Mini ruže su hibridne ruže uzgojene da ostanu male. Narastu najčešće do 50 cm, ali ima i vrsta koje mogu narasti do metar. I cvjetovi su im manji od običnih ruža, ali zato ih imaju mnogo više. Otporne su na hladnoću i mrazove, a cvjetaju tijekom cijele sezone.
Sunce i vlaga
Mini ruže možete držati na balkonu, terasi, u vrtu ili u stanu. U svakom slučaju njihov uzgoj u posudama lakši je od uzgoja na otvorenom, iako se i one mogu posaditi u vrtu. Važno je pri tome da pozicija na kojoj je postavljena lončanica ima dovoljno sunca. Ruže ga naprosto obožavaju. Zemlja u kojoj je bilo koja vrsta ruže posađena mora biti vlažna. Prilikom sadnje na dno lončanice stavite malo šljunka ili kamenčića kako bi višak vode mogao oteći.
Treba ih tretirati isto kao i ostale ruže, ali s malo više pažnje, zbog njihove veličine. Najvažnije im je osigurati odgovarajuću drenažu. Zapravo bi ih valjalo odmah presaditi u veće posude koje su duboke najmanje 30 cm i u specijalni supstrat za ruže ili univerzalni za lončanice, pomiješan sa šakom peletiranog stajskog gnojiva. Radi postizanja dobre drenaže, prilikom presađivanja na dno, prethodno dobro očišćene lončanice, stavite malo šljunka jer bi inače zbog viška vode mogle početi trunuti.
Osigurajte im i dovoljno svjetlosti i vode po potrebi, najbolje kišnice ili odstajale vode. Mini ruže vole i vlažan zrak, pa ih povremeno i pošpricajte vodom. Nakon cvjetanja obavezno odrežite ocvale cvjetove i suhe grančice. Jednom godišnje biljku treba orezati, a to će potaknuti novi rast. Jesen je najbolje doba za orezivanje. Uvijek obrezujte oštrim škarama pod kutem od 45 stupnja. Škarama treba odrezati ne samo cvijet, već i dva lista s drškom, kako bi se izazvalo bočno grananje. Ono će stvoriti nove cvjetne izdanke i održati zaobljen, kompaktan izgled grma. Starije grane bez cvjetnih pupoljaka i s malo listova treba skratiti nisko. U listopadu biljku treba nisko orezati za trećinu.
Prezimljavanje
Ruže trebaju dosta svjetla, barem pet sati dnevno, inače neće cvjetati. Najbolje je da imaju direktno sunce samo nekoliko sati ujutro ili predvečer, a da u najtoplije doba dana budu zaštićene polusjenom. Također neće cvjetati ni ako im korijenje preraste posudu. U tom ih slučaju obavezno presadite i to tako da s korijenja uklonite što više zemlje.
Za biljku je najbolje da prezimi u hladnijoj i svijetloj prostoriji. U razdoblju mirovanja ružicu treba i povremeno zaliti. Za borbu protiv bolesti na ružama, poput pepelnice, pjegavosti ili rđe, koristimo fungicide, a lisne i štitaste uši riješavamo insekticidima. Cvjetove im treba uklanjati čim se počnu sušiti ili kad ocvjetaju.