Kazneno djelo protiv privatnosti - neovlašteno zvučno snimanje i prisluškivanje čini ona osoba koja neovlašteno snimi nejavno izgovorene riječi drugoga ili tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje nejavno izgovorene riječi drugoga koje mu nisu namijenjene.
Praktično je riječ o dvije mogućnosti, odnosno modaliteta počinjenja tog kaznenog djela - jedno je neovlašteno zvučno snimanje, a drugo je prisluškivanje te su za počinjenje tog kaznenog djela predviđene vrlo stroge kazne, odnosno za počinjenje navedenog kaznenog djela moguće je izreći zatvorsku kaznu u trajanju do tri godine.
Ako pak tako snimljene riječi učinite dostupnima trećoj osobi ili ih u bitnim crtama javno iznesete prijeti vam gore navedena kazna.
Zaštićeno pravno dobro u konkretnom slučaju je nejavno izgovorena riječ drugoga. Izgovorene riječi su nejavne kada nisu usmjerene niti neposredno razumljive neograničenom krugu osoba, a cilj je zakonodavca da propisivanjem gore navedenog kaznenog djela osigura slobodu nejavne usmene komunikacije, odnosno nastoji se osigurati da jednom izgovorene riječi ne budu trajno zabilježene i podložne reprodukciji.
Stoga, ako snimite vlastiti telefonski razgovor s drugom osobom, a za to nemate njen pristanak, možda činite kazneno djelo.
Dakle, da bi zvučnim snimanjem nejavno izgovorenih riječi neke osobe ušli u zonu počinjenja kaznenog djela, takvo vaše snimanje mora biti neovlašteno. U svakom slučaju isključeno je biće kaznenog djela ako vam je snimana osoba dala svoj pristanak na snimanje, ali potencijalno postoje i drugi razlozi za isključenje protupravnosti.
Može li oštećenik konkludentno (prešutno) pristati na snimanje? Naravno da su takve situacije moguće, ali kada je riječ o snimanju telefonskog razgovora jedini način da druga osoba zna da ju snimate je ukoliko ga o snimanju obavijestite.
Isto tako, ukoliko je tema razgovora od javnog ili drugog interesa koji bi bio pretežniji od interesa zaštite privatnosti snimane osobe, možemo govoriti o razlogu za isključenje protupravnosti, pa tako primjerice ako ste novinar i istražujete neko pitanje od javnog interesa možemo govoriti da na vašoj strani postoji poseban razlog za isključenje protupravnosti.
Ali, je li u konkretnom slučaju riječ o tome da tako nejavno snimljeni sadržaj doprinosi debati od javnog interesa odluku može donijeti jedino sud i to na temelju okolnosti svakog pojedinog slučaja. Dakle, vaša kaznena odgovornost će se utvrđivati na temelju sudske procjene u svakom pojedinom slučaju, tj. ex iudicio.
Kod zvučnog snimanja tuđih izjava nije odlučno gdje se govornici nalaze, je li riječ o javnim ili privatnim prostorijama, nego jesu li te izgovorene riječi namijenjene javnosti ili samo sugovorniku. Isto tako, ako ste žrtva nekog kaznenog djela, primjerice prijetnje ili iznude, i snimate navedene prijetnje, naravno bez pristanka ili znanja počinitelja kaznenog djela, takva zvučna snimka nije nezakonit dokaz niti ste vi počinili kazneno djelo jer ste postupali u nužnoj obrani.
Ponekad i poslodavci potajno snimaju radnika zbog sumnje da krade njegovu imovinu ili primjerice zlorabi institut bolovanja, ali i to je vrlo sklizak teren jer ćete vrlo lako u sudskom postupku biti proglašeni krivcem za povredu radnikove privatnosti.
U današnje vrijeme, razvojem tehnologije i promjene u načinu života, za očekivati je da će zvučne snimke sve češće biti predlagane kao dokazi i u parničnom postupku, pa je potrebno pogledati što o zvučnim snimkama govori Zakon o parničnom postupku.
Pregledom navedenog Zakona lako je utvrditi da se zvučne snimke nigdje ne spominju kao posebna vrsta dokaza, a ne postoje niti pravila koja bi propisala način izvođenja tog dokaza, ali novelom Zakona iz 2022. godine uvedena je odredba koja predviđa da se sudska odluke ne može temeljiti na dokazu pribavljenom na nezakonit način, ali je ipak sudu ostavljena mogućnost da donese posebno rješenje i dopusti izvođenje takvog nezakonitog dokaza, a smije uzeti u obzir i sadržaj tog dokaza ako je to potrebno za utvrđivanje neke odlučne činjenice.
Dakle, na sudu koji provodi parnični postupak je da prilikom donošenja odluke o izvođenju nezakonitog dokaza odvagne kakva će biti povreda prava zbog njegovog izvođenja u usporedbi sa interesom da se u postupku pravilno i potpuno utvrdi činjenično stanje. A što ako je takav dokaz koji je pomogao utvrditi činjenično stanje u parničnom postupku zvučna snimka koja je pribavljena neovlašteno?
Stoga, prilikom bilo kakvog zvučnog snimanja osobe, osobito ako je riječ o snimanju telefonskog razgovora, budite vrlo oprezni jer ćete se vrlo lako izvrgnuti kaznenom progonu, osim ako u konkretnom slučaju ne postoje razlozi isključenja protupravnosti.