Od Harry Pottera do Maruševca - priča o bazgi OPG-a Štefanec

VV | 17.9.2025. u 17:00h | Objavljeno u Video

- Ideja o proizvodnji bazge je došla tijekom posjeta OPG-ovima u Austriji, gdje smo se malo raspitivali o tome i odlučili krenuti. Toga u to vrijeme kod nas još nije bilo, tako da su prve sadnice došle iz Austrije - prisjetio se Damir Štefanec, koji sa suprugom Andrejom Bader danas ima OPG Štefanec u Maruševcu.

Kaže kako postoji preko 30 sorti bazge, a na svom imanju uzgajaju tri sorte.

- Najveće mi je zadovoljstvo bilo kada napravimo neki proizvod od bazge - kaže Damir.

Na imanju se nalazi i mali vrt sa začinskim i ljekovitim biljem, pa Andreja "mućka", primjerice, ružmarin s bazgom te stvara kozmetičke proizvode.

- Voljela sam ja i prije raditi te raznorazne pripravke, ali evo sada smo to odlučili ponuditi. Ako su nama dobri, zašto ne bi bili dobri drugima? - kaže Andreja.

Koji sve proizvodi nastaju na OPG Štefanec, koji su se okitili titulama, zašto je za zdravlje dobro piti 0,3 na dan i kako su povezali proizvodnju s turizmom, pogledajte VIDEO

LTH