U prostorijama Lokalne akcijske grupe Prigorje – Zagorje održana je inovativna i interaktivna radionica u sklopu projekta RUŽE RH: RUralni razvoj – održivo, pametno i zeleno za ŽEne u Republici Hrvatskoj, sufinanciranog sredstvima Ministarstva poljoprivrede. Radionicu namijenjenu vlasnicama i članicama obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, obrta, mikro i malih poduzeća i voditeljicama poljoprivrednih zadruga te ostalim ženama aktivnima u lokalnim zajednicama organizirala je GTF-Inicijativa za održivi rast u suradnji s LAG-om PRIZAG.
Sudionicama su se obratile predsjednica LAG-a PRIZAG Nevenka Benjak te Mara Bogović, voditeljica Službe za stručnu podršku, Područna jedinica Varaždin, Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva, Ministarstvo poljoprivrede.
Foto: Mara Bogović (voditeljica Službe za stručnu podršku, Područna jedinica Varaždin, Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva, Ministarstvo poljoprivrede)
Razgovaralo se o Dugoročnoj viziji za ruralna područja EU-a do 2040., Ruralnom paktu, ZPP-u, Strategiji poljoprivrede 2020. – 2030. i IASRWE inicijativi (inicijativa za unapređenje položaja ruralnih žena u Europi, pokrenuta 2022. godine u Hrvatskoj od strane GTF-Inicijative za održivi rast), ali i pametnim selima i poljoprivredi s manje CO2.
Voditeljica radionice Mary Ann Rukavina Cipetić, predsjednica GTF-Inicijative za održivi rast, naglasila je da žene u ruralnim područjima svojim vještinama, znanjima i kreativnim potencijalima predstavljaju snagu na kojoj se može temeljiti ruralni razvoj. Istaknula je važnost multisektorske suradnje i tzv. četverostrukog heliks modela koji doprinosi razvoju suradnje javnog, privatnog i civilnog sektora te akademske zajednice, usmjerenog na povećanje zapošljivosti žena, poticanje poduzetništva, a posebno održivog poslovanja i inovativnih tehnologija s naglaskom na ruralna područja.
U praktičnom dijelu radionice polaznice su imale priliku osvijestiti svoje snage – znanja, vještine i iskustva koja su važan čimbenik poduzetništva, ali i svoje prilike za napredak, rast i razvoj.
Zaključeno je da postoji velik potencijal za poduzetništvo ruralnih žena, brojne mogućnosti, ali i brojni izazovi koje je potrebno rješavati na svim razinama i da je velik značaj u tome da se u europskim planovima, a paralelno s time i nacionalnima vodi računa o što jačem uključivanju žena u ruralni razvoj.