U javnosti je ovih dana odjeknula informacija prema kojoj je Varaždinska županija prošle godine ostvarila bum u kupoprodaji nekretnina. Kad se govori o prodaji nekretnina, obično su svima prvo na pameti stanovi, ali u prezentiranoj statistici jednu od ključnih uloga zapravo igraju - poljoprivredna zemljišta.
Prema podacima Porezne uprave, kupoprodaja nekretnina u Varaždinskoj županiji 2023. godine porasla je za 52 posto u odnosu na prethodnu godinu, a takav veliki porast nije zabilježen ni u jednom drugom dijelu Hrvatske. Stvar postaje još zanimljivija kad se pogleda tablica s kupoprodanim nekretninama prema njihovoj vrsti. Prema tablici za Varaždinsku županiju, koju nam je dostavila Porezna uprava, više od trećine svih kupoprodanih nekretnina u prošloj godini odnosi se na poljoprivredna zemljišta, oko trećina otpada na nekretnine u kategoriji razno (poslovne, proizvodne ili trgovačke zgrade/kompleksi te ugostiteljsko-turističke zgrade), dok na stanove i apartmane otpada tek oko osam posto kupoprodanih nekretnina, a prodano je tek 14 stambenih objekata (kuća). Pritom treba napomenuti da se ovi podaci odnose na nekretnine za koje je Porezna uprava u prošloj godini provela postupak utvrđivanja porezne osnovice i da ne donose cjelovitu sliku tržišta nekretnina. (...)
Kako komentira situaciju oko velikog interesa za poljoprivrednim zemljištima, pitali smo čelnika Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) Mladena Jakopovića, koji je ujedno nositelj OPG-a s područja Varaždinske županije. Pitali smo ga, ukazuje li taj interes na okrupnjavanje poljoprivrednog zemljišta radi proizvodnje ili je njihova kupovina (novi) vid ulaganja?
- Proteklih godina, zbog svih događaja u svijetu i na globalnom tržištu hrane došlo je do jačanja interesa za poljoprivredu i proizvodnju hrane, a takav je trend prisutan i u Hrvatskoj. Pokrenulo se tržište poljoprivrednog zemljišta kako zbog sređivanja stanja, upisa u ARKOD, ali i sve veće svijesti ljudi o važnosti zemlje i proizvodnje hrane. Uslijed svih globalnih poremećaja porastao je interes za proizvodnjom, a dijelom su na pozitivne trendove u prodaji poljoprivrednog zemljišta vjerojatno utjecale i promjene nove Zajedničke poljoprivredne politike EU koja je na snazi od prošle godine, što je potaknulo prodaju. Podatak o 560 hektara poljoprivrednog zemljišta u našoj županiji to očito i dokazuje, a slično je i u Hrvatskoj - ističe Jakopović..
Više o ovoj temi možete pronaći u novom broju Varaždinskih vijesti...