Varaždinske Vidre na OP Hrvatske u paraplivanju u Splitu osvojile 12 odličja i isplivali 7 normi za EP

| 29.3.2022. u 13:16h | Objavljeno u Sport

Varaždinske Vidre nastupile su na Otvorenom prvenstvu Hrvatske u paraplivanju u Splitu, gdje su osvojile ukupno 12 odličja i isplivali 7 normi za Europsko prvenstvo za osobe s Downovim sindromom u Portugalu.

Natjecanje je održano na bazenima Poljud u Splitu, u organizaciji Hrvatskog paraolimpijskog odbora, Hrvatskog paraplivačkog saveza, Plivačkog kluba Cipal i Sportskog saveza osoba s invaliditetom Grada Splita.

Varaždinski PK Vidra već godinama sudjeluje na Prvenstvu Hrvatske, ali ove godine sudjelovali su sa do sada najviše natjecatelja, 10 plivača različitih kategorija.

S 10 natjecatelja u Splitu, plivački klub Vidra više nije među manjim klubovima u državi, već su po broju plivača natjecatelja bili na visokom 4 mjestu u konkurenciji 19 klubova.

Varaždinske Vidre natjecale su se u svim tehnikama na kratke i srednje pruge s po 5 plivačica i 5 plivača, imali su ukupno 43 starta u 9 različitih tehnika i dužina.

Najbolja sportašica Grada Varaždina s invaliditetom 2020. godine juniorka Sabina Kušter osvojila je pet odličja; kao seniorka osvojila je broncu na 50 m leptir te srebro na 200 m mješovito.

Kao juniorka u kategoriji AB Kušter je osvojila tri zlatne medalje i to na 50 m slobodno, 50 m leđno i 50 m leptir. Po broju osvojenih odličja uz popravak svih svojih najboljih vremena na 50 m delfin, 50 m leđno, 200 m kraul i 200 m mješovito Kušter je najuspješnija plivačica PK Vidra na ovogodišnjem Prvenstvu Hrvatske u paraplivanju.

Hrvatska juniorska paraplivačka reprezentativka i najbolja sportašica s invaliditetom Grada Varaždina za 2021. godinu Ema Cesar u kategoriji S9 i S10 osvojila je kao juniorka dvije medalje - srebro na 50 m prsno i zlato na 50 m slobodno te plivajući u grupi s Hrvatskom paraplivačkom rekorderkom Emmom Mečić i Hrvatskom paraolimpijkom Paulom Novinom popravila svoja najbolja vremena na 100 m kraul za 1 sekundu te na 100 m prsno za čak 6 sekundi.

Povratnik u Klub nakon 10 godine plivačke pauze senior Nikola Geček u kategoriji S9, nakon samo 2 mjeseca treninga osvojio je dva odličja i to oba zlatnog sjaja, na 50 m slobodno te na 50 m leđno, čime je dokazao kako je bila mudra odluka o povratku u plivanje.

Trostruki najbolji sportaš Grada Varaždina s invaliditetom 2018., 2019. te 2021. godine mlađi senior Nikola Kosec isplivao je čak 6 normi na 50 m leđno, 50 m prsno, 50 m kraul, 50 m delfin te 100 m kraul i 100 m leđno za Europsko prvenstvo za osobe s Downovim sindromom, koje se ove godine u listopadu održava u Portugalu.

Kosec je na prvenstvu države popravio svoja najbolja vremena te kao senior u kategoriji S14 osvojio 3 medalje, 2 brončane medalje; na 50 m leđno i 50 m prsno gdje je poboljšao svoje najbolje vrijeme za čak 14 sekundi te srebrnu medalju na 100m leđno.

Mlada perspektivna plivačica juniorka Mirna Roginek koja je tek započela s natjecanjima, na svom prvom PH kao juniorka u kategoriji S14 osvojila je 2. mjesto na 100m leđno te 3. mjesto na 50m leđno.

Jedna od najboljih juniorki s Down sindromom u Europi juniorka Brunela Hrženjak osvojila je kao juniorka u kategoriji S14 3. mjesto na 50 m prsno te 3. mjesto na 50m slobodno.

Debitant prvenstva, kadet Olaf Kuštelega, najmlađi natjecatelj PK Vidre, nakon 4 godine treninga na svom prvom natjecanju kao junior u kategoriji S10 osvojio je 1. mjesto na 50m prsno te dva 3. mjesta na 50m slobodno i na 50m leđno.

Master senior Nikola Dodoš u kategoriji S14 na 50 m slobodno unatoč što su mu na startu pukle plivačke naočale, isplivao je cijelu dionicu, popravio svoje najbolje vrijeme za sekundu te isplivao normu za Europsko prvenstvo za osobe s Downovim sindromom u Portugalu.

Debitanti PH u paraplivanju seniorka Borna Obradović i senior Andrej Marjanović u kategoriji S14 poboljšali su svoja najbolja vremena, Obradović na 50m slobodno za 8 sekundi dok je Marjanović na 50m leđno svoje najbolje vrijeme smanjio za 14 sekundi.