Vrlo često ovršenici saznaju da se provodi ovršni postupak protiv njih kada im sredstva s računa budu zaplijenjena ili kada utvrde da im je račun blokiran. U takvim slučajevima ovršenici se vrlo teško snalaze i nisu sigurni tko ih je ovršio, koji novčani iznos je u pitanju i koja je pravna osnova po kojoj su ovršeni.
Prvi korak za utvrđenje točnog činjeničnog stanja je da odete u Financijsku agenciju i zatražite podatke o tome po kojoj ste osnovi ovršeni. Osnova za plaćanje je zapravo isprava na temelju koje je izvršena ovrha - bilo da je riječ o rješenju o ovrsi, zadužnici i sl. Na taj način možete ujedno utvrditi koji iznos je ovrhovoditelj zatražio da se naplati temeljem takve isprave te ste točnim utvrđenjem činjeničnog stanja korak bliže k rješavanju svog problema.
Ako smatrate da je tako provedena naplata bila nezakonita iz nekog razloga, primjerice jer ste svoj dug već ranije podmirili ili jer je nastupila zastara potraživanja imate odgovarajuća pravna sredstva propisana Ovršnim zakonom kojima možete zaštititi svoja prava i interese. U slučaju da ste upuštate u sudski postupak budite spremni da će nažalost morati proći dosta vremena kako bi uspjeli dokazati da takvo provođenje ovrhe po vašem računu nije bilo zakonito niti opravdano.
Osim toga, Ovršni zakon će vrlo zbuniti laike koji će krenuti istraživati na koji način se obraniti od ovrhovoditelja koji nerijetko iza sebe imaju timove pravnih stručnjaka koji jako dobro poznaju pravni sustav i imaju novčana sredstva za vođenje postupaka za razliku od ovršenika koji su gotovo uvijek u financijski teškoj situaciji.
Prvi korak koji morate poduzeti nakon što ste utvrdili osnovne podatke o ovrsi je da nadležnom sudu podnesete prijedlog za proglašenje pljenidbe i prijenosa nedopuštenim. Takav se prijedlog može podnijeti iz istih razloga iz kojih se može podnijeti žalba protiv rješenja o ovrsi, a koji su razlozi propisani člankom 50. Ovršnog zakona. Primjerice, ukoliko takva isprava na temelju koje je ovrha zatražena niti nije ovršna isprava, ako nije stekla svojstvo ovršnosti, ako je protekao rok u kojem se može tražiti ovrha, ako se ovrha provodi na predmetu koji je izuzet od ovrhe i u drugim točno predviđenim zakonskim slučajevima.
Ukoliko nakon podnošenja vašeg prijedloga ovrhovoditelj prizna da postoje gore navedene okolnosti, primjerice da je dug uistinu podmiren ili je zastario, sud će obustaviti ovrhu i može se smatrati da ste u takvom slučaju svoj problem riješili. Ali najčešće ovrhovoditelj ospori postojanje razloga koje navodi ovršenik te potom Sud upućuje ovršenika u parnicu na temelju zaključka. Dakle, u takvom slučaju sud upućuje ovršenika da u roku od 15 dana od dostave zaključka pokrene parnicu radi proglašenja ovrhe nedopuštenom i to kako bi dokazao postojanje nekog od gore navedenih razloga.
Potom ovršeniku ne preostaje ništa drugo nego pokrenuti sudski postupak kako bi dokazao da ovrhovoditelj nije imao razloga podnositi zahtjeve za naplatu protiv ovršenika te će tek po okončanju tog postupka riješiti problem koji je imao, ali ponekad do sudske odluke po tužbi radi proglašenja ovrhe nedopuštenom prođe i nekoliko godina.
Nažalost, sva pravna sredstva koja ovršenik koristi da bi se oslobodio od tereta koji sa sobom nosi ovršni postupak ne sprječavaju ovrhovoditelja da ovrhu i nadalje provodi dok ti sudski postupci traju. Jedina mogućnost koja preostaje ovršeniku je da zatraži odgodu provođenja ovrhe. Ali u tom slučaju mora učiniti vjerojatnim da bi provedbom ovrhe trpio nenadoknadivu ili teško nadoknadivu štetu ili mora učiniti vjerojatnim da je to potrebno da bi se spriječilo nasilje. Vrlo često to nije lako dokazati i sudovi najčešće nisu skloniti donositi odluke o odgodi ovrhe.
Ukoliko se nalazite u situaciji u kojoj smatrate da ste neopravdano ovršeni, nemojte se ustručavati pokretati sudske postupke protiv ovrhovoditelja, a u svakom slučaju preporučljivo je zatražiti i pravni savjet stručnih osoba ukoliko vam zakonske odredbe nisu jasne. Ako pak vam financijska situacija ne dozvoljava snošenje visokih odvjetničkih i sudskih troškova možda imate mogućnost zatražiti besplatnu pravnu pomoć kako bi pravnim putem došli do rješenja nastale situacije.