Zahtjev za potvrdu, koju dodjeljuje Povjerenstvo za zaštitu oznake izvornosti, podnijeli su Grad Lepoglava i Turističko-kulturno informativni centar, pa je 16. prosinca 2024. Zavod donio odluku prema kojoj se potvrda izvornosti lepoglavske čipke produžuje na deset godina.
Ovlašteni korisnici, objavljeni u posljednjem prošlogodišnjem broju Hrvatskog glasnika intelektualnog vlasništva, su Grad Lepoglava, Zadruga Lepoglavske čipke, Ekomuzej Lepoglava i Turističko-kulturno informativni centar.
Oznaka izvornosti, certifikat i odgovarajuća markica na čipki garancija su da je riječ o pravoj Lepoglavskoj čipki. Pravom odnosno originalnom lepoglavskom čipkom podrazumijevamo čipku izrađenu prema zaštićenim muštrama u kojima se pojavljuju tehnike preplitanja niti, tipične za Lepoglavsku čipkarsku školu.
– Višestoljetna tradicija izrade čipke na batiće u lepoglavskom kraju do danas je očuvala osebujan oblik čipkarstva koji slijedi velik broj žena-čipkarica uz podršku Grada, a osim što ju promoviramo u Hrvatskoj, zahvaljujući Međunarodnom festivalu čipke, koji će ove godine u rujnu imati svoje 29. izdanje, lepoglavska čipka poznata je u cijeloj Europi i u svijetu– rekao je gradonačelnik Marijan Škvarić istaknuvši kako je za nastavak tradicija važno zainteresirati mlade da nauče i nastave ovu važnu tradiciju lepoglavskog kraja.
Lepoglavska čipka oznaku izvornosti nosi od 21. ožujka 2008. godine, a od 2009. godine uvrštena je i na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine svijeta.
– U prostoru Turističko-kulturno informativnog centra udruga Ekomuzej Lepoglava već godinama organizira edukativne radionice u kojima vješte čipkarice zainteresirane polaznice svih generacija uče izrađivati čipku na batiće prema nacrtima Danice Brössler kako bi očuvale ovu vrijednu baštinu lepoglavskog kraja – rekao je Kristijan Bizek, direktor TKIC-a dodavši kako radionice organiziraju prema programu zaštite i očuvanja nematerijalnih kulturnih dobara Ministarstva kulture i medija RH.
Reprezentativni primjerci lepoglavske čipke će krajem siječnja biti izloženi na izložbi proizvoda zaštićenih oznakom zemljopisnog podrijetla koja će u španjolskom gradu Alicante biti održana u organizaciji Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo. U sklopu izložbe organizira se i konferencija o oznakama zemljopisnog podrijetla.
– Rado smo se odazvali pozivu da sudjelujemo na izložbi, pa ćemo u španjolskom gradu Alicante izložiti reprezentativne primjerke čipke na fotografijama, a posjetitelji i sudionici ove važne konferencije moći će vidjeti i uvećane dijelove lepoglavske čipke – rekao je Bizek.
Ova konferencija o važnosti oznaka zemljopisnog podrijetla „Čuvajući baštinu, čuvamo našu budućnost” bit će održana od 28. do 29. siječnja u Španjolskoj. To će biti još jedno prestižno međunarodno događanje na kojem će biti predstavljena lepoglavska čipka.