Uz Srijedu u muzeju, 30. ožujka, predviđeno je stručno vođenje po izložbi, a uz izložbu Varaždin pod krunom Habsburgovaca, a u sklopu Srijede u Muzeju, 23. ožujka u palači Herzer (GMV Franjevački trg 10) održano je predavanje pod nazivom U kuhinji kod Habsburgovaca, koje je pripremila muzejska savjetnica i jedna od autorica izložbe Mirjana Dučakijević.
Prema njezinom istraživanju kultura hrane doživjela je procvat u baroku, pod utjecajem francuskih kraljeva Luja XIV. i Luja XV., čiji su kuhari bili iznimno cijenjeni i na habsburškom dvoru. Dvorsku kuhinju Habsburgovaca vodili su i u njoj se izučavali brojni znameniti kulinarski majstori, zahvaljujući kojima je, kao i zbog dinamične povijesti Carstva, nastala prepoznatljiva bečka kuhinja. Usto, tradiciju su poprimale i druge prehrambene navike, kao što je, primjerice, ispijanje kave, pa je Beč već 1730. godine imao tridesetak kavana.
U vrijeme baroka i habsburški stol bio je bogat kićenim jelima, koja su zabilježena i na slikarskim platnima kojima je Mirjana Dučakijević ilustrirala svoja predavanja, a tada je na stilu bilo i divljači i kopuna, hrana bogata masnoćama, dok se kasnije prehrana pojednostavila, u skladu sa zahtjevima novih vladara i novoga vremena. Dio te kuhinje naslijedili smo i mi u Hrvatskoj, osobito sjeverna Hrvatska oko Varaždina. Osim pomodarstva u odijevanju jednako je bilo i s gastronomijom pa su osim raznih vrsta jela i recepture za kolače stizale iz Beča. Tako su primjerice torta Sacherica i slastica Ledeni vjetar u Varaždin stigle nakon nekoliko tjedana, kazala je M. Dučakijević.