U ugodnom ambijentu Gradske knjižnice i čitaonice Gustav Krklec u Ivancu održana je promocija romana Ante Guge „Žetva u polju otrova“.
U uvodnom dijelu nazočne je u ime domaćina i suorganizatora pozdravila ravnateljica Knjižnice, Marina Grudenić, zahvalivši im na dolasku.
Ljudvek Cikač, predsjednik UDVDR RH Ogranak Ivanec je, također uz zahvalu nazočnima, pripomenuo kako je promocija romana kolege Ante Guge jedna od aktivnosti programa u 2018. godini, a ujedno i dokaz širine u radu Ogranka, te potvrda činjenice kako hrvatski branitelji imaju širok spektar interesa.
Suradnja s knjižnicom
- S obzirom da imamo u planu još sličnih aktivnosti, nadamo se da je ovo tek početak uspješne suradnje sa Gradskom knjižnicom - istaknuo je Cikač.
Potom je ulomak iz romana pročitala Anja Cvjetković, učenica 6. razreda Osnovne škole Ivana Kukuljevića Sakcinskog Ivanec, da bi o knjizi i autoru svoje dojmove iznio dr. sc. Ivica Miškulin, izvanredni profesor na Hrvatskom katoličkom sveučilištu.
Dr. Miškulin se, kao rođeni Slavonac, na početku svog izlaganja zahvalio svim hrvatskim braniteljima koji su sudjelovali u Domovinskom ratu, posebice onima u obrani njegove Slavonije, a Gugu je opisao kao 'iznimno pedantnog i točnog novinara, koji na jednostavan način prenosi važne istine iz hrvatske povijesti'.
Roman je posvećen (i) Guginim kolegama novinarima stradalima u Domovinskom ratu, njh 14, a glavni lik je ratni reporter Ivan Šimić, kroz kojega autor iznosi povijesne činjenice, kao i neke svoje doživljaje.
Iako je roman fikcija, temeljen je na stvarnim događanjima, a kroz autentičnost likova i nekih događanja nije teško zaključiti kako su i oni prepričavani.
- Roman je to s čitavim nizom poruka, pregledan, čitljiv i s jasnim jezikom i svakako bi ga trebalo pročitati - zaključio je dr. Miškulin. Potom je još jedan dio teksta iz knjige pročitala Martina Benčić, učenica ivanečke osnovne škole, a opširniji osvrt na impresivnu Guginu biografiju dala je Vesna Matišić, voditeljica programa promocije.
U završnom dijelu promocije o romanu je govorio njegov autor, Ante Gugo. Pripomenuo je kako je na ideju o pisanju došao nakon što je završio knjigu „Oluja koju nismo mogli izbjeći“, a za njega je istraživao povijesne činjenice.
Fikcija i činjenice
- Roman je fikcija temeljena na povijesnim činjenicama s kojima sam želio na popularan način ispričati povijest 20. stoljeća koja je jako utjecala na sve nas. Želim poslati poruku, čitatelje naprosto natjerati na razmišljanje što nam se i zašto sve to događalo desetljećima, kada su se često na suprotnim stranama znali naći i članovi istih obitelji. Roman je pisan i za generacije koje nisu doživjele Domovinski rat i koje se pitaju što se sve to događalo i da li se to moglo izbjeći. U ovom će romanu pronaći brojne istine, poput one o HOS-u, o čemu se u zadnje vrijeme vode stalne rasprave. U romanu mogu pronaći činjenice koje će ih potaknuti na potpuno drugačije ramišljanje o toj hrabroj i časnoj postrojbi, s kojom sam i sam imao čast biti na bojišnici. U konačnici, Hrvatska bi nam svima trebala biti najvažnija - rekao je, uz ostalo, Ante Gugo.
Na kraju svog obraćanja Gugo je zahvalio svima na dolasku, posebno onim nazočnim, kao i svim pripadnicima 7. GBR Puma koji su izvjesili zastavu na drevnu kulu njegovog rodnog grada Knina tijekom oslobodilačke 'Oluje'.
Pri završetku programa promocije, ravnateljica Knjižnice, Marina Grudenić, uručila je darove učenicama koje su čitale ulomke iz romana, potom dr. sc. Ivici Miškulinu i Anti Gugi, koji je primjerke romana poklonio učenicama Anji i Martini.
Nakon promocije, većina nazočnih zadržala se u razgovoru s autorom knjige i dr. Miškulinom.
Promociju su organizirali UDVDR RH Ogranak Ivanec i Gradska knjižnica i čitaonica Gustav Krklec Ivanec u suradnji sa izdavačem romana, Despot Infinitus, a učenice iz Osnovne škole Ivan Kukuljević Sakcinski za nastup je pripremila profesorica Irena Pejnović.