Pred nama je blagdan Svih Svetih i Dušni dan kad se prisjećamo dvojih dragih pokojnika i na groblje nosimo cvijeće u znak sjećanja i poštovanja, a među tim se cvijećem svake godine ističu krizanteme raznih boja i veličina. Krizanteme u našim krajevima cvatu upravo u studenom pa stoga ne čudi da su ih ljudi počeli nositi na groblja svojih voljenih i da su postali nezaobilazni ukras svisvetskih aranžmana. Iako su kod nas simbol žaljenja i prolaznosti života, ali i besmrtnosti, u mnogim kulturama krizanteme imaju i drugačiju simboliku. Stari Grci vjerovali su da ih ovo cvijeće štiti od zlih duhova, a na Dalekom Istoku, odakle krizanteme potječu, označavaju sreću i blagostanje.
Dekorativni cvjetovi
Na našem su području najraširenije krizanteme iz porodice glavočika, a njihov naziv dolazi od grčke sintagme chrysos anthos što znači zlatni cvijet. Može biti jednogodišnja ili višegodišnja biljka koja se prvenstveno uzgaja zbog dekorativnih cvjetova. Najčešće raste kao grm iz glavne stabljike i može doseći i do metar visine te se razrasti do metar širine. Listići su mali i kopljasti, a na stapci stoji skupni cvat manjih cvjetova.
Mogu biti različitih boja i oblika, kao što su crvena, žuta, bijela, narančasta i brončana, a neke vrste mogu imati i više boja. Postoji više vrste krizantema koje cvjetaju od sredine ljeta do kasne jeseni. Nakon otpadanja cvijeta, razvija se sjeme unutar kukuljice. Popularna je kao izrazito otporna na niske temperature, pa se sadi kao ukrasna biljka tijekom jeseni.
Neke vrste proizvode prirodne kemikalije koje ubijaju štetnike i odbijaju insekte zbog čega se često sade pored povrća kao što su rajčica, gorušica, rabarbara, batat i repa. Također štiti začine i agrume od napada insekata, stoga ako imate bosiljak, limetu i dinju, preporučuje se posaditi uz njih i krizanteme.
Dobro podnosi hladnoću
Klasične biljke, poput maćuhica i ljubičica, šareni su izbor za okruživanje krizantema s više boja, a svijetli gerberi će ih izvrsno nadopuniti svojim neutralnim bojama. Također ih možete posaditi uz karanfile kako bi imali i atraktivno cvijeće i tijekom zime. Ukrasni kupus i kelj, svojim tamno zelenim, kremastim i ljubičastim nijansama jednako će lijepo nadopuniti krizanteme posađene u zemlji ili u posudama.Krizantema traži najviše vode tijekom razvijanja lišća i formiranja pupova, a nakon toga joj se potreba smanjuje. Vrlo je zahvalna biljka koja voli svijetlo mjesto za rast, ali uspijeva i u polusjeni. Može podnijeti i veće temperaturne razlike, iako ju temperature ispod nule mogu smrznuti. Biljka je kratkog dana, pa je prije cvatnje potrebno pokrivati tamnom tkaninom kako bi se inicirala cvatnja. Tijekom 3 - 4 tjedna pokriva se u razdoblju od 13 do 14 sati sve dok ne izbiju pupovi.