Prvi put nakon višegodišnje obnove, svibanjska pobožnost Marijinog puta u Klenovniku održat će se u nedjelju 8. svibnja, s početkom u 15 sati, uz svih 15 obnovljenih kamenih postaja otajstava krunice. Hodočasnici se okupljaju kod kipa sv. Ivana Nepomuka u središtu Klenovnika, čije će se i 250. obljetnice postavljanja prisjetiti. Po završetku Marijinoga puta, u kapeli sv. Volfganga slavit će se sveta misa.
Kameni pilovi postavljeni su prije 344 godine, a prije 230 godina, godine 1786., postaje su bile tako jako oštećene da je vizitator Mirko Rafaj naredio kameničkom župniku Ivanu Vožaru da "gospoštija kipove obnovi, a ako to ne učini, neka ih ukloni". Iz povijesnih vrela može se zaključiti da je zadnja veća obnova učinjena godine 1882., kada su zamijenjeni trošni postamenti postaja, a nakon toga su u XX. stoljeću doživjele svoj "križni put", jer tijekom svjetskih ratova, a zatim i po dolasku komunističke vlasti, zub vremena i nemar prema sakralnoj baštini ostavio je posljedice širih razmjera.
Od 2008. godine, kada je započela obnova postaja otajstva krunice iz 17. stoljeća, obnovljene su sve postaje, na način da je 4 prve postaje financiralo Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, a ostalih 11 postaja sponzorirali su pojedinci i tvrtke iz klenovničkoga kraja, koje su napravljene na sličan ikonografski način kao i prve četiri ali uz nove elemente zagorskoga kraja.
Zadnja postaja Marijina puta nalazi se na 473 metra nadmorske visine, uz kapelu sv. Volfganga u Vukovoju, u čijem je cinktoru oformljen lapidarij s ostacima nekoliko kamenih postaja prema kojima su se izradile nove i postavile na njihova stoljetna mjesta, te fragmentima kamenih bifora, nađenih nakon posljednjih konzervatorsko-restauratorskih radova.
Ambijent Marijinog puta u ljepoti netaknute prirode, jedinstven u sjeverozapadnoj Hrvatskoj ali i u tom dijelu Europe, i marijanska pobožnost na koju nas rascvjetani svibanj poziva, dovoljan je poticaj da se dođe na jedinstvenu pobožnost Marijina puta u Klenovnik i na 5 kilometarski hod molitve i pjesme.
Spomenik velike umjetničke vrijednosti župa Klenovnik ima i u kamenom liku sv. Ivana Nepomuka na mostu preko potoka Sutinskog, koji se prvotno nalazio u perivoju dvorca obitelji Drašković u Klenovniku. O ličnostima koje su dale podići ovaj spomenik svjedoče na prednjoj strani postamenta smješteni grbovi, koji su uokvireni izduženim listovima povezani gore i dolje jednom krupnom školjkom, a u cjelini obručem velike lisnate krune. Desni grb - patka na vodi između dva rogoza - pripada grofu Franji Nadasdyju, hrvatskom banu, a lijevi - snop žita s kokotom koji u kljunu drži prsten - grb je banove druge žene Suzane Malatinski, udovice grofa i generala Josipa Kazimira Draškovića. U uglovima postamenta iznad grbova razabiru se brojke koje označuju godinu nastanka ovog spomenika 1766.
Današnje podnožje spomenika novijeg je datuma i potječe s kraja 19. st. kada je novi gospodar dvorca Klenovnika, bivši austrijski ministar Bruck, spomenik sv. Ivana Nepomuka uklonio s njegovog prvotnog smještaja u dvorskom parku i preselio ga na mostić, na kojem se i danas nalazi. Svibanjski Marijin put uvijek polazi od tog značajnog spomenika klenovničke kulturne baštine.