Hrvatski zavod za zapošljavanje već dugi niz godina provodi različite mjere aktivne politike zapošljavanja, a koje mjere za cilj imaju smanjenje nezaposlenosti, odnosno očuvanje postojećih radnih mjesta kao i otvaranje novih, ali cilj je ujedno poticati radnu snagu na usavršavanje i edukaciju, a određeni broj mjera usmjeren je na poticanje poduzetničkog duha- odnosno samozapošljavanje. Naravno, krajnji cilj svih mjera u njihovoj ukupnosti jest pozitivno utjecati na gospodarski rast, a što se takvim mjerama od 2016. godine nedvojbeno i čini.
U 2025. godini uvedene su i neke nove mjere koje do sada nisu bile aktualne, pa ćemo se u članku više osvrnuti na njih obzirom da možda nisu poznate široj javnosti.
Ako ste dugotrajno nezaposlena osoba možda bi trebali razmisliti o aktivnoj mjeri politike zapošljavanja pod nazivom Program POSAO+, a koja mjera ima za cilj pomoći i nezaposlenim osobama koje nisu završile srednjoškolsko obrazovanje. Navedena mjera zapravo kumulira više mjera, odnosno svakom pojedinačnom korisniku će se definirati individualni plan koji će doprinijeti radnoj i socijalnoj integraciji korisnika - nezaposlene osobe. Evidentno je da takve osobe imaju vrlo nezavidnu poziciju na tržištu radu i da je riječ o posebno ranjivim skupinama te se im upravo iz tog razloga putem ove mjere na različite načine nastoji olakšati pristup zahtjevom tržištu rada.
Mjera koja je možda izazvala najveći interes javnosti je mjera BIRAM HRVATSKU koja bi mjera trebala potaknuti povratak radno aktivnog stanovništva u Republiku Hrvatsku, a što bi sukladno predviđanjima trebalo imati ne samo gospodarski, nego i demografski učinak. Ako ste zainteresirani za prijavu na navedenu mjeru poželjno je da prethodno ispunite upitnik za iskazivanje interesa i utvrdite jeste li uopće kandidat za primitak potpore u visini do 7.000,00 eura, odnosno da utvrdite kada ste kandidat za primitak nešto nižeg novčanog iznosa od 3.500 eura.
Osobito je zanimljiva mjera zadržavanja radnih mjesta u prerađivačkoj industriji kojoj je cilj pomoći poslodavcima koji obavljaju djelatnost u prerađivačkoj industriji i to na način da im se privremeno kompenzira razlika rasta minimalne plaće temeljem Uredbe o minimalnoj plaći za 2025. godinu. Navedena mjera traje samo od siječnja do ožujka 2025. godine i visina potpore iznosi do 130,00 eura mjesečno po radniku, ali naravno da pritom moraju biti ispunjeni i drugi uvjeti kako na strani radnika tako i na strani poslodavca.
Ako pak ste poslodavac koji ima privremenih poteškoća u poslovanju možda bi se radi očuvanja radnih mjesta trebali raspitati možete li koristiti potporu za očuvanje radnih mjesta - skraćivanje radnog vremena. Predmetna se mjere može koristiti tijekom čitave 2025. godine, ali samo u sektoru prerađivačke industrije i to samo ako imate zaposleno 10 i više radnika.
Nezaposlenim osobama stavlja se mogućnost uključivanja u poslove društveno korisnog rada u lokalnim zajednicama i organizacijama civilnog društva. Navedena je mjera usmjerena na pomoć osobama koje se nalaze u nepovoljnom položaju na tržištu rada jer primjerice imaju 4 ili više malodobne djece ili su im djeca oboljela od malignih bolesti, imaju teškoće u razvoju, ako je riječ o osobama romske nacionalne manjine, beskućnicima, osobama s invaliditetom i sl.
Također, brojne se potpore i programi nude mladim nezaposlenim osobama pa u svakom slučaju provjerite ispunjavate li neki od uvjeta za prijavu za potpore za pripravništvo i mlade, a za oko vam mogu zapeti i potpore za usavršavanje ili osposobljavanje na radnom mjestu.
Naravno da za prijavu na svaku od gore navedenih mjera kao kandidat, bilo da ste u poziciji radnika ili poslodavca, morate ispunjavati određene uvjete. Stoga, prije nego se obratite nadležnom zavodu za zapošljavanje posjetite njihovu web stranicu i dobro se informirajte kako bi ostvarili sva prava koja vam pripadaju obzirom na konkretnu situaciju u kojoj se nalazite.