Uz 9. lipnja Međunarodni dan Arhiva u Državnom arhivu u Varaždinu otvorena je izložba fotografija na temu Hrvatski arhivi u domovinskom ratu: Varaždin 13.9. - 22.9.1991.
Izložba fotografija je bila postavljena u povodu 25. obljetnice domovinskoga rata u Memorijalnom centru u Optujskoj ulici, u organizaciji Udruge dragovoljaca i veterana domovinskog rata, a sada je posuđena Arhivu.
Riječ je o fotografijama Ivana Levanića, Krešimira Đurića, Darka Gorenaka, Davora Putara, te Ivice Dolenca, a zabilježeni je cijeli tijek rata i ratnih razaranja tijekom desetodnevnog rata u Varaždinu.
O Međunarodnom danu arhiva govorio je Damir Hrelja, ravnatelj varaždinskog Državnog arhiva, a ratnih slika i događanja koja su zabilježena na dokumentarnim fotografijama prisjetili su se Josip Hehet, današnji predsjednik Gradskog vijeća, a u vrijeme rata upravitelj Zatvora u Varaždinu, koji je i otvorio izložbu, te Krasnodar Kišur, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana domovinskog rata.
Damir Hrelja podsjetio je na nedavno upućen poziv građanima da svoju građu o domovinskom ratu donesu na deponiranje ili digitaliziranje u Arhiv, kako bi se sačuvalo kolektivno pamćenje na tu katastrofu i dokumentiralo stvarna zbivanja jer, kako je rekao, sjećanja blijede, a već sada i u obrazovnom kurikulumu iz povijesti postoje naznake da se domovinski rat gotovo smatra građanskim ratom i krivnje žrtve i agresora izjednačavaju te u isti koš stavljaju svi ratovi u 20. stoljeću.
Krasnodar Kišur izjavio je da se prikuplja građa za foto-monografiju o varaždinskim danima rata, te podsjetio koliko su, nakon istjerivanja zločinačke Jugoslavenske narodne armije iz 32. varaždinskog korpusa i Garnizona JNA Varaždin i oslobađanja varaždinskih vojarni, skladišta streljiva, komunikacijskog centra i drugih objekata, branitelji Varaždina pridonijeli ratu u Hrvatskoj u vrijeme kada je za Hrvatsku bio na snazi embargo na kupnju oružja. Embargo je bio na snazi i nakon međunarodnog priznanja suverene i samostalne države Hrvatske, u sve vrijeme trajanja rata, a s oružjem koje su varaždinski branitelji zarobili protjerivanjem JNA opskrbljeni su oružjem branitelji diljem ratišta.
- JNA u Varaždinu nije se predala bez borbe. U danima rata ubijeno je šest i ranjeno 37 osoba, stradalo je 366 kuća i 170 stanova uz veliku štetu na javnim i gospodarskim objektima.- kazao je između ostaloga Kišur.
U svom obraćanju nazočnima Josip Hehet izjavio je da je Arhivu predao dokumentaciju o Zatvoru u Domovinskom ratu, gdje je zahvaljujući njemu u jednoj ćeliji bila pohranjena vojna građa, a jedno vrijeme se iz službenih prostorija Zatvora i regrutiralo branitelje na ratišta u Hrvatskoj.
Dokumentacija poput fotografija, tonskih zapisa i sveg što ima veze s ratom u Hrvatskoj i Varaždinu prima se i na dalje u Državnom arhivu u Varaždinu. Izložba se može razgledati do 1. srpnja.