Obnova tradicijske kuće stare više od 200 godina, kušaonica bazge na otvorenom, kušaonica voćnih rakija, novi sadržaji u adrenalinskom parku te obnova objekata za pustolovni turizam na Dravi – to je samo pet od ukupno 80 projekata u turizmu koje će Varaždinska županija poduprijeti u ovoj godini. Ukupno će iz županijskog proračuna biti dodijeljeno rekordnih 193.400 eura bespovratnih potpora za najbolje ocijenjene projekte po Javnom pozivu za dodjelu bespovratnih potpora u turizmu u 2024. godini.
Istaknuto je to danas na predstavljanju rezultata u atriju Županijske palače, gdje je ujedno bilo upriličeno i potpisivanje ugovora.
- Veseli nas što brojke u turizmu i dalje rastu. Nakon što smo prošle godine ostvarili rekordnih 246.000 noćenja, u prvih pet mjeseci ove godine ponovno „obaramo“ rekorde, ostvareno je 12 posto više noćenja. To govori o interesu turista za Varaždinsku županiju i upravo zbog toga nizom potpora i to potičemo. Iznosi bespovratnih potpora nisu veliki, ali su znak podrške, da cijenimo i vrednujemo vaš rad. Naš cilj je da do 2030. godine dođemo do milijun noćenja. To je visoko postavljen cilj, ali siguran sam da ga možemo ostvariti. Upravo zbog toga Županija priprema niz projekata i investicija u kulturno-turističku infrastrukturu i zaštitu okoliša. Kao što je poznato, projektiramo pet prezentacijskih centara uz bitne lokalitete, a plan je da u sljedećih godinu dana Ivanščicu, Strahinjčicu, Ravnu goru i Maceljsko gorje zaštitimo kao park prirode, što će biti dodatan poticaj turistima da dođu u našu županiju – rekao je župan Anđelko Stričak.
Pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i europske poslove Darko Majhen napomenuo je da su i ove godine ciljevi Javnog poziva bili unapređenje turističke ponude, cjelogodišnje poslovanje turističkih objekata, uvođenje nove turističke ponude na poljoprivrednim gospodarstvima kao što su izletišta, kušaonice i slično, razvoj interaktivnih, vizualnih i umjetničkih atrakcija i, naravno, registracija novih smještenih kapaciteta.
- Ove godine smo prvi krenuli s mjerom za obnovu ruralne arhitektonske baštine, a ovaj naš Javni poziv je ujedno jedini u Hrvatskoj na koji se mogu prijaviti i neregistrirani, odnosno budući iznajmljivači, naravno uz uvjet da do kraja tekuće godine registriraju svoj objekt. Povjerenstvo ove godine nije imalo lagan posao, jer su pristigle 132 prijave, a za 80 projekata odobreno je 193.400 eura bespovratnih potpora, što je 20.860 eura više nego prošle godine. Po mjeri 1, a to su postojeći iznajmljivači, odobreno je 113.000 eura, za mjeru 2 - dopunu postojeće poljoprivredne djelatnosti odobreno je 15.000 eura, za mjeru 3 - dodatne turističke atrakcije također 15.000 eura, za mjeru 4 – poduzetnike početnike 30.400 eura te za novu, 5. mjeru - obnovu ruralne arhitektonske baštine 20.000 eura. Analiziramo li posljednjih šest godina, otkad se raspisuje Javni poziv, ukupno je dodijeljeno gotovo milijun eura bespovratnih potpora za 460 projekata. Zahvaljujem svima vama koji se bavite bilo kojom vrstom turizma te u to ulažete veliki trud i financijska sredstva, jer time doprinosite sve boljim turističkim rezultatima u našoj županiji – rekao je pročelnik Majhen.
Direktor Turističke zajednice Varaždinske županije Goran Mališ također je zahvalio svima koji se bave turizmom, a posebno je istaknuo novu mjeru, dodjelu potpora za obnovu ruralne arhitektonske baštine.
- Ruralne kuće na našem području itekako su važne, jer su mamac za turiste. Najčešće su u lošem stanju i za njihovu obnovu potrebna su ogromna sredstva. Zahvaljujem i čestitam onima koji su se odlučili ići u unaprjeđenje i preuređenje takvih objekata, koji su jedna od naših prednosti budući da u drugim krajevima nemaju takvu kulturnu baštinu – naveo je Mališ.
Potpora za obnovu kuće stare više od 200 godina u mjestu Križanče kod Cestice dodijeljena je Tamari Banfić, rodom iz Otoka Virja. Studentica je završne godine medicine u Grazu, kamo je preselila kao četverogodišnjakinja, a danas je u drugom stanju i čeka blizance.
- Moj partner Leonard i ja zaljubljeni smo u cestički kraj u kojem smo oboje odrasli, a posebno cijenimo kulturu baštinu. Zbog toga želimo obnoviti kuću koja se nalazi na samoj granici sa Slovenijom, a bila je dio crkvenog posjeda. Okoliš kuće i sam objekt potaknuli su nas da je obnovimo i da ljudima koji dolaze ovamo pokažemo što sve Varaždinska županija može pružati. Nakon obnove je planiramo iznajmljivati kao kuću za odmor svima koji se žele opustiti u prirodi, jer na tom brijegu raste jako puno ljekovitih biljaka. Željeli bismo pokazati kako su u tom kraju živjeli naši preci, pa sve planiramo upotpuniti i domaćim životinjama – ispričala je Tamara Banfić i zahvalila Županiji na dodjeli bespovratnih potpora.
Andreja Bader se na OPG-u Štefanec u Selniku kod Maruševca uzgojem bazge bavi posljednjih 12 godina, po čemu je to gospodarstvo jedinstveno u Hrvatskoj. Potporu su dobili za uređenje kušaonice bazge na otvorenom.
- Nakon što smo svladavali izazove u samom uzgoju bazge u voćnjaku, puno smo truda i inovativnosti uložili u proizvode koji su prepoznati i nagrađivani, pa je sada treći korak uređenje kušaonice na otvorenom. Željeli bismo da ljubitelji bazge iz naše županije, ali i svih drugih krajeva dođu posjetiti naš voćnjak koji nudi poseban doživljaj mirisa i okusa. Kušaonica na otvorenom je zamišljena kao mjesto na kojem ćemo imati edukativne programe, pri čemu se nadamo suradnji s vrtićima i školama. Bazgu smo stvarno proučili u svakom pogledu, pa tako i kad je u pitanju njezina povijest. Puno je mitova i legenda vezano upravo uz tu biljku, što se zadržalo sve do danas. Primjerice, mnogi ni ne znaju da je najjači štapić Harryja Pottera baš od bazge – otkrila je Andreja Bader.