Osim infrastrukturnih projekata, Grad Lepoglava ispunjavajući svoju viziju iz Gradske razvojne strategije planira i niz društvenih projekata koji su usmjereni primarno na same građane.
Planiranje jednog takvog projekta, radnog naziva "MEDGEN" (Jačanje i širenje međugeneracijske pomoći na razini lokalnih zajednica) ovih je dana završeno u Ljubljani gdje je održan radni sastanak projektnih partnera, među kojima je i Grad Lepoglava.
- S partnerima iz Slovenije razvijali smo ideju projekta kojim želimo pomoću aktivnog uključivanja svih starosnih grupa u društveni život, podignuti razinu međugeneracijske solidarnosti i time doprinijeti smanjenju negativnih učinaka demografskih promjena, odnosno starenja stanovništva. To želimo postići promjenama u javnim politikama te uspostavom novih standarda, odnosno inovativnih socijalnih usluga u lokalnoj zajednici preko neformalnih oblika učenja, aktivnog i kvalitetnog provođenja slobodnog vremena svih generacija, cjeloživotnog učenja u budućem Međugeneracijskom centru u Lepoglavi. Uredit ćemo prostor, zaposliti nekoliko ljudi i kroz ovaj projekt bitno utjecati na bolji društveni položaj starije populacije, ali i mlade koja će biti okosnica projekta – istaknuo je zamjenik leppoglavskog gradonačelnika Hrvoje Kovač nakon održanog sastanka i spomenuo kako je planirani proračun navedenog projekta 700.000 eura, a projekt bi trebao trajati dvije godine.
Kako je spomenuto na sastanku, na cjelokupnom teritoriju kojeg obuhvaća Prekogranični program suradnje između Slovenije i Hrvatske moguće je primijetiti demografski trend opadanja broja stanovnika i starenja stanovništva. Demografski trendovi su nekoliko puta povoljniji u gradskim sredinama gdje se broj stanovnika povećava, ali na račun doseljavanja stanovnika iz ruralnih sredina. Odseljavaju se prije svega mladi koji u gradskim sredinama traže zaposlenje. Ovi trendovi negativno utječu na razvoj pograničnih ruralnih područja i oslabljuju lokalne razvojne potencijale.
Zbog sve većih razlika u brojčanoj zastupljenosti pojedinih generacija, sve se više primjećuje nepoznavanje mlađih i starijih generacija. Razlike se javljaju u znanju i vrednotama i znače sve veći jaz između generacija, dok istovremeno sprečavaju protok znanja koji bi mogao obogatiti i jedne i druge, poboljšati životne uvjete u lokalnim zajednicama i tako doprinositi jačanju lokalnih razvojnih potencijala, naglašeno je na sastanku.
- Problemi se prije svega javljaju u sve većoj socijalnoj isključenosti starih i mladih i u sve manjoj međugeneracijskoj povezanosti, što na kraju može dovesti do međugeneracijskog sukoba. Uz sve to, potrebno je dodatno naglasiti činjenicu da se lokalne zajednice zbog starenja stanovništva suočavaju s dodatnim problemima povećanja potrebe za opskrbom i njegom starijih osoba. Zajednički problem svih područja, kako na slovenskoj tako i na hrvatskoj strani je nedostatak svijesti stanovništva o značajnosti međugeneracijske solidarnosti, značenju cjeloživotnog učenja te negativnim efektima socijalne i društvene isključenosti, prije svega starijih osoba - istaknuto je.
S provedbom projekta se ukazuju mogućnosti kako bi se uklonili odnosno ublažili ti problemi postavljanjem i širenjem mreže tzv. međugeneracijskih centara (MC), koji bi svojim aktivnostima pružali standardizirane programe za suživot generacija, aktivno provođenje slobodnog vremena starijih i mladih osoba, kvalitetno starenje i cjeloživotno učenje. Jedan takav trebao bi se otvoriti nakon provođenja ovog projekta za koji se Grad Lepoglava također natječe na INTERREG natječaju.