KULTURA SJEĆANJA Ove srijede komemorativni skup u Muzeju planinarstva Ivanec

VV | 18.2.2025. u 15:46h | Objavljeno u Našim krajem

Osnovna škola Ivana Kukuljevića Sakcinskog Ivanec će u suradnji s Gradom Ivancem u srijedu, 19. veljače, na primjeren način obilježiti 80. obljetnicu tragičnog stradanja građana Ivanca, 9. prosinca 1944. godine.

Tadašnje ugledne građane Ivanca - trgovca Milana Gopca, ravnatelja rudnika Otokara Hrazdiru, liječnika dr. Franju Arnautovića, mjernika Pavela Gomaza te rudara Josipa Novaka - vlasti NDH optužile su za suradnju i pomaganje Narodnooslobodilačkom pokretu (NOP-u). Proglašeni su krivima i obješeni na kestene oko fontane, koja se nalazila u središtu Ivanca.

Vješanje poznatih sugrađana, koji su imali važno mjesto u tadašnjem gospodarskom, kulturnom i društvenom životu grada, ujedno je bila i ustaška odmazda za partizansko rušenje mosta na Plitvici kod Vidovca i bunkera na željezničkoj pruzi Varaždin – Ivanec.

Ivanečke prosinačke žrtve ignorirane su nakon Drugog svjetskog rata i o ovome se dijelu tragične ivanečke povijesti nije dovoljno govorilo niti istraživalo. Bez obzira na povijesni odmak, žrtve imaju pravo da njihovo ime i prezime, kao i okolnosti stradavanja, budu primjereno obilježeni. 

Upravo stoga OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog uz potporu Grada Ivanca organizira komemorativni skup Kultura sjećanja – u počast prosinačkim žrtvama.

Na skupu će učenici Dodatne nastave povijesti i izvannastavne aktivnosti „Čuvari znanja“ Magdalena Petak, Kristijan Risek, Jan Jug, Luka Prekrit i Filip Huđ predstaviti rezultate svojeg istraživanja o navedenoj temi. Učenike su pripremile njihove su mentorice dr. sc. Suzana Jagić i prof. Draženka Stančić.

Mario Šimunković, doktorand na doktorskom studiju „Moderna i suvremena hrvatska povijest u europskom i svjetskom kontekstu“ na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu predstavit će svoje istraživanje u kome govori i o ivanečkim prosinačkim žrtvama kao dijelu šireg niza od 30-ak odmazdi u Zagrebu i okolici.

Sandra Prlenda, viša stručna suradnica za programe i Nataša Popović, ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust u Zagrebu, predstavit će nazočnima tzv. kamene spoticanja (Stolpersteine), umjetnički projekt njemačkog umjetnika Guntera Demniga, kojima se komemoriraju žrtve holokausta i nacističkih progona prije i tijekom Drugog svjetskog rata. Radi se o najvećem decentraliziranom spomeniku s više od 100.000 postavljenih kamena spoticanja diljem Europe, a u Hrvatskoj su postavljeni u Rijeci, Zagrebu, Čakovcu, Prelogu, Karlovcu, Osijeku i drugim gradovima.

Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust je ustanova u kulturi čiji su suosnivači Grad Zagreb i udruga Festival suvremenog židovskog filma Zagreb, s ciljem izgradnje platforme za razvoj tolerantnijeg i humanijeg društvenog okruženja. Koristeći umjetnost kao jak društveni alat za doprinos kulturalnoj uključenosti i socijalnoj koheziji, Centar radi na projektima suzbijanja netolerancije, predrasuda, diskriminacije, opresije i nasilja, odnosno razvoja tolerantnijeg društva.

Na kraju će se nazočnima obratiti predstavnik rijetkih živih potomaka prosinačkih žrtava te predstavnik Grada Ivanca.

Svima zainteresiranima ulazak je slobodan.