Odustalo se, nakon deset godina, od dijela optužnice protiv Ernesta Fišera

| 3.11.2024. u 10:41h | Objavljeno u Crna kronika

Budući da se drugookrivljeni teretio samo po toj, 5. točki optužnice, a već ranije je razdvojen predmeta u odnosu na trećeokrivljenog Svebora Fischera, kazneni postupak se nastavlja samo protiv prvookrivljenog po ostalim točkama optužnice

Deset godina nakon što ga je optužilo te gotovo isto toliko godina suđenja, Županijsko državno odvjetništvo u Varaždinu odustalo je od dijela optužnice u kaznenom postupku protiv nagrađivanog pjesnika i književnika Ernesta Fischera i dr., koji se ponavlja na varaždinskom Županijskom sudu nakon što je viši sud bio ukinuo prvotnu, osuđujuću presudu okrivljenima.

Putovanja, zimovanja, ljetovanja...

Zbog sumnje da su oštetili državni proračun i Varaždinske vijesti, Fischera i ostali okrivljeni bili su privedeni i pritvoreni još 2011. godine, dok je optužnica protiv njih podignuta 2014. godine. Teretilo ih se za kaznenih djela iz čl. 246. st. 2. i 1. KZ/11., odnosno više zlouporaba povjerenja u gospodarskom poslovanju u vrijeme kad je Fischer bio direktor, odnosno glavni i odgovorni urednik Varaždinskih vijesti.

U cilju da sebi i svom sinu Sveboru Fischeru pribavi nepripadnu korist, kako se navodilo u optužnici koja je više puta mijenjana, Fischera bi od početka 2004. do kraja rujna 2010., kao direktor Varaždinskih vijesti, naložio zaposlenicima da mu se na ime fiktivnih službenih putovanja isplaćuje tjedno 1.200 kuna, odnosno ukupno 319.039 kuna, a od 2009. do kraja rujna 2010. godine sinu tjedno 600 kuna, odnosno ukupno 54.980 kuna.

Nadalje, u istom razdoblju, odnosno od 2004. do 2010. godine, ne bi prijavio sve isplate na koje se plaća porez, čime bi za poduzeće pribavljena korist od 211.000 kuna. Uz to, oštetio bi poduzeće time što je platilo 112.000 kuna za adaptaciju njegove privatne kuće, odnosno time što je jeftino prodao službeno vozilo, a računovodstvu je naložio i plaćanje tri računa za privatni boravak na zimovanju i ljetovanju 2008. godine u iznosu od 32.000 kuna.

Kazneni postupak protiv Fischera obustavljen je sada zbog kaznenog djela opisanog pod točkom 5. optužnice Županijskog državnog odvjetništva u Varaždinu od 29. svibnja 2014. godine. Spomenuta točka odnosila se na poslovanje između Varaždinskih vijesti i Varaždinac plus, poduzeća u vlasništvu okrivljenog. Ono je od Varaždinskih vijesti povoljnije kupovalo istoimeni tjednik i zatim ga prodavale kupcima, među kojima je bio i Varteks.

Varaždinske vijesti i Varaždinac plus

Međutim, kako se navodi u obrazloženju rješenja o odustajanju, Varaždinske vijesti d.d. su kao isporučitelj, sukladno sklopljenim ugovorima s naručiteljem, poduzećem Varaždinac plus d.o.o., izvršile i fakturirale te naplatile toj agenciji za marketing više usluga, a ne samo inkriminiranu isporuku lista “Varaždinske vijesti”.

- Stoga je poslovni odnos društava Varaždinske vijesti d.d. i Varaždinac plus d.o.o., u smislu ostvarenja obilježja kaznenog djela radi stjecanja protupravne imovinske koristi društvu Varaždinac plus d.o.o. i istodobnog nanošenja štete društvu Varaždinske vijesti d.d., potrebno je ocijeniti u njegovom potpunom opsegu, uključujući i za sve isporučene usluge ukupno naplaćeni iznos pa i u međusobnom odnosu smanjenog prihoda zbog promjene cijene isporučivanih primjeraka lista “Varaždinske vijesti”, ali povećanog prihoda na ime drugih isporučenih usluga, odnosno, taj se odnos u kontekstu utvrđenih činjenica ne može promatrati samo s aspekta razlike u cijeni lista “Varaždinske vijesti” koji je isporućivan ranijem distributeru društvu VTX d.o.o., pa na temelju dokaza provedenih na raspravi ne proizlazi da bi 1. i 2. optuženi počinili inkriminirano im kazneno djelo protiv gospodarstva, zlouporabom povjerenja u gospodarskom poslovanju, zbog čega se predlaže obustava kaznenog postupka protiv 1. i 2. optuženika u odnosu na to kazneno djelo, stoji u obrazloženju rješenja o odustajanju te se ukazuje da je, nakon odustanka ovlaštenog tužitelja od kaznenog progona protiv 1. i 2. optuženika, valjalo primjenom zakonskih odredbi obustaviti kazneni postupak protiv njih u odnosu na kazneno djelo iz točke 5. optužnice.

Budući da se drugookrivljeni teretio samo po toj, 5. točki optužnice, a već ranije je razdvojen predmet u odnosu na trećeokrivljenog Svebora Fischera, kazneni postupak se nastavlja samo protiv prvookrivljenog Ernesta Fišera.

Najveći interes za dionice - Fišer i Klarić

Međutim, nije izvjesno kada će se nastaviti kazneni postupak, odnosno hoće li i kada završiti. Zbog bolesti, odgođeno je ročište zakazano za 22. listopada.

Fischer je na prethodnim raspravama isticao da nije kriv, odnosno da nije oštetio Varaždinske vijesti, nego su one zapravo njemu dužne više od 300 tisuća kuna s osnova godiš njih naknade za dobro poslova nje, dok je u vezi iskaza svjedokinje Irene Leskovar o nezakonitim isplatama ustvrdio da je u cijelosti lažan.

Leskovar, koja je bila njegova dugogodišnja tajnica, odnosno u vrijeme dok je bio direktora Varaždinskih vijesti od 1993. do 2011. godine, a zatim zaposlenica Varaždinske biskupije, krunska je svjedokinja optužbe, što se vidi iz njezinog iskaza u istrazi.
- U NO Varaždinskih vijesti predsjednik je bio Zlatko Horvat, a zatim Ivan Mesek. Član NO bio je i Antun Klarić, zamjenik urednika, no zadnjih mjesec dana Fišer poduzima aktivnosti kako bi ga se udaljilo iz poduzeća s obzirom na prekid ugovora o radu. Naime, već u početku, kada su Varaždinske vijesti postajale dioničko društvo, najveći interes za kupnju dionica imali su Fišer i Klarić. Klarić je svih ovih godina pokušavao spriječiti Fišera da uđe s većim kapitalom, dok je istovremeno sa svojim bratom, vlasni kom Galerije Klarić, pokušavao kupiti čim više dionica. Kap koja je prelila čašu Fišeru bila je situacija kada se Galerija Klarić s Varaždinskim vijestima natjecala za posao tiskanja Županijskih vijesti. Naime, posao je dobila Galerija Klarić, a na dan kad je to do znao, Fišer se sastao s Klarićem te mu rekao da ga skida s mjesta zamjenika urednika i da mu slijedi otkaz, ustvrdila je svjedokinja, dodajući da za otkaz Klariću trebala suglasnost sindikata pa je Fišer pozvao Mariju Barić kao sindikalnog povjerenika da naknadno potpiše izjavu, što je i učinila, dok je ona prepravila urudžbeni zapisnik kako bi tu suglasnost mogla upisati pod raniji datum.

Osim neslaganja oko kupnje dionica i tiskanja Županijskih vijesti, kako je napomenula, Fišer je Klariću predbacio i to da napravio teški urednički gaf zato što je intervju s Dubravkom Biberdžić stavio na drugu stranicu tjednika, zbog čega ga je zvao gradonačelnik Ivan Čehok, koji je bio vrlo ljut.

- Na kraju, Fišer je rekao Klariću da mu ugrožava obitelj. Naime, na radnom mjestu zamjenika direktora bio je njegov sin Svebor Fischer, dok je u računovodstvu je zaposlio nevjenčanu suprugu svog sina Aleksandru, a kao šeficu računovodstva postavio je njezinu sestru Jasminu. Osim toga, moram napomenuti da je od Varaždinskih vijesti redoviti mjesečni honorar dobivala i Dragica Vitez, supruga Ernesta Fišera. Visinu honorara određivao je direktor i glavni urednik, dakle Fišer. Radi se o različitim iznosima, koje sam izvadila iz računala, a prilažem ih u spis. Dakle, od rujna 2005. do siječnja 2009. godine Dragici Vitez je isplaćeno 123 tisuće kuna, odnosno 41 put po 3.000 kuna. Od veljače od svibnja 2009. godine mjesečno joj je isplaćivano 2.500 kuna, a za lipanj i srpanj dobila je po 2.000 kuna, dok je od kolovoza 2008. do ožujka 2011. godine primila po 1.500 kuna. Dakle za tih 20 mjeseci 30.000 kuna, dok ukupno govorimo o 167.000 kuna. To su isplate za koje raspolažem podacima, koji se nalazi u računalu, dok za razdoblje prije toga ne raspolažem s dokumentacijom, no zasigurno je bilo isplata. U opis njezinih poslova ulazilo je uređivanje stranica kulture, a to je zapravo bila isključiva domena Ernesta Fišera te sam sigurna da Dragica Vitez nikada nije uređivala te stranice. Jedino je povremeno znala napisati neki tekst, budući da radi u Koncertnom uredu grad Varaždina, izjavila je svjedokinja, naglašavajući da angažman Dragice Vitez zacijelo ne zaslužuje takav honorar, budući da je mjesečno napisala možda pola kartice teksta, a to je sve još prolazilo kroz ruke Fišera.

“Izvlačenje čim više novaca za dionice”

Kako je ustvrdila Leskovar u istrazi, sve nepravilnosti za koje je bio odgovoran Ernest Fišer i članovi njegove obitelji, imale su za cilj izvlačenje čim više novaca kako bi se moglo kupovati što više dionica nakon što su Varaždinske vijesti prešle iz javne ustanove u d.d.

- Očigledno, bili su financijski prekratki pa je Fišer novac izvlačio preko putnih naloga sebi i sinu Sveboru, isplatom honorara supruzi i sl. Vezano za putne naloge, na vodim da smo kroz njih kao javno poduzeće znali isplaćivati topli obrok, iako smo stalno ukazivali da to nije ispravno. Još od 1999. godi ne, a za što imam i dokumentaciju, Fišer mi je naložio da njemu svaki tjedan preko putnih naloga isplaćujem iznos koji će mi reći počet kom tjedna. Tako bi mi početkom tjedna rekao da mu dignem 1.200 kuna, kao i za neke treće osobe koje su nešto radile za Varaždinske vijesti, ali bez računa. Dakle od Fišera sam dobila uputu da taj novac uzmem preko putnih naloga. Nije mi pri tome naveo ime putnika, kao ni destinaciju, već samo koliko mu novca taj tjedan treba, a moja je bila briga kako ću to napraviti preko putnih naloga. Negdje 2009. godine dobila sam nalog od Fišera da se i njegovom sinu Sveboru preko putnih naloga daje tjedno 600 kuna. rekla je svjedokinja, napominjući da su Fišeru i njegovom sinu, uz plaće, tjedno isplaćivani spomenuti iznosi, iako ništa posebno nisu obavljali za Varaždinske vijesti.

I drugima su se povremeno isplaćivali novčani iznosi, i to uglavnom za stvarno obavljene poslove, koji nisu imali veze s Varaždinskim vijestima, kao što je pozivnica za VBV, koje su izrađivali grafičari.

-Neki putni nalozi su se isplaćivali za putovanja koja su doista obavljena, no takvih je bilo možda deset posto, a preostalih 90 posto pisali su se za putovanja kojih nije bilo, a po nalogu Fišera, koji je znao te htio pomoći pa je tako 300 kuna mjesečno putem putnog naloga odlazilo u Uršulinski samostan za pomoć djeci, ukazala je svjedokinja, koja se osvrnula se i na Fišerovo preseljenje iz Šenkovca u Varaždin, odnosno njegovo uređivanje kuće, kao i uređivanje stana njegov sina, pri čemu je rekla da je bilo neobično to da je direktor osobno išao sklapati ugovore, a prisjetila se računa koji je stigao u Varaždinske vijesti iz Lesnine za kupnju bračnog kreveta u iznosu od 4.500 kuna, kao i kante za smeće za 800 kuna, i to upravo u vrijeme kada se Svebor iz Nazorove selio u ulicu V. Novaka.