Hrvatska gospodarska komora kontinuirano potiče sustav obrazovanja koji prati tehnološki napredak jer su izvrsnost i kvaliteta struke presudni za dugoročan i održiv rast, produktivnost i inovacije te su stoga i ključni čimbenici konkurentnosti poduzeća svih veličina, posebno malih i srednjih. Od presudne je to važnosti u svim gospodarskim djelatnostima, a posebno je to vidljivo u našoj županiji koja je izrazito industrijski orijentirana. Da bismo dodatno ojačali konkurentnost i povećali dohodovnost domaće industrije trebamo se okrenuti vlastitim znanjima i vještinama i ulagati u povećanje konkurentnosti svakog pojedinog radnika. To nezaobilazno podrazumijeva više prilika za učenje na radnom mjestu, posebno u obliku naukovanja gdje u prvi plan dolaze tvrtke sa svojim mentorima i strukovne škole koje, u suradnji s ostalim obrazovnim institucijama, sudjeluju u kreiranju potrebnih profila zanimanja.
Digitalni resursi, umreženost, podaci te digitalne vještine zaposlenika danas omogućuju kontinuitet poslovanja stoga je od izuzetne važnosti naglasiti digitalne kompetencije za korištenje digitalnih tehnologija koje su nezaobilazne u svim sektorima gospodarstva i iz temelja mijenjaju način rada i poslovanja.
Utjecaj digitalne i zelene tranzicije na interne procese tvrtki bit će velik. To otvara novo poglavlje i potencijal za sufinanciranje projekata iz fondova Europske unije stoga se svi dionici moraju uključiti i bez rezerve, putem dostupnih sredstava, promovirati vještine za radna mjesta sutrašnjice čime se teži postizanju održivog i klimatski neutralnog društva što pak mora postati prioritet djelovanja poslovne zajednice u narednom razdoblju. I Županijska komora Varaždin nastavlja s praksom implementiranja najboljih europskih praksi putem međunarodnih projekata, ovoga puta na novom projektu SMART CIRCUIT s ciljem povezivanja regionalnih digitalno inovacijskih čvorišta te jačanjem kapaciteta, razmjenom znanja, alata i već usvojenih učinkovitih praksi zemalja Središnje Europe u području kružnog gospodarstva.
Tvrtke danas svjedoče vremenu kad je puno lakše doći do financijskih sredstava nego do stručnog i kvalitetnog radnika. Slijedom toga, nerijetko se javlja se i neizvjesnost pri preuzimanju i izvršavanju novih poslova jer se ne mogu s potpunom sigurnošću planirati aktivnosti za narednu godinu stoga su upravo kvalitetna strukovna zanimanja i obrazovni programi čimbenici koji mogu iznjedriti nove poslove, ali i nova radna mjesta. Upravo iz tog razloga obrazovne ustanove treba bolje povezati s poduzetnicima, a obrazovne programe uskladiti s promjenama na tržištu rada kako bi se mladima osigurao pristup naukovanju, obrazovanju i novim vještinama, posebno onima koje su potrebne za tzv. dvostruku tranziciju – digitalnu i zelenu. U tom smislu, dobra upisna politika koja osluškuje puls tržišta uz uključivanje svih dionika iz područja ovladavanja novim vještinama, prije svega gospodarstvenika koji usmjeravaju i utječu na odabir kvalitetnih i traženih zanimanja, definirat će dinamiku i smjer razvoja varaždinskog gospodarstva.
Tome u prilog ide i Europska godina vještina koja upravo ove godine stavlja vještine u središte pozornosti poticanjem lakšeg priznavanja kvalifikacija oslanjajući se na vještine, a ne na formalne kvalifikacije. Strukovno obrazovanje je izbor koji se temelji upravo na ovladavanju vještina. Od samih početaka je i HGK Županijska komora Varaždin uključena u kampanju za upis učenika u srednje škole “Odaberi svoju školu” potvrđujući time da je tržište rada temeljni pokretač inovacija i rasta.