U predblagdansko i blagdansko vrijeme veliki broj vozača se opusti i nakon prigodnog domjenka ili druženja u poslovnom ili obiteljskom okruženju sjedne za volan i zaboravi da su popili koju čašu alkoholnog pića.
Zakon o sigurnosti prometa na cestama jako je rigorozan kada govorimo o vožnji pod utjecajem alkohola pa je preporuka vozačima da ne voze ukoliko su konzumirali alkohol jer se potencijalno izlažu visokim novčanim kaznama, ali i drugim posljedicama, poput zabrane upravljanja motornim vozilom u dugom vremenskom trajanju.
Općepoznato je da je vozačima zabranjeno upravljati vozilom, pa je čak zabranjeno i započeti upravljati vozilom, primjerice samo ga preparkirati ili pomaknuti s jednog mjesta na drugo, ako u krvi imate više od 0,50 g/kg alkohola, s napomenom da se prisutnost alkohola u krvi može utvrditi na različite načine, primjerice analizom krvi i urina, alkometrom i na druge načine.
Postoje i određene iznimke od gore navedenog pravila, pa tako vozači C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE i H, instruktori vožnje, mladi vozači i vozači B kategorije koji tim vozilom upravljaju u profesionalne svrhe, poput primjerice taksista ili vozača hitne pomoći ne smiju upravljati vozilom pod utjecajem alkohola, odnosno isti uopće ne smiju imati alkohola u krvi jer je za njih predviđeno i kažnjavanje ako im se utvrdi da u krvi imaju do 0,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka.
Za vozače bicikla, mopeda i motocikala zakon je isto tako nešto blaži, pa za iste nije predviđeno kažnjavanje ako u krvi imaju manje od 0,50g/kg alkohola, ali je u potpunosti zabranjeno upravljanje predmetnim vozilima pod utjecajem droga ili lijekova. Ako pak se istima utvrdi prisutnost alkohola u krvi iznad 0,50 g/kg predviđeno je novčano kažnjavanje u visini od 500,00 kuna.
Nadalje, novčane kazne za vožnju pod utjecajem alkohola vrlo su visoke i ovise o količini utvrđenog alkohola u krvi, pa će Vaš novčanik najblaže proći ako bude utvrđeno da u krvi imate od 0,50g/kg do 1,00 g/kg jer ćete tada platiti novčanu kaznu u iznosu od 3.000,00 kuna do 5.000,00 kuna.
Ako pak u krvi imate od 1,00 do 1,50 g/kg za predmetni ćete prekršaj biti kažnjeni novčanom kaznom u rasponu od 5.000,00 kuna do 15.000,00 kuna, a najveća novčana kazna predviđena je za one koji motornim vozilom upravljaju pod utjecajem alkohola u utvrđenom iznosu preko 1,50 g/kg i to u rasponu od 10.000,00 kuna do 20.000,00 kuna. U posljednjem slučaju može vam umjesto novčane kazne biti izrečena i zatvorska kazna u trajanju do 60 dana.
U gore predviđenim situacijama moguće je da će vam biti izrečena i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom, koja se često među laicima naziva oduzimanje vozačke dozvole, koja se oduzima uvijek kada vozač počini gore navedene prekršaje drugi i svaki sljedeći put i to kada upravlja vozilom s koncentracijom alkohola u krvi u rasponu od 0,50g/kg do 1,00 g/kg najčešće na 3 mjeseca, odnosno na 6 mjeseci kada je prekršaj počinjen treći, odnosno svaki sljedeći put.
Ako pak upravljate vozilom a utvrdi vam se količina alkohola u krvi iznad 1,00 do 1,50 g/kg biti će vam izrečena mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje šest mjeseci ako je prekršaj počinjen drugi puta, odnosno devet mjesec ako je počinjen treći i svaki sljedeći puta. Ako pak vam bude utvrđena količina alkohola izdan 1,50 g/kg očekujte zabranu upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje šest mjeseci ako ste to počinili drugi puta, odnosno čak 12 mjeseci ako je riječ o trećem i svakom idućem takvom prekršaju.
S obzirom na navedeno, uvijek dobro razmislite prije nego sjednete za volan i krenete upravljati motornim vozilom nakon konzumacije alkoholnih pića obzirom na posljedice u vidu vrlo visoke novčane kazne i zabrane upravljanja motornim vozilom.