Zahvaljujući prije svega (opet) stranom pravosuđu, ali i HTV-u, postali smo bolno svjesni tko sve to brine za regularnost izbora saborskih zastupnika, kao i tko sve sjedi u Ustavnom sudu, koji daje zadnju riječ o tome što je ispravno, a što kvarno. A to je uistinu porazno. Naime, prema zapisniku sa suđenja čelniku propale Hypo banke u Austriji, bivši HSS-ovac Josip Vresk, član Državnoga izbornog povjerenstva (DIP), izjavio je da ga je „veselilo 210.000 eura na računu” pa nije ni pitao odakle su!?
U zapisniku stoji i da je novac isplaćivan i bivšem HDZ-ovu ministru i ustavnom sucu Davorinu Mlakaru te Danijelu Ropušu iz HSS-a. I oni su, kao i Vresk, bili angažirani na spornim poslovima prenamjene zemljišta, lobiranju kod HNB-a za Hypo banku... No akteri – od kojih je jedan odmah otišao na bolovanje – o svemu ni riječi.
Nakon medijskih komentara oglasio se tek Transparency international Hrvatska upozoravajući da je Etičko izborno povjerenstvo nepotrebno tijelo te je zatražio žurnu reorganizaciju DIP-a jer „nije doraslo izazovima i zadacima u nadgledanju izbornog procesa“. – Član koji je primio mito mora podnijeti neopozivu ostavku prije datuma izbora, a ne dodatno narušavati ugled DIP-a – upozorili su u TIH-u.
Od političkih stranaka samo se oglasio Most nezavisnih lista koji je upozorio da je Vresk novac primio u svibnju 2007., a u ožujku iste godine izabran je u DIP. – Posebno je zabrinjavajuća upravo činjenica da je Vresk već tada bio član Državnoga izbornog povjerenstva, kao i da je u cijelu priču umiješan i ustavni sudac Davor Mlakar, koji se tada “lažno predstavio“ – kazali su u Mostu te podsjetili da su tog ustavnog suca izabrali SDP i HDZ, čime su „ponovo dokazali kako ideološke razlike i razmirice koje građanima prezentiraju kao nepremostive prepreke postaju potpuno nevažne u njihovoj borbi za fotelje i već dobro uhodanoj praksi zajedničkog upravljanja državom”. U Mostu - čiji je ministar zgodno primjetio da „političari u Švedskoj odlaze zbog 0,2 promila, a kod nas pijanci žele biti premijeri“, a dodali bismo i lopovi, osuđeni ili koji će to tek biti - posebno ukazuju da je u Ustavnome sudu zastupljen velik broj političara s jedne i druge strane, što „izravno omogućava velik utjecaj interesnih skupina u društvu”.
Glas od prozvanih o ovoj sramoti za DIP i Ustavni sud, ali i drugih političkih stranaka, ne može se čuti iako je u jeku predizborna kampanja, tijekom koje se komentira sve i svašta. No i šutnja puno govori.