FOTO Kroz četiri strateška projekta, Ludbreg želi transformirati Otok mladosti u Otok znanja

vv | 22.12.2024. u 10:02h | Objavljeno u Našim krajem

Ludbreški proračun za 2025. godinu težak je 15,1 milijuna eura. Jedna od najvažnijih stavki proračuna je uređenje i dogradnja Gradskog vrtića Radost, kao i projekti povezani s ITU mehanizmom, u sklopu kojih je predviđena izgradnja bike parka, uređenje Kuće rijeke Bednje na Otoku Mladosti te biciklističke staze-spusta u Vinogradima Ludbreškim, ističu iz Grada te dodaju da su razvojni projekti za 2025. godinu ukupno vrijedni 5,4 milijuna eura i baza su stvaranja još ljepšeg i modernijeg Ludbrega.

-Ponekad kad ste mali to nije jednostavno, ali uz kvalitetan tim i temeljito pripremljene projekte uspijevamo – objašnjava gradonačelnik Dubravko Bilić.

Dodaje kako se početkom 2025. godine očekuje potpisivanje ugovora koji će omogućiti provedbu konkretnih projekata na lokalnim razinama.

– Prije svega to je projekt “Zelena mjesta rekreacije i aktivnog održivog turizma,” čiji je nositelj Grad Ludbreg, a koji je jedan od četiri strateška projekta Urbanog područja Varaždin unutar ITU mehanizma. Projekt je vrijedan 6,5 milijuna eura, od čega više od 5 milijuna eura čine bespovratna sredstva, a usmjeren je na revitalizaciju zelenih površina i razvoj održivog turizma- istaknuo je gradonačelnik Bilić.

Kako dodaju iz Grada Ludbrega, projekt će se provoditi tijekom 11 aktivnosti na području devet jedinica lokalne samouprave: gradova Ludbreg, Novi Marof i Varaždinske Toplice te općina Martijanec, Jalžabet, Trnovec Bartolovečki, Sračinec, Petrijanec i Sveti Ilija.

Spomenuti je projekt dio šire ideje, a to je preobrazba Otoka mladosti u Otok znanja. Otok Mladosti je zapravo čak 18 hektara površine, uglavnom zelenila i vodenih područja, odnosno jezera, koji je do 2020. godine bio u vlasti Republike Hrvatske.

-Nažalost, u to vrijeme mi smo imali relativno male mogućnosti korištenja tog ogromnog prostora, što nam je bilo silno žao. Nakon što smo vratili ovu površinu u vlasništvo grada Ludbrega, počeli smo s njenom revitalizacijom i ponovno vraćanjem u funkciju. Danas je Otok mladosti zapravo za naše građane omiljena zona druženja, mjesto rekreacije za sve Ludbrežane, ali i za posjetitelje i turiste. I tu zapravo se održavaju sve manifestacije i svi važniji događaji u gradu Ludbregu. Nažalost, veliki gradski trg koji imamo jednostavno ne živi kao gradski trg. Otok mladosti tako je postao središte brojnih manifestacija – Sajma cvijeća, drugog po veličini takve vrste u Hrvatskoj, Welcome spring festival, ljetni programi i brojna druga događanja – kaže gradonačelnik Bilić.

Ludbreg je također grad koji je usmjeren na obrazovanje i podizanje kvalitete života, te grad koji stvara dodatne prilike za svoje građane, prvenstveno kroz uvođenje inovativnih obrazovnih, kulturnih, turističkih i društvenih djelatnosti u sferu svakodnevnog života. U Gradu Ludbregu u tu su svrhu predvidjeli nekoliko strateških projekata. Neki od njih poput Lori centra vrijednog 3,5 milijuna eura već su ostvareni.

– Drugi projekt na kojeg smo se sad nakon Lori centra fokusirali rekonstrukcija je zgrade koja se nalazi na istoj lokaciji, a koja je bila nekadašnja pekara. Cilj je tu otvoriti novu gradsku knjižnicu i čitaonicu. Riječ je o velikom projektu, vrijednom 5,6 milijuna eura, a rezultat bi bila gradska knjižnica i čitaonica koja bi se prostirala na 1500 kvadrata. Naša knjižnica živi i diše punim plućima, a na ovoj novoj lokaciji ponudili bismo dodatne sadržaje, stvorili prostor privlačan mlađim generacijama. Uz to Lori centar nalazi se odmah pored i tu vidimo komponentu obrazovno-informacijskog kompleksa. Idući strateški projekt kojeg smo također pripremili i koji je vrlo blizu početka realizacije, dakle planiramo ga realizirati tijekom 2025. i 2026. godinu, to je interpretacijski centar Kuća rijeke Bednje. Trenutačno taj objekt ne izgleda nimalo lijepo. Riječ je o staroj ribičkoj kući, a kroz projekt vrijedan 1,6 milijuna eura planiramo ju kroz ITU mehanizam pretvoriti u mjesto koje će biti posvećeno flori i fauni Rijeke Bednje, koja je vrlo karakteristična na ovom području. Riječ je o rijeci koja je jedina rijeka koja čitavim svojim tokom prolazi Hrvatskom. U suradnji s Prirodoslovno-matematičkim fakultetom u Zagrebu koji je kod nas odradio jedno dugotrajno i opsežno istraživanje detektirana je lepeza autohtonih specifičnih vrsta biljnog i životinjskog svijeta. Time bi STEM programi koji već postoje u Lori centru dobili sjajnu nadopunu u vidu stjecanja znanja u području biologije – objašnjava gradonačelnik Bilić.

Knjiznica-2-1.jpg

Knjižnica

Kuca-rijeke-Bednje-2.jpg

Kuća rijeke Bednje

Nakon toga slijedi projekt Mjenjačnica. Riječ je o objektu koji je napušten već 25 godina, a služio je kao mjesto razmjene žita za brašno.

– Više u toj zgradi nećemo obavljati robnu razmjenu već je plan izmjenjivati međusobna iskustva i znanja, također uglavnom iz STEM područja. U budućnosti bi to trebala biti suvremena zgrada, energetski neovisna i opremljena s modernom IKT opremom. U njoj bi trebao biti smješten centar kreativnih industrija, predinkubacija poduzetnika, izvođenje budućeg modula i svih drugih održivih izvora energije. Također bi se provodila edukacija upotrebe bespilotnih letjelica. To je dio jednog manjeg projekta kojeg smo prijavili i s čijom realizacijom krećemo iduće godine. Posebna zanimljivost bila bi da bismo u tom prostoru jednu učionicu pozicionirali iznad kanala tako da bi svi koji će u njoj boraviti imali zanimljiv pogled. Nadamo se da će Hrvatske vode izaći nam ususret jer nam je namjera u toj zgradi staviti u funkciju mini hidrocentralu kako bismo korisnicima pokazali kako se ranije proizvodila energija, a istovremenom u drugom dijelu zgrade prikazati način proizvodnje na održiv način – pojasnio je gradonačelnik Bilić.

Dodao je kako je intencija da ovdje dolaze učenici na terensku nastavu, ali da se i sami Ludbrežani koriste svim mogućnostima prostora.

– Cilj nam je dobrobit čitave zajednice. Na zelenoj lokaciji donosimo ono što smatramo da budućnost trebamo. Najmlađima stvaramo mjesto koje će im pomoći da stvaraju zdraviju, kvalitetniju i budućnost – kaže gradonačelnik.

Dodaje kako uskoro kreće i realizacija Prapovijesnog parka na Otoku mladosti. Za provedbu ovog projekta Varaždinskoj je županiji dodijeljeno bespovratnih 69 tisuća eura.

Prapovijesni-park-1-1170x658.jpg

Prapovijesni park

- Ludbreg zahvaljujući vunastom nosorogu koji je ovdje pronađen ima dokaz koji potvrđuje dugotrajnost života na ovom području. Osim edukativnog značaja ovaj projekt je dodatni iskorak unaprjeđenja kontinentalnog turizma. Naša Erika je sad, naravno u replici, dio stalnog postava Muzeja grada Varaždina, ali od nedavno dio postava Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu. Drago nam je da Eriku tako imaju priliku upoznati brojni posjetitelji zagrebačkog muzeja, ali smatramo da je vrijeme da se Erika vrati kući. Na taj će naći svi koji dođu u Ludbreg upoznati dugi kontinuitet našega grada, od arheološkog parka također uređenog kroz projekt, preko Erike. Upoznat će i našeg Srećka, koji je bio rimski vojnik koji je u 5. stoljeću preživio otvorenu operaciju lubanje, tzv. trepanaciju. Njegov se kostur danas čuva u Muzeju grada Ludbrega, gdje je jedna od atrakcija – kaže gradonačelnik Bilić.

Preko povijesti do današnjeg vremena i zavirivanja u budućnost, tako otprilike razmišljaju u Gradu Ludbregu. Maksimalno okrenuti stvaranju preduvjeta za što kvalitetniju podršku obrazovanju.

– Ponosni smo na naš vrtić koji je prepoznat u radu s darovitom djecom. Imamo i jednu od najmlađih srednjih škola u Hrvatskoj koja je svojim radom nadmašila trenutačne prostorne mogućnosti. Da bismo joj omogućili daljnji napredak na prostoru mlina u jednoj zgradi koja se prostire na 3,5 tisuće kvadrata na četiri etaže vidimo buduću srednju školu. Naša srednja škola trenutačno funkcionira na tri lokacije, ovako bismo stavili sve na jedno mjesto. Kako bismo privukli učenike koji nisu iz okolice Ludbrega potrebno je osigurati i smještajne kapacitete. Sve to vidimo na toj lokaciji. Taj je projekt najdalje od realizacije. No zatvorena su nam bila vrata i kada smo došli na ideju Lori centra, a on je danas ovdje. Živi punim plućima na dnevnoj bazi – zaključuje gradonačelnik Dubravko Bilić.