Zakon o izvršavanju kazne zatvora na snazi od 01.01.2024. godine uređuje izvršavanje zatvorske kazne u kaznionicama i zatvorima s ciljem da se osoba na izdržavanju zatvorske kazne osposobi za ponovni život na slobodi, ali je bitno da se prilikom tog izdržavanja prema zatvoreniku postupa čovječno i da se poštuje njegovo dostojanstvo, odnosno da se i dalje poštuju njegova prava koja mu pripadaju sukladno Ustavu, međunarodnim ugovorima, ali i gore navedenom Zakonu.
Temeljna načela izvršavanja kazne zatvora zabranjuju svako nezakonito postupanje prema zatvoreniku, primjerice podvrgavanje zatvorenika bilo kakvih medicinskim ili drugim znanstvenim istraživanjima, a isto tako zabranjeno je njihovo mučenje, zlostavljanje i sl. Članak 12. gore spomenutog Zakona zabranjuje nejednako postupanje prema zatvorenicima zbog njihove rase, boje kože, spola, dobi i dr.
Predmetni Zakon vrlo opširno nabraja prava zatvorenika i predviđa načine za njihovu zaštitu ukoliko dođe do kršenja tih prava ili onemogućavanja njihova korištenja. Zatvorenikov smještaj bi trebao biti primjeren ljudskom dostojanstvu, ali i zdravstvenim standardima, a takvi bi mu trebali biti i obroci hrane i pitka voda.
Zatvorenicima je zajamčeno pravo na rad i obrazovanje, ali i na zdravstvenu zaštitu, a majkama se jamči i pravo na zaštitu majčinstva. Zatvorenicima se ne smije zabraniti dodir s vanjskim svijetom, a najmanje dva sata dnevno moraju moći provesti na otvorenom, dakle izvan zatvora ili kaznionice. Sa svojim odvjetnikom moraju moći nesmetano razgovarati i dopisivati se, a imaju pravo čak i na vjenčanje u kaznionici odnosno zatvoru te pravo da iskoriste svoje biračko pravo.
Da bi zaštitili svoja prava zatvorenici moraju vrlo dobro poznavati pravne propise ili od svog odvjetnika tražiti informacije o navedenom.
Prvenstveno, zatvoreniku se omogućuje da podnosi pritužbe na bilo koji postupak ili odluku koju donese službenik ili namještenik zaposlen u kaznionici ili zatvoru i to direktno upravitelju, Središnjem uredu i sucu izvršenja, a jamči mu se i sudska zaštita protiv postupaka i odluka kaznionice odnosno zatvora i to ako se zatvorenika nezakonito prikraćuje ili ograničava u gore navedenim pravima.
Ako se utvrdi da su navodi zatvorenika točni sudac izvršenja donosi rješenje koji naređuje da se takvo postupanje otkloni, odnosno zabrani daljnje ponavljanje. Obzirom da je Zakonom o izvršavanju kazne zatvora propisan pravni put koji zatvorenik mora iscrpiti ukoliko smatra da su mu određena prava povrijeđena, postoje brojne odluke Ustavnog suda koji odbija upuštati se u ispitivanje prigovora koji se odnose na primjerice uvjete u istražnom zatvoru ako se utvrdi da podnositelj ustavne tužbe nije iscrpio sva pravna sredstva prije pokretanja ustavnosudskog postupka.
Nikako ne treba zaboraviti ulogu pučkog pravobranitelja i posebnih pravobranitelja koji su isto tako zaduženi za nadzor nad time poštuju li se uistinu temeljna ljudska prava i slobode u zatvorima i kaznionicama.
Iz novog izvješća pučke pravobraniteljice nažalost proizlazi da je stanje u zatvorskom sustavu pogoršano, a jedan od glavnih problema je i dalje prenapučenost osobito jer se broj zatvorenika u odnosu na prethodnu godinu povećao za 1.607. Ističe se također da su uvjeti smještaja nepovoljni, kao i da ne postoji adekvatna zdravstvena zaštita, a lošem stanju dodatno pridonosi i manjak zaposlenih službenika u kaznionicama i zatvorima.
Upravo iz gore navedenih razloga pučka pravobraniteljica iznijela je niz preporuka koje se odnose upravo na poboljšanje uvjeta u zatvorskom sustavu, pa tako primjerice da se osiguraju preduvjeti za obavljanje zdravstvene djelatnosti unutar zatvorskog sustava, da sva vozila za prijevoz zatvorenika budu opremljena sigurnosnim pojasevima, da se uvjeti smještaja usklade sa zakonskim i međunarodnih standardima, kao i da se poveća broj zaposlenih službenika u odjelima osiguranja, tretmana i zdravstvene zaštite zatvorenika.