Vlasnikom bankomata od danas može postati baš svatko. Djelatnost koja je dosad bila rezervirana samo za banke i financijske institucije, sada je otvorena za sve: od ugostitelja i vlasnika poslovnih prostora do poduzetnika zainteresiranih za snažnije uključivanje u ovu domenu financijskog poslovanja.
Pokretač ove promjene je hrvatska tvrtka Monestiq, koja je kreirala prvu franšiznu licencu za bankomate u Europi. Radi se o financijsko-tehnološkom rješenju što objedinjuje sve potrebne protokole i prava za procesuiranje transakcija te povezuje bankomate s globalnim kartičarskim shemama kao što su Visa i MasterCard. Time se omogućuje da bankomati rade ono što im i jest svrha: prihvat kartica i isplatu novca. Istovremeno, omogućuje se i poduzetnicima da na jednostavan način postanu vlasnicima jednog ili više bankomata i pridruže se ekskluzivnom društvu pružatelja usluga u financijskoj industriji.
Disrupcija u financijskom sektoru
- Ovo jest svojevrsna disrupcija u financijskom sektoru, odnosno demokratizacija djelatnosti koja u Hrvatskoj ima trend ubrzanog rasta. Broj bankomata u Hrvatskoj od 2014. do 2019. godine povećan je za više od 60 posto, a očekujemo da će se uz Monestiqovu licencu taj broj nastaviti povećavati, kazao je Ivan Dušević, direktor tvrtke Monestiq, za koju kaže kako povezuje znanje i iskustvo jednog od najvećih hrvatskih operatera sustava bankomata s inovativnim softverskim rješenjima.
Dušević je veliko poslovno iskustvo stekao radeći za vodeće međunarodne konzultantske kompanije, a sada je odlučio stečeno znanje iskoristiti za transformaciju finacijskog sektora u Hrvatskoj. Istaknuo je kako ove godine Monestiq kreće s hrvatskim tržištem, nakon čega tvrtka planira daljnje širenje u Europi. Kako slična mogućnost ne postoji na “Starom kontinentu”, iz tvrtke su kazali kako već imaju upite za franšizna prava iz Mađarske i Njemačke. Konačni cilj bit će izgraditi najveći franšizni lanac bankomata u Europi.
Ključ je u jednostavnosti
- Ključna prednost ove licence jest u jednostavnosti koju pruža njenom nositelju. Na franšizeru je samo investicija kupnje bankomata te pronalazak lokacije za njegovo postavljanje. Sve drugo naša je briga. A to uključuje punjenje bankomata novcem, osiguranje uređaja i sredstava za rad, servisiranje i – ono najvažnije – procesuiranje transakcija. Ukratko, Monestiq služi kao poveznica između malih poduzetnika i titana financijske industrije, odnosno kartičarskih kompanija kao što su Visa ili MasterCard koje su osnova svjetskog platnog prometa. Povezujemo vlasnike lokala, trgovina ili drugih poslovnih prostora sa složenim kartičarskih shemama i omogućujemo im upravljanje vlastitim bankomatima, objasnio je Dušević.
Franšiza za bankomate
Monestiq je od svoga početka zamišljen kao franšiza koja počiva na franšino-licencnom modelu. U razradu tog modela kao savjetnik bio je uključen i Andrija Čolak, vlasnik najuspješnije hrvatske franšize Surf'n'Fries, čije je iskustvo bilo ključni „sastojak“ u uspješnoj pripremi ove franšize zahvaljujući kojoj će se prepoznatljivi tirkizni bankomati već ovog ljeta naći na hrvatskim ulicama.
- Ovo je vrlo uzbudljivo jer se u Hrvatskoj kreira brand sa nevjerovatnim potencijalom sa takozvanim „semi absentee“ modelom franšiziranja, odnosno, franšiza koja može generirati pasivni prihod franšizeru uz minimalan ili gotovo nikakav operativni ulog. Takve vrste franšiza su vrlo tražene te istovrvemeno iznimno rijetke na tržištu pa zbog toga vjerujem u vrlo veliki potencijal Monestiq koncepta ne samo u Hrvatskoj već i na inozemnim tržištima, zaključio je Čolak u ime Colak Franchise Consulting Groupe.