Pitomi brežuljci, načičkani obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima i vinarijama te dijelom još očuvanom neobičnom moslavačkom graditeljskom baštinom - kućercima poput čardaka, koji izgledaju kao da je kuća prerasla kuću - i za nas turističke novinare, osim nekolicine izuzetaka, bili su neotkriveni raj, čaroban i zanimljiv, pogodan za bijeg iz gradske vreve i naporne svakodnevice. Nakon upoznavanja zanimljivosti toga dijela Moslavine zaključili smo da je upravo nevjerojatno, koliko se mi kontinentalci malo poznajemo. Razlog je možda i u tome što svoja putovanja na odmor, pa i izlete, najčešće usmjeravamo put Jadrana, zanemarujući pri tom i svoj, a osobito kraj kojemu prirodno ne gravitiramo i ne znajući koliko puno time gubimo.
Do Ivanić Grada za nas Varaždince nešto je više od sat vremena vožnje autocestom, a Moslavinu kao turističko odredište ne poznajemo, iako je zahvaljujući svojoj klinici Naftalan specijaliziranoj za liječenje psorijaze i artritisa Ivanić Grad svjetski poznato lječilište. Zahvaljujući pak novom hotelu Sport i Izletištu Petek, u taj dio Moslavine kao dijelu Zagrebačke Županije, na pripreme dolaze i momčadi reprezentacija, ali i mnogi Zagrepčani i ini vikendaši, koji željni mira i tišine te uživanja u životu u skladu s prirodom, za svoj bijeg od svakodnevice biraju seoska gospodarstva.
OPG Kezele, Stari mlin - klet Kunek, Vinarija Voštinić
Najrazvijenije obiteljsko gospodarstvo ono je obitelji Kezele, koje u sezoni zapošljava 20-tak ljudi. Gospodarstvo je oduševilo i nas novinare, a obitelj Kezele dočekala nas je dobrodošlicom s tamburašima te svojom tradicionalnom gastro ponudom - kotlovinom. U podrumu smo kušali vina autohtone sorte škrlet, chardonnay, muškat žuti, a poseban doživljaj bilo je noćenje u rustikalno uređenim starim moslavačkim kućicama na imanju.
I dok su nam se za tog našeg prvog posjeta neobičnim činile bušotine plina koje se poput klackalice danonoćno lijeno njišu vadeći iz zemljine utrobe plin, nus-proizvod crnoga zlata - nafte, jednu od dvije najvažnije tekućine ovoga kraja, drugu jednako tako važnu ponosno nam je predstavio mladi vinar Tomislav Voštinić nudeći nam na kušanje, u svojoj Vinariji Voštinić Klasnić, škrlet, i pjenušac od škrleta – vina od u svijetu jedinstvene sorte grožđa, koja uspjeva samo na obroncima Moslavačke gore.
Povod za studijsko putovanje bila je skupština Zbora turističkih novinara Hrvatskog novinarskog društva, koju smo održali u hotelu Sport u Ivanić-gradu, 26. i 27. veljače, a u skladu s idejom da se skupštine i sastanci održavaju na terenu kako bi se ujedno odradio novinarski zadatak te što bolje upoznala i promovirala ta turistička destinacija. Ivanić-grad nas je ugodno iznenadio ne samo ljepotom prirode i raznolikošću svoje gastro i enološke ponude već i projekcijom budućeg turističkog razvoja.
Studijsko putovanje u kojemu su uz novinare, predstavnike 15-ak hrvatskih redakcija, uključujući i Varaždinske vijesti nazočili i kolega iz Slovenije i Slovačke, počelo je po itinereru Turističke zajednice grada, u središtu Ivanić – Grada, razgledom baštine i prijemom kod gradonačelnika Javora Bojana Leša. Upoznali smo se i s poviješću vatrogastva i građevine Vatrogasnog doma Ivanić-Grada, o čemu nam je govorio Goran Sović-Malec, a potom se oduševili bogatim inventarom i zidnim oslikom crkve sv. Petra. U Turističkom uredu potencijale u razvoju turizma Ivanić-grada i okolice predstavila nam je direktorica Ankica Bešter.
Naftalan i hotel Sport
Specijalnu bolnicu Naftalan, predstavili su nam Goran Maričić, ravnatelj i Milica Birk, koji su nas upoznali i sa sve većim zanimanjem za sadržaje koje bolnica nudi zdravim posjetiteljima, te planovima proširenja ponude izgradnjom novih smještajnih kapaciteta. Slijedio je ručak u Kleti Stari mlin Kunek, gdje su nas domaćini počastili specijalitetima od patke i kunića, a uz domaćine srdačnu dobrodošlicu poželio nam je i Željko Filipović, načelnik Općine Kloštar Ivanić. Oduševio nas je i posjet središtu Kloštar Ivanića, s barokiziranom crkvom Blažene Djevice Marije s bogatom pinakotekom, te crkve sv. Ivana, danas u obnovi, a nekad zbog visine tornja izgrađene kao najjužnije geodetske kote bivše Austro-ugarske monarhije.
Nakon seoskog doručka na imanju Kezele domaćin, mladi Janko Kezele s majkom Dobrilom pokazao nam je etno-zbirku i stari mlin, vinograde i šumu Marču u kojoj su uređene pješačke, biciklističke i konjičke staze, naše je studijsko putovanje završilo u Hotelu Sport - izletištu Petek uz skupštinu Zbora, degustaciju vina obitelji Mikša, u vinoteci, u kojoj nam juhom od buče najavljena i najvažnija turistička manifestacija Ivanić grada – tradicionalna Bučijada koja se održava u listopadu – a naš savjet je – ako ne ranije, a onda u to vrijeme krenite i vi put Moslavine vratit ćete se, poput nas, puni dojmova i uspomena za dugo pamćenje.