Bitna pitanja, već poslovično, u zadnji čas dolaze na varaždinsko Gradsko vijeće gdje se svašta može čuti i vidjeti. Čak i kada se govori malo ili nimalo. Primjerice, brže bolje donose se odluke za nešto što se kasnije objašnjava, poput kupnje zgrade bivše robne kuće, desetak milijuna vrijednog objekta u središtu Varaždina koji je pripadao tvrtki kojoj su se brisala višemilijunska dugovanja, umjesto da su se prebijala tom ili nekom drugom imovinom, pa se sada ne bi trebalo dati milijuni. Naravno, ne brine to većinu današnjih vijećnika, kao što njihove prethodnike nije zanimalo zašto se trebalo dati milijuni za bivše kino koje je i danas prazno …
U sjeni ove kupoprodaje ostalo je puno važnije pitanje: sudbina projekta Tehnološki park Varaždin – Centar kompetencije obnovljivih izvora energije (CKOIE) ili skraćeno TPV II. Od njega se puno očekivalo, a kako i ne bi kada se najavljivalo da će se otvoriti brojna, visokokvalificirana radna mjesta, i to nakon ulaganja od 46 milijuna eura koje će većim dijelom stići iz EU, a manjim dijelom od države. Nedvojbeno, projekt TPV II je dobro krenuo. Uvršten je na indikativnu listu Ministarstva znanosti, a dobiveni su i prvi milijuni. Za dokumentaciju i komunalni doprinos više od dva milijuna eura. I taman kada se činilo da sve ide dobrim smjerom, počele su opstrukcije. Najžešće na Gradskom vijeću. Posebno je bio glasan vijećnik koji je nakon prozivki još nagrađen mjestom u nepotrebnom nadzornom odboru, nakon čega bi svatko tko drži imalo do sebe otišao. To se, naravno, i dogodilo. Najprije je otišao prvi direktor TPV-a, a onda i direktor tvrtke CKOIE, pa i neki njihovi zaposlenici…
Vladajuće, međutim, to uopće nije zabrinulo. Dapače, kako to biva, vidjeli su u tome priliku, odnosno priliku za svoje … I koji je rezultat svega toga? Konačni će još trebati pričekati, ali informacije koje sada stižu ne slute na dobro. Recimo, navod da je bivši ministar za EU fondove usmeno (!) poručio da treba smanjiti projekt TPV II jer je – prevelik!? Nije jasno na osnovu čega se to zaključilo, i to nakon što je projekt prošao evaluaciju. Stoga će biti vrijedno čuti nalazi li se projekt TPV II još uvijek na indikativnoj listi, odnosno zašto se ne nalazi, ako je maknut. Isto tako bit će zanimljivo čuti je li se kod izrade glavnog projekta prekoračilo maksimalnih 46 milijuna eura, od čega se 12 milijuna na opremu.
Očigledno, puno je pitanja u vezi TPV II, a malo suvislih odgovora. Izuzev jedne vijećnice, ostali su šutjeli, naročito oni koji su još lani držali predavanja kako bi TPV zapravo trebao raditi i kako bi ga valjalo voditi. No, što očekivati tamo gdje se na važna javna mjesta i dalje postavljaju (stranački) prijatelji i kumovi da bi prije svega riješili osobne probleme?