- Svjestan sam da iz dimnjaka ne izlaze cvjetići i ne poričem da Energana zagađuje okoliš. No, zagađivači su i automobili, domaćinstva i kotlovnice. Energana nije jedini zagađivač u Varaždinu! – napomenuo je to Marijan Kovačić, prokurist i predsjednik nadzornog odbora tvrtke Univerzal, više puta prilikom jutrošnjeg svjedočenja na varaždinskom Općinskom sudu.
Ondje, podsjetimo, traje postupak povodom privatne tužbe zbog sramoćenja koju je tvrtka Univerzal podnijela protiv 21-godišnjeg studenta Matije Sučića.
Razlog tužbe je priopćenje odaslano medijima o tribini održanoj na na temu „Ekološki pristup gospodarenju otpadom“, konkretno rečenica u priopćenju da „Energana Univerzala polako, ali sigurno truje sadašnje i buduće generacije”. Tribinu je organizirao Krizni eko stožer, no Kovačić smatra da iza svega stoji – HRAST. Sam Sučić je član te stranke, a član HRAST-a donedavno je bio i njegov odvjetnik Željko Cecelja, dodao je Kovačić.
- Već duže vrijeme traje hajka protiv tvrtke. HRAST je preko Kriznog eko stožera i njegovih članova, mada je nepoznato tko su članovi tog stožera, na tribinu pozvao zagrebačkog profesora da održi predavanje. Na predavanju je bila i zaposlenica Univerzala koja mi je rekla da na tribini nije bilo niti riječi o Univerzalu već se općenito govorilo o zagađivanju okoliša i spalionicama. No, potom je medijima poslano priopćenje u kojem se navodi da Univerzal sustavno truje građane. No, mi nemamo spalionicu već Energanu za proizvodnju električne energije i imamo potrebnu dozvolu za suspaljivanje otpada. Mi jesmo jedan od zagađivača, no ima ih još. Važno je pritom da zagađenje bude unutar dopuštenih granica i da se kontrolira – istaknuo je Kovačić.
Pojasnio je i navode da je tvrtka jedne godine spalila 9.000 tona, a druge 4.000 tona otpada.
- Parkovi i pilane dovoze nam svoj otpad, a to su pretežno otpiljene grane i slično. Iako se to u pratećim listovima navodi kao otpad, to nije otpad već drvna biomasa. U spomenutih 9.000 tona i 4.000 tona spaljenog otpada, 90 posto se odnosilo na biomasu. Ostatak je gorivo iz otpada, odnosno lagane frakcije koje nastaju sortiranjem otpada i ne mogu se reciklirati poput papira i kartona – naveo je prokurist tvrtke koji smatra da je priopćenje napisano na način da se osramoti tvrtka koja radi u skladu sa zakonom.
Poručio da Energana nije registrirana, a niti se ne koristi za spaljivanje komunalnog otpada.
- Komunalni otpad iz kućanstva se sortira, najprije biološki, a potom i strojno te ručno. Otpad poput PVC plastike, metala i stakla se odvaja i ide dalje na oporabu. Mi nemamo odlagalište već reciklažno dvorište gdje se otpad zaprima, sortira i ide dalje u reciklažu. Neiskorišteni otpad se deponira na odlagalištima u Koprivnici, Vukovaru, Belišću i Donjem Miholjcu s kojima imamo ugovor – rekao je Kovačić.
Tvrtka inače kontinuirano vrši mjerenja emisija, a nijednim inspekcijskim nadzorom kojih je, kaže, bilo na desetke nije ukazao na nepravilnosti. Što se pak tiče odluke HERA-e od srpnja 2014. godine, kazao je da se ta agencija „zaletjela“.
- Donijeli su rješenje da se otpad ne smije suspaljivati, no nisu shvatili da najveći postotak tih 9.000, odnosno 4.000 tona spaljenog otpada čini drvna biomasa. Oni su povukli podatke Agencije za zaštitu okoliša, odnosno one podatke iz pratećih listova u kojima je drvna biomasa navedena kao otpad. Iz tih podataka proizlazi da smo spaljivali otpad, a nismo. Protiv takvog rješenja pokrenuli smo upravni spor koji još traje – rekao je Kovačić.
Postupak se nastavlja 12. siječnja.