Proteklih dana Jedinstvenom upravnom odjelu Općine Bednja pojedini su mještani prijavili velike štete koje su im na njivama uz rijeku Bednju pričinili dabrovi.
Član Povjerenstva za procjenu elementarnih šteta i općinski vijećnik Josip Podsečki tim se povodom i osobno uputio na teren te se uvjerio da su pritužbe mještana i više negoli opravdane.
- Najveću štetu pretrpjela je jedna mještanka iz Purge Bednjanske, kojoj su dabrovi uništili oko tisuću stabljika kukuruza, što bi bilo jedna prikolica kukuruza u klipu! Progrizli su ih i odvukli u Bednju, gdje su ih iskoristili kao građevinski materijal za gradnju brane. Očima nisam mogao vjerovati kad sam vidio da su u rijeci sagradili metar i pol visoku branu te u nju, osim spomenutih kukuruza, „ugradili“ i stabla, granje, panjeve – ispričao je Podsečki.
Želeći fotografirati nesvakidašnji prizor, probio je put kroz gusto raslinje, trnje i koprive kako bi se dovoljno približio pa nakon toga fotografijom – koju je i nama ustupio – zabilježio građevinski pothvat dabrova.
Podsečki inače već godinama proučava dabrove, jer se jedna od prvih obitelji na bednjanskom području prije više od deset godina naselila upravo pokraj njegova Etnoimanja u Rinkovcu, koje je smješteno tik uz rijeku Bednju. Budući da su se tada namjerili na njegove voćke pa ih je morao zaštititi mrežom, Joža ih otada prati, ali je i blagonaklono raspoložen prema njima, smatrajući da je riječ o plemenitoj životinji koja obogaćuje bioraznolikost i s kojom samo treba naći modus suživota.
- No, činjenica je i to da su se dabrovi na cijelom potezu Bednje namnožili u velikom broju i da uređuju svoja staništa onako kako im instinkt nalaže. Iz „susjedstva“ dovlače sve što im je potrebno za branu pa tako, osim vrba i jalši, stradavaju i voćke, kukuruzi i sve ostalo što im dođe pod zub. S druge strane, imamo legitimne zahtjeve mještana da im se počinjena šteta nadoknadi i to je problem koji nekako moramo riješiti – kaže Podsečki i dodaje da šteta ima na većini kukuruznih usjeva u cijeloj dolini Bednje, međutim, mnogi poljoprivrednici ih nisu prijavili naprosto zato što ih još nisu primijetili ili su one manjeg opsega.
S obzirom na to da su dabrovi zakonom zaštićena vrsta, a da se Općina Bednja s druge strane, istodobno suočava sa pritužbama građana i zahtjevima za obeštećenje, pročelnica Jedinstvenog upravnog odjela Jasminka Grabar o ovome je problemu uputila hitan dopis Ministarstvu poljoprivrede.
- Iz Ministarstva smo informirani da idućih dana u Bednju stižu predstavnici Uprave veterinarstva, koji će obići teren i na licu mjesta procijeniti razmjere šteta. Stoga molimo građane da se strpe još nekoliko dana – poručila je pročelnica Grabar.
Dabrovi se ne liše „pod zub“ uzeti i debele vrbe. Fotografiju je snimio I. Sever.