Varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak na Cvjetnu nedjelju predvodio je misno slavlje u katedrali Uznesenja BDM u Varaždinu, te već tradicionalno pobožnost križnog puta u Lepoglavi, koji je posvećen patnjama bl. Alojzija Stepinca za vrijeme njegova petogodišnjeg boravka u lepoglavskoj kaznionici.
.
U Varaždinu je misno slavlje počelo obredom blagoslova maslinovih i cvjetnih grančica u parku kod katedrale nakon čega je uslijedio svečani ulazak u katedralu.
Nakon što je izvedena Muka Gospodnja po Luki, koju su prikazali preč. Josip Koprek, vlč. Tihomir Kosec i članovi katedralnog zbora Chorus angelicus na čelu sa zborovođom mo. Anđelkom Igrecom, biskup Mrzljak je u homiliji kazao da opisi Isusove muke i smrti nisu samo neki povijesni događaji, nego je to nešto što se po našoj vjeri i danas događa. „
Kao što je Isus svom dušom čeznuo biti i blagovati s apostolima, tako on i danas čezne biti s nama u euharistiji. Isus želi da mi budemo s njim, da ga slijedimo i u Velikom tjednu jer on završava svjetlom Uskrsa. Pozvani smo s takvim mislima ući u Veliki tjedan u kojem doživljavamo i slavimo velika otajstva naše vjere. Budimo u Velikom tjednu s Onim koji svom dušom čezne biti s nama. Uđimo mislima, dušom i srcem kako bismo spoznali da Isus nije pobijedio samo svoju smrt, nego je pobijedio i našu smrt i dao nam vječni život“- poručio je biskup Mrzljak.
Lijep sunčan dan na križnome putu oko Lepoglave do vrha Gorica, gdje se, ispred ranobarokne kapele sv. Ivana Krstitelja, završava Stepinčev križni put, bilo je dodatni podstrijek za tristotinjak vjernika iz Lepoglave i okolnih župa za tu jedinstvenu pobožnost.
Uz župnika i dekana mons. Andriju Kišičeka, te župnog vikara vlč. Nikolu Markušića, pobožnosti su se pridružili župnici iz Kamenice, Gornjeg Jesenja i Murskog Središća. U procesiji i pobožnosti, koja je započela uz kip blaženog Alojzija kod župne crkve i krenula uzbrdo pored zatvorskih zgrada, sudjelovali su i domaći vatrogasci te članovi župnog zbora koji se predvodili pjevanje.
Stepinčev križni put jedinstvena je pobožnost u kojoj su postaje Muke Gospodnje prispodobljene mukama i patnjama nepravedno osuđenog bl. Alojzija Stepinca, lepoglavskog uznika od 1946. do 1951. godine. Razmatranja križnog puta nazvanog "Na križnom putu s blaženim kardinalom Alojzijem Stepincem" napisao je prije nekoliko godina mons. Kišiček.
Biskup Mrzljak je na kraju progovorio o misteriju križa o kojem su napisane mnoge knjige i o kojem se mnogo govorilo želeći ga što bolje razumjeti. No, najsnažniji govor križa je Isusova šutnja na križu. Tu snagu šutnje vidimo i na primjeru blaženog kardinala, jer se mislilo da će naš Blaženik biti u Lepoglavi izoliran i da će njegov slučaj pridonijeti idejama komunističkih vlasti o odcjepljenju Katoličke Crkve u Hrvatskoj od Svete Stolice. Međutim, šutnja je iz Lepoglave progovorila i to tako jasno, da su je čuli u ono vrijeme mnogi u cijelom svijetu. To je misterij križa, istaknuo je biskup i, zahvalivši prisutnim vjernicima, pozvao ih na strpljivo nošenje svojih križeva, razmatrajući u Velikom tjednu muku i smrt Isusovu.
Župnik Kišiček na kraju je zahvalio okupljenim svećenicima i vjernicima na dolasku te biskupu na dolasku i predvođenju pobožnosti križnog puta.