U sklopu Srijede u Muzeju, 28. veljače u palači Herzer priređuje se predavanje o varaždinskom zlatarstvu, koje je pripremila Jelena Rančić, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.
Zlatarstvo je umjetnički obrt za koji je, uz tehničku vještinu i znanje, potrebna i kreativnost te umjetnički senzibilitet. Uz vješte ruke, zlatari (srebrnari i draguljari) morali su biti i precizni i strpljivi.
Brojna su velika imena iz povijesti i povijesti umjetnosti bila primarno i zlatari, poput Johanna Gutenberga ili slikara Albrechta Dürera i Sandra Botticellija.
U Varaždinu zlatarstvo ima dugu tradiciju, o čemu svjedoče i najstarije poznate Povlastice i pravila varaždinskih srebrnara iz 1613. godine. Kroz stoljeća su se mijenjali moda i stil nakita, ali i nekad, kao i danas, vrhunski nakit majstori zlatari izrađuju ručno.
Filigranski nakit, ili čipka u metalu, izrađuje se savijanjem i pletenjem finih tankih niti od plemenitih kovina, a od zlatara zahtijeva najviši stupanj umijeća, strpljenja i mašte te vrhunsku izradu.
Predavanje o povijesti varaždinskog zlatarstva i nakitu koji se nosio na ovom području počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.