Novinski stupci sve su češći ispunjeni vijestima iz osnovnih i srednjih škola, kako onih o uspješnim učenicima koji postižu sjajne rezultate na natjecanjima, tako i onih drugih u kojima su učenici počinitelji ili žrtve nasilja svojih školskih prijatelja ili prijateljica.
Prije samo nekoliko dana jedna od najčitanijih vijesti na svim portalima bilo je nasilje među djevojkama u srednjoj školi koje su se međusobno posvađale, a kasnije i potukle pa je morala intervenirati i policija, a jedna djevojka bila je ozlijeđena i morala je zatražiti medicinsku pomoć.
Je li nasilje među vršnjacima tema o kojoj se dovoljno govori i postoje li pravni propisi koji štetu djecu od dječaka i djevojčica koji ne prežu pred uporabom verbalne agresije, pa čak i fizičkog napada? Je li riječ o nedostatku kućnog odgoja i postoje li odgovarajući mehanizmi da zaštitite svoju djecu od agresije u školi?
Od 2013. godine u Republici Hrvatskoj je na snazi malo kome poznati Pravilnik o načinu postupanja odgojno-obrazovnih radnika školskih ustanova u poduzimanju mjera zaštite prava učenika te prijave svakog kršenja tih prava nadležnim tijelima. O čemu zapravo govori taj Pravilnik vidljivo je već iz njegovog opsežnog naziva.
Naravno da zaštita prava učenika znači sprečavanje nasilja između samih učenika, ali isto tako i između učenika i radnika u školskoj ustanovi ili bilo koje druge odrasle osobe. Ako bilo koji radnik u školskoj ustanovi dođe do saznanja da postoji moguća povreda učeničkog prava dužan je o tome obavijestiti razrednika ili stručnog suradnika u školi, a potom je ta osoba dužna o tome što se točno dogodilo i koje su mjere poduzeti informirati ravnatelja.
Učenici u svakom trenutku imaju pravo biti poučeni o tome koja im prava pripadaju te isti moraju znati da u svakom trenutku mogu prijaviti razredniku, stručnom suradniku ili ravnatelju da su povrijeđena njihova prava ili prava nekog drugog učenika, a naravno da i roditelji odnosno skrbnici imaju pravo na informiranost o navedenim povredama.
Navedeni Pravilnik vrlo detaljno propisuje protokol koji se treba poštovati ako je došlo do nasilnog postupanja prema učeniku, a poseban dio Pravilnik bavi se ne samo žrtvom nasilja, nego i počiniteljem nasilja kako bi se utvrdilo iz kojeg je razloga zapravo došlo do takvog postupanja djeteta.
Dakle, ključno je upozoriti učenika počinitelja nasilja da je takvo ponašanje neprihvatljivo, da je štetno, ali je isto tako potrebno utvrditi je li možda to dijete zanemarivano, zapušteno ili zlostavljano unutar svoje obitelji kako bi se o tome obavijestio nadležni zavod za socijalni rad, a u slučaju potrebe i policija. U slučaju da se to ocijeni potrebnim, i roditelje je takvog djeteta koji vrši nasilje potrebno uključiti u savjetovanje i pružiti im stručnu pomoć bilo u školi ili izvan nje.
Kako bi borba protiv nasilja bila što učinkovitija u školama se organiziraju i preventivni programi i to vrlo često u suradnji s drugim institucijama, tijelima, obiteljskim centrima i udrugama koje se bave zaštitom djece, a i sami se radnici škole moraju educirati o temama vezanima uz prevenciju nasilja i zaštite prava učenika.
Ako sumnjate da je vaše dijete žrtva nasilja, ne ustručavajte se poduzeti sve korake da zaštitite svoje dijete od bilo kakvih oblika nasilja, spolne zlouporabe, zanemarivanja ili zlostavljanja, pri čemu vam poznavanje relevantnih pravnih propisa može biti od pomoći kako bi u pravo vrijeme poduzeli prave korake.