Zbor Stellarium iz Cestice nastupio u Dubrovniku i jugu Hrvatske

Varaždinske vijesti | 31.10.2024. u 18:30h | Objavljeno u Društvo

Povodom osamdesete obljetnice stradanja više od pedeset uglednih Dubrovčana pogubljenih na otočiću Daksa, Društvo za obilježavanje grobišta iz Varaždina organiziralo je, u petak i subotu, 25. i 26. listopada 2024. godine, dvodnevni posjet jugu Hrvatske, a hodočašću su se ove godine pridružili i župljani župe Križovljan, vjernici iz Zagreba, Slatine i Istre te članice zbora Stellarium KUD-a općine Cestica.

Po dolasku u Gruž hodočasnike je pozdravio prof. dr. sc. Denis Vokić, predsjednik udruge Daksa 1944./45., a potom se brodicama krenulo na spomenuti otok.

Sama komemoracija započela je hrvatskom himnom koju su otpjevale članice zbora Stellarium, a kojima je potom zahvalu uputio prof. Denis Vokić, predsjednik udruge Daksa, te pozdravio sve prisutne.

U nastavku je dubrovački biskup, mons Roko Glasnović predvodio molitvu, a potom je zbor Stellarium, predvođen prof. Gordanom Kos Kolar otpjevao pjesmu Bliže o Bože moj, što su prisutni na komemoraciji nagradili spontanim pljeskom.

Uslijedilo je polaganje vijenaca i paljenja svijeća, a iste su položili i predstavnici grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije kao i predstavnici udruga s dubrovačkog i ostalih područja Republike Hrvatske.

Zahvalu svima na dolasku odavanju počasti žrtvama uputio je prof. Vokić, predsjednik Udruge Daksa, a potom su članice zbora Stellarium izvele pjesme Zdravo djevo i Do nebesa nek se ori, autora p. Petra Perice, ubijenog na Daski pred 80 godina.

U popodnevnom dijelu programa hodočasnici iz Cestica i sjevera Hrvatske posjetili su groblje Boninovo gdje su položili vijence i zapalili svijeće u spomen na poginule hrvatske branitelje stradale u obrani Dubrovnika u Domovinskom ratu, a vijenac je položen i na kapucinsku grobnicu u kojoj je pokopan fra Leander ( Ivan ) Leskovar rođen u župi Križovljan (Gornje Vratno, 14. 06. 1923. + Dubrovnik, 07. 11. 1994.), kao i na grobove, Tihomila Vranješa i p. Petra Perice.

Hodočasnici sa sjevera, u pratnji hrvatskog branitelja Nikše Ucovića posjetili su Muzej hrvatskih branitelja u tvrđavi Imperijal na Srđu, a nakon kraćeg upoznavanja kulturno povijesne baštine Dubrovnika u samom gradu sudjelovali su u crkvi Male braće ( u crkvi je između ostalih pokopan Ivan Gundulić op ft) i na misi koju je predvodio i održao prigodnu propovijed fra. Josip Sopta.

Završni dio posjeta Dubrovniku bio je u subotu, 26. listopada 2024. godine. Prvo je na Domobranskom groblju, u spomen i na poginule vojnike iz Varaždinske županije pokopane na tom groblju ( iz Varaždinske županije tu su pokopani Viktor Conar iz Krušljevca, Filip Ledinščak iz Lepoglave i Antun Oštrek iz Novog marofa opaska ft) položen vijenac, a nakon toga zapalili su svijeće i kod spomenika poginulim vatrogascima stradalih u gašenju požara prouzročenog od granatiranja Dubrovnika 06. prosinca 1991. godine.

U prijepodnevnim satima obiđen je i crkva Gospe od milosrđa u kojoj je godinama djelovao naš fra Ivan Leander Leskovar, a tu nam je o povijesti crkve i samostana govorio fra Mijo Šarćević, upravitelj svetišta i samostana.

U znak zahvale za susret, prof. dr. Denisu Vokiću kao i fra Miji članice zbora Stellarium uručile su prigodni poklon, a potom smo zahvalili našim domaćinima i krenuli prema Metkoviću nakon čega smo posjetili naselje Gata podno Mosora u općini Omiš.