Društvo za obilježavanje grobišta žrtava Drugoga svjetskog rata i poraća Varaždin poziva na predstavljanje knjige kao i na sudjelovanje u raspravi s autorima o vrlo aktualnoj temi 'Jasenovački logori-istraživanja', u ponedjeljak 27.06.2016 u 19:45 sati dvorana palače Herzer Gradskog muzeja Varaždin.
Knjiga je plod rada više autora, a dvojica od njih, Stipo Pilić i Igor Vukić, gostovat će na predstavljanju.
Knjiga objavljena prošle godine donosi intrigantne ali provjerene informacije o zbivanjima u logoru u Jasenovcu u Drugom svjetskom ratu, a i logoru koji je ondje postojao nakon rata, za zarobljene hrvatske vojnike i domoljube. Na temelju arhivskih dokumenata i razgovora s bivšim zatočenicima, autori objašnjaaju kako logor Jasenovac u ratno doba nije bio logor smrti, odnosno mjesto masovnih likvidacija, nego radni logor za djelatne protivnike Nezavisne Države Hrvatske te skupinu Židova koji su bili izuzeti od deportacija u Njemačku.
U knjizi se opisuje logorska svakodnevica, prehrana zatočenika, vođenje kartoteke i različiti radovi koji su se ondje obavljali. Donose se dokumenti o amnestijama i puštanjima velikog broja zatočenika na slobodu, o čemu se šutjelo gotovo 70 godina. U poslijeratno doba, logori u Jasenovcu i obližnjoj Staroj Gradiški, osim kao postaje Križnog puta i stratišta, bili su mjesta za zatvaranje stvarnih i potencijalnih protivnika komunističkog režima, što se godinama prešućivalo.
O sudionicima tribine:
Igor Vukić je novinar koji je u karijeri surađivao s nizom hrvatskih medija (Vjesnik, Novi list, Novosti, Jutarnji list, Privredni vjesnik). S logorom u Jasenovcu, koji intenzivno istražuje posljednih pet godina, i obiteljski je povezan: njegov otac tada četverogodišnjak, zatim baka, prabaka i pradjed, bili su 1942. u logoru nakon zarobljavanja na Kozari. Do početka 1942. godine taj dio Vukićeve obitelji živio je u selu Gradina, točno nasuprot jasenovačkog logora. Feljton „Zanemarene činjenice o jasenovačkom logoru“, Vukić je objavio 2013. godine u Glasu Koncila.
Stipo Pilić profesor je povijesti i geografije, i te predmete predaje u osnovnoj školi u Zagrebu. Dugi niz godina istražuje zbivanja, a osobito stradanja žrtava u Drugom svjetskom ratu i poraću. Sudjelovao je, uz ostalo, u pisanju zbornika Partizanska i komunistička represija i zločini u Hrvatskoj 1944.-1946. te u istraživanju grobišta žrtava poslijeratnih komunističkih likvidacija u Zagrebu, Macelju i drugdje. Sudionik je Domovinskog rata pa iz prve ruke piše i o tom razdoblju hrvatske povijesti.
Njih su dvojica članovi Društva za istraživanje trostrukog logora u Jasenovcu, koje nastoji rasvijetliti to kontroverzno razdoblje hrvatske povijesti. Knjiga „Jasenovački logori-istraživanja“ prilog je društva rušenju tzv. jasenovačkog mita kojim se godinama hrvatskom narodu nametao teret tobožnje genocidnosti.