljetnom tradicijom, koja je itekako doprinijelo zajednici.

A zašto je Varteks otišao u stečaj, jasnog odgovora nema. Neki će reći da se tu više ne isplati tekstilna proizvodnja, ali Ytres u G. Knegincu vodeći je izvoznik! Dakle, poslovanje jako ovisi o poslovodstvu, odnosno vlasnicima koji ga odabiru. A kakvo je poslovodstvo i vlasnike imao Varteks? Takve da su uglavnom ukazivali na loše rezultate prethodnika.

- Varteks je prezadužen, nelikvidnost je velika, produciraju se gubici, organizacija je rak rana, a i u ukupnoj strategiji razvoja mnogo toga treba mijenjati, rekao je Anđelko Herjavec, kad je preuzimao vođenje Varteksa prije 30 godina. Ni oni koji su došli nakon Herjavca nisu nalazili lijepe riječi o zatečenoj situaciji, a to se vidjelo i kasnije kad je njegov predzadnji većinski dioničar isticao da je tvrtku preuzeo pred stečajem, nakon gomilanja velikih gubitaka koji su se pokrivali prodajom imovine, koju je činilo skoro dvije stotine poslovnih prostora.

Rasprodaju imovine Varteksa nikada nitko nije javno obrazlagao, a kamo li za nju odgovarao, izuzev Zorana Košćeca, koji je postao predsjednik uprave prije dvadesetak godina. Protiv njega i suradnika zaduženog za nekretnine Željka Krčmara danas se vodi kazneni postupak jer su optuženi zbog prodaje poslovnog prostora u Beogradu, ispod cijene i bez odobrenja nadzornoga odbora.

Nezadovoljni s time kako smo izvijestili s ročišta na kojem je porazne tvrdnje o načinu poslovanja iznio Stjepan Igrec, nekada veći dioničar i član nadzornog odbora Varteksa, a danas ključni svjedok optužbe, poslali su “ispravak”, koji je zapravo pamflet jer njime baš ništa ne ispravljaju, ali zato dijele svakojake epitete onome koji se usudio doći u sudnicu.

A što su time postigli? Da će sudnica biti još posjećenija, a izvješća čitanija jer, u trenutku nestanka jednog od simbola Varaždina i odlazaka na burzu brojnih radnika, valjda ne zanima samo potpisnika ovih redaka tko je sve, što sve te po kojoj cijeni prodao i odobravao za prodaju, kao i gdje su završili novci ne samo od nekretnina Varteksa, nego i vrlo vrijednih umjetnina i tome slično...