Na Zelene telefone diljem Hrvatske tijekom 2015. godine zaprimljeno je 2.707 prijava građana o problemima okoliša. Pokazala je to analiza koju su pripremile članice Mreže Zelenih telefona u sklopu projekta "Partnerstva za okoliš", financiranog od strane Europske unije i sufinanciranog od Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Zeleni telefoni zaprimaju prijave građana o problemima okoliša na jedinstveni broj za cijelu Hrvatsku: 072 123 456. Podaci za prošlu godinu pokazuju da se i dalje najveći broj poziva odnosi na kategoriju "otpad", čak 37% (996) prijava, čime se nastavlja trend iz prijašnjih godina.
(izvor: Mreža Zelenih telefona)
- No za razliku od prijašnjih godina, kada se najveći dio prijava unutar ove kategorije odnosio na neprimjereno odlaganje i zbrinjavanje otpada, odnosno ilegalna odlagališta otpada, u ovom razdoblju povećan je broj upita o mogućnostima odvojenog odlaganja pojedinih vrsta otpada kao i upita o mogućnostima povećanja broja kontejnera i kanti za prikupljanje, a u konačnici građane zanima gdje završava odvojeno prikupljeni otpad. Pretpostavljamo da je razlog tome trendu povećanje razine svijesti građana o potrebi primjerenog zbrinjavanja otpada i njegovog odvajanja prema različitim vrstama - ističu iz Mreže Zelenih telefona.
Od ostalih kategorija ističu se prijave unutar kategorija "zelenilo" (293 prijave) i "voda" (270 prijava). Unutar kategorije zelenilo najčešće su prijave građana iz urbanih sredina, a odnose se na održavanje javnih zelenih površina, konkretno sječu stabala u gradskim parkovima, alejama i slično.
- Vrlo često riječ je o redovnim održavanjima, no kako građani nisu upoznati s planovima redovnog održavanja gradskih poduzeća koja skrbe o javnim zelenim površinama, njihova zabrinutost je po našem sudu opravdana. Smatramo da je osnovni propust poduzeća koja skrbe o javnim zelenim površinama njihova netransparentnost u radu, odnosno pružanje informacija građanima o planovima održavanja javnih zelenih površina. U većini županija unutar ove kategorije pristiže i veliki broj prijava parcela na kojima raste ambrozija - pojašnjavaju iz Mreže Zelenih telefona.
Zajednički problem koji unutar kategorije "vode" prijavljuju stanovnici svih županija je nezakonito pražnjenje septičkih jama i ispuštanje fekalnih voda. Također, građani reagiraju i na neuobičajene mrlje koje primijete u rijekama, morima i jezerima. Najveći dio prijava aktivisti Zelenih telefona rješavali su samostalno, bez direktne suradnje s pozivateljima, što ukazuje na dva moguća problema: manjak znanja i informacija kod građana te njihov strah od posljedica prijave, čemu u prilog ide i činjenica da je još uvijek više od 50% prijava na Zeleni telefon anonimno.
Među članicama Mreže Zelenih telefona je i varaždinska Udruga za zaštitu i unapređenje čovjekovog okoliša "Franjo Koščec", koja je u 2015. godini zaprimila 225 poziva na Zeleni telefon.
(izvor: Mreža Zelenih telefona)
- Kao što je slučaj i kod Mreže Zelenih telefona, kontinuirano velik broj prijava pripada kategoriji "otpad". Tako je tijekom prošle godine bilo čak 63 ili 28% upita vezanih uz ovu kategoriju. Ta brojka je manja od prošlih godina, ali raste broj upita vezanih uz odlaganje i zbrinjavanje pojedinih vrsta otpada, primjerice tekstila, starih lijekova ili ambalaže od otrova koji se koriste u poljoprivredi - napomenuli su iz varaždinske udruge.
Od ostalih kategorija najviše se ističu "šume" s 22% prijava (49) te "vode" i "zrak" s 11% prijava (24). Najviše upita bilo je vezano uz sječu Park šume uz rijeku Dravu, te ispuštanje otpadnih i fekalnih voda direktno u okoliš, kao i uređivanje i održavanje okoliša (ambrozija, rušenje stabala i sl.).
- Od priključivanja udruge "Franjo Koščec" Mreži Zelenih telefona 2003. godine Zeleni telefon u udruzi je zazvonio ukupno 2.935 puta. Osim Varaždinske županije, pokrivamo i područje Krapinsko-zagorske županije. Kroz godine, statistike pokazuju manji broj prijava s područja Krapinsko-zagorske županije, pretpostavljamo zbog neinformiranosti tamošnjih stanovnika o postojanju Zelenog telefona ili zbog veće povezanosti te županije sa Zagrebačkom županijom - dodaju iz Udruge "Franjo Koščec", uz napomenu da im je cilj što više se približiti lokalnoj zajednici kako bi potaknuli stanovništvo na aktivnije sudjelovanje u rješavanju pitanja vezanih za prirodu i okoliš.
Svako onečišćenje ili devastaciju u okolišu građani mogu prijaviti na Zeleni telefon 072-123-456, telefon udruge 042-200-091, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., osobno ili poštom na adresi S. S. Kranjčevića 7, 42000 Varaždin.