U sklopu Srijede u Muzeju, koja se u palači Herzer (GMV Franjevački trg 10) održava 4. svibnja, na rasporedu je tematsko predavanje "Dudov svilac i varaždinska murva". Riječ je o povijesnom pregledu nekadašnje predionice svile te svilogojstvu i svilarstvu na varaždinskom području, čiju tradiciju kao kulturnu nematerijalnu i prirodnu baštinu nastoji očuvati varaždinska udruga „Dudov svilac“.
Povijest varaždinske predionice svile započinje ediktom carice Marije Terezije 1766. godine, kojim se nalaže da se svi građani naseljenici i podanici varoški bave svilarstvom. Predionica svile s radom je započela 1784. godine, u maloj varaždinskoj Svilarskoj ulici na kraju grada, uz čiju se zgradu nalazio i rasadnik sa šest tisuća mladica bijele murve. Lišće bijele murve jedina je hrana dudovu svilcu, leptiru prelcu, s rasponom krila od tek 5 centimetara.
Svilogojstvo i svilarstvo djelatnosti su čiji je konačni proizvod svila i bili su sastavni dio života ljudi u 18. i 19. stoljeću. Predionica je radila desetak godina, ali je 1798. godine, zapavši u financijske poteškoće, prešla iz varoške u nadležnost Županije. Interes za svilogojstvo počeo je opadati jer je pala i cijena svilene kukuljice, tako da je 1855. godine predionicu preuzela Svilarska direkcija u Osijeku, no pet godina nakon toga prestala je proizvodnja u prvoj varaždinskoj predionici svile.
Predavanje, koje je pripremila Janja Blažona iz varaždinske udruge „Dudov svilac“, počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.