Možda ste i sami iskusili kako je to biti stranac, daleko od svoje domovine, kako je to svakodnevno istraživati kako ostvariti minimalna prava koja se svima drugima podrazumijevaju, pritom komunicirajući na jeziku kojeg možda jedva i razumijete.
Na strance u Republici Hrvatskoj vrlo često se gleda s brojnim predrasudama, iako je najčešće riječ o osobama koje su došle potražiti svoju sreću pod suncem upravo u našoj Hrvatskoj, kao što su i brojni hrvatski državljani pokušali pronaći svoje blagostanje u različitim europskim državama.
U vremenu kada je lakše nego ikad prije prijeći ogromne prostorne razdaljine, biti državljanin treće zemlje u Republici Hrvatskoj sve je samo ne lako. Ako ste državljanin neke države koja ne pripada Europskom gospodarskom prostoru uzmite u ruke Zakon o strancima i dobro proučite možete li i koliko dugo boravati u Republici Hrvatskoj i pod kojim uvjetima.
Potrebno je za početak razlikovati kratkotrajni i privremeni boravak, kao i pojmove dugotrajnog boravišta i stalnog boravka kojim ćemo se temama baviti u ovom i narednim člancima.
Za ostvarivanje prava na kratkotrajni boravak nećete se morati puno namučiti jer to pravo imate samo po sebi, odnosno do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana možete bez problema boraviti na teritoriju Republike Hrvatske samo morate imati prijavljeni smještaj. Prijaviti vas mora osoba koja vam je taj smještaj i pružila, a ako ona ne može, vi ste kao državljanin treće zemlje to dužni učiniti u roku od dva dana od ulaska u Republiku Hrvatsku. Pomoću schengenskog kalkulatora lako možete izračunati koliko vremena još imate pravo boraviti na teritoriju bilo koje države članice Schengenskog prostora pa tako i RH.
Da bi ipak nešto dulje od 90 dana imali pravo boraviti u Republici Hrvatskoj morat ćete podnijeti zahtjev za privremeni boravak, ali za to morate imati ispunjene određene uvjete. Privremeni boravak se odobrava u točno određene svrhe, poput spajanja obitelji, studiranja, rada i drugih sličnih razloga te je uz zahtjev potrebno prikupiti hrpu papirologije kojom morate dokazati svrhu privremenog boravka, imati valjanu putnu ispravu, sredstva za uzdržavanje, zdravstveno osiguranje, dokaz da niste pravomoćno osuđeni za kaznena djela iz matične države, da nemate zabranu ulaska i boravka u RH, kao i da ne predstavljate opasnost za javni poredak, nacionalnu sigurnost ili javno zdravlje u Republici Hrvatskoj.
Naravno da su to samo općenite informacije, odnosno neki minimalni uvjeti koji moraju biti ispunjeni da bi uopće mogli biti kandidat za podnošenje zahtjeva te prikupljanje potrebne dokumentacije zapravo ovisi o svrsi zbog koje tražite da vam se odobri privremeni boravak te postoje još brojne specifičnosti koje se moraju ispoštovati u svakom pojedinom slučaju; pa tako primjerice ako ste student nije vam potreban dokaz da niste pravomoćno osuđeni za kaznena djela, niti pak vam je potrebno zdravstveno osiguranje ako već imate sklopljeni ugovor o radu s poslodavcem u RH.
Ukoliko ispunite sve uvjete za odobrenje privremenog boravka isti će vam se odobriti na rok do godine dana, odnosno ako vam se izdaje u svrhu spajanja obitelji s hrvatskim državljaninom možete očekivati da će vam se isti odobriti s rokom važenja do dvije godine. Obzirom da su „brakovi za papire“ nešto što nije nepoznato, ukoliko se odlučite na taj potez budite sigurni da će biti provjeravano žive li partneri u stvarnom bračnom ili izvanbračnom odnosu te ukoliko se utvrdi da tome nije tako privremeni boravak će vam biti ukinut.
Ovim smo člankom samo kratko dali do znanja da je riječ o vrlo složenim i dugotrajnim procedurama koje državljani trećih država moraju proći da bi uopće mogli ostvariti pravo na boravak u Republici Hrvatskoj te ćemo se u narednim člancima detaljnije baviti Zakonom o strancima te pravima, ali i obvezama državljana trećih zemlja u RH.