Možda ste i sami bili žrtva kaznenog djela i našli ste se u potpuno nepoznatoj situaciji, ispunjeni strahom i nelagodom, a niste poznavali niti svoja prava, a niti ste imali osobu kojoj se možete obratiti za pomoć.
Situacija se s godinama sve više mijenja i postoje brojne službe za podršku žrtvama svih kaznenih djela, od državnih službi do organizacija civilnog društva.
Svaka žrtva kaznenog djela ima zajamčena brojna prava, ali ih zbog nepoznavanja često ne iskoristi; pa tako primjerice ukoliko ste žrtva kaznenog djela imate pravo na djelotvornu psihološku i drugu stručnu pomoć i potporu, pravo na zaštitu od zastrašivanja i odmazde, pravo da vas prati osoba od povjerenja kada se poduzimaju radnje kojima morate biti prisutni, pravo predložiti da budete ispitati putem audio-video uređaja, ali i brojna druga prava. Djeca žrtve kaznenih djela, kao i žrtve kaznenih djela protiv spolne slobode i trgovanja ljudima i žrtve nasilja u obitelji imaju i dodatna zakonom predviđena prava.
Ukoliko ste žrtva kaznenog djela nasilja počinjenog s namjerom imate pravo i na novčanu naknadu od Republike Hrvatske, ali naravno da za ostvarenje tog prava moraju biti ispunjeni određeni uvjeti. Konkretno, mora biti riječ o tome da vam je kaznenim djelom s elementima nasilja počinjena teška tjelesna ozljeda, teško narušeno zdravlje ili pak je nastupila smrt, žrtva mora biti državljanin Republike Hrvatske ili države članice Europske unije ili imati prebivalište na gore navedenom teritoriju te kazneno djelo mora biti prijavljeno policiji ili državnom odvjetništvu.
Policija, državno odvjetništvo i sudovi koji vode postupke dužni su žrtve i bliske srodnike žrtve informirati o pravu na troškove liječenja, izgubljene zarade, a ako je žrtva preminula njeni bliski krvni srodnici imaju pravo na naknadu zbog gubitka zakonskog uzdržavanja, ali i pravo na snošenje pogrebnih troškova. Naravno, do određene visine. Bitno je da sa svojim pravima, žrtva i eventualno njeni bliski srodnici, ukoliko je nastupila smrt žrtve, budu upoznati na vrijeme jer je rok za podnošenje zahtjeva 6 mjeseci od dana počinjenja kaznenog djela, a zahtjev se podnosi Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.
Naravno da se žrtve opravdano boje osoba koje su na njihovu štetu počinile kazneno djelo kao i njihovog izlaska iz istražnog zatvora ili konačnog izdržavanja zatvorske kazne. Iz navedenog razloga žrtve kaznenog djela, kao i članovi obitelji preminule osobe imaju pravo da na svoj zahtjev, bez nepotrebne odgode, budi obaviješteni o ukidanju istražnog zatvora, bijegu okrivljenika ili otpuštanju osuđenika s izdržavanja zatvorske kazne kao i o tome jesu li poduzete kakve mjere da se žrtva zaštiti.
Životno je da je u stresnoj situaciju u kojoj se žrtva nalazi, osobito u samim početcima kaznenog postupka, netom nakon počinjenja kaznenog djela teško očekivati da će osoba uspjeti zapamtiti sva prava koja joj budu prezentirana od strane tijela koje vode postupak, ali zato se kao žrtva u svakom trenutku možete obratiti Službi za podršku žrtvama i svjedocima Ministarstva pravosuđa i uprave, a na čak sedam županijskih sudova djeluju i odjeli za podršku žrtvama i svjedocima koji će vam zasigurno olakšati stresne situacije boravka i svjedočenja u postupku. Možete očekivati adekvatnu emocionalnu podršku, ali i praktičnu pomoć oko informacija o fazama postupka i pratnju prilikom davanja iskaza.
Besplatni broj 116-006 je dostupan svakim danom od 0-24, pa i za vikende, praznike i blagdane te pozivom na navedeni broj anonimno možete iznijeti svoj problem i dobiti informacije i savjete koji će vam vrlo dobro doći u teškoj situaciji u kojoj se nalazite kao žrtva kaznenog djela. Dakle, ako ste žrtva bilo kakvog kaznenog djela, znajte da niste sami i da pomoć možete dobiti na različitim mjestima, samo ju je potrebno zatražiti.