Nakon ljetne stanke, u Gradskom muzeju Varaždin nastavlja se ciklus "Srijeda u Muzeju", i to jedinstvenim međunarodnim programom, u sklopu kojeg je Gradski muzej Varaždin domaćin svečanog otvorenja projektnih aktivnosti i Arheološkog kampa Hrvatska, vezanih uz projekt Iron-Age-Danube.
Pod visokim pokroviteljstvom ministrice kulture RH dr. Nine Obuljen Koržinek i veleposlanika Republike Austrije u Republici Hrvatskoj, Nj.E. dr. Andreasa Wiedenhoffa, u Gradskom muzeju Varaždin se u srijedu, 6. rujna, u palači Herzer (Franjevački trg 10), s početkom u 19 sati, svečano otvaraju projektne aktivnosti i Arheološki kamp Hrvatska u sklopu projekta "Monumentalni krajolici starijeg željeznog doba na prostoru Podunavlja", akronima "Iron-Age-Danube", Interreg Programa transnacionalne suradnje, koji se financira iz fonda EU (ERDF).
Glavni partner projekta je Universalmuseum Joanneum iz Graza, uz sudjelovanje još desetak partnera i njih devet pridruženih, i to iz Austrije, Mađarske, Slovenije, Slovačke i Hrvatske. Tijekom trajanja ovoga dvogodišnjeg projekta, sve do 30.06.2019. godine, organizirat će se međunarodni znanstveni i promotivni kampovi.
Događaj, koji je i dio službenog programa "Godine kulture Austrija-Hrvatska 2017.", započinje predavanjem dr. Karine Grömer iz bečkoga Prirodoslovnog muzeja, jedne od najistaknutijih svjetskih stručnjakinja na području arheologije tekstila. Predavanje će biti na engleskom jeziku.
Naime, istraživanje o prapovijesnom tekstilu jasno pokazuje da se čak i u brončanom i željeznom dobu tekstil i odjeća koriste ciljano kao sredstvo reprezentacije i društvenog položaja, odnosno statusa. Slično kao i danas, zajednica i razlike unutar nje definiraju se upravo tekstilom i odjećom.
Kako su prapovijesni ljudi bili odjeveni i kako su izražavali svoju kreativnost i identitet istraživali su znanstvenici iz Prirodoslovnog muzeju u Beču u okviru EU projekta "Iron-Age-Danube".
Nakon predavanja bit će priređena i modna revija živopisnih prapovijesnih kostima, s 12 modela, izrađenih tradicionalnim metodama na temelju egzaktnih arheoloških podataka, koje su nosili muškarci, žene i djeca od ranoga brončanog doba do kraja željeznog doba u srednjoj Europi.