Učenici topličke škole, koja s ponosom nosi imena Antuna i Ivana Kukuljevića, obilježili su 169. obljetnicu uvođenja hrvatskog jezika kao službenog u javne službe.
Kod spomenika hrvatskom jeziku u središtu Varaždinskih Toplica, učenici su položili cvijeće koje raste u školskom ružičnjaku te su u okviru sata povijesti ponovili i usvojili nova znanja o Hrvatskom narodnom preporodu s naglaskom na ulogu Ivana Kukuljevića Sakcinskog u preporodnim vremenima.
Prvi zastupnički govor na hrvatskom jeziku u Saboru je održao Ivan Kukuljević Sakcinski 1843. godine. U svom rodoljubno nadahnutom govoru pozvao je i na uvođenje hrvatskoga jezika u škole i urede kako bi se mogao postupno uvesti i u javni život.
Prije Kukuljevićeva govora, svi govori i saborski zapisnici, počevši od druge polovice 13. stoljeća, bili su na latinskom jeziku.
Četiri godine kasnije, 23. listopada 1847., na Kukuljevićev prijedlog, Sabor donosi zaključak o uvođenju hrvatskog jezika kao službenog jezika u javnoj uporabi. U Saboru se hrvatski kao službeni jezik počinje primjenjivati od 1848. godine.
Na 150. obljetnicu uvođenja hrvatskog jezika u javni život, u Varaždinskim Toplicama postavljen je spomenik hrvatskom jeziku. Kameni spomenik je u obliku knjige. Kamen kao znamen.