U Kulturnom centru "Ivan Rabuzin" u Novom Marofu održan je Okrugli stol pod nazivom "Udomiteljstvo: sadašnjost vs. budućnost" u organizaciji ZIPKE Udruge udomitelja za djecu i mlade Varaždinske županije i Udruge socijalnih radnika Varaždinske županije. Događanje je organizirano u sklopu projekta "Ruka podrške" kojeg financijski podupire Grad Novi Marof, dok je partner u Projektu Centar za socijalnu skrb Novi Marof.
Grad Novi Marof unazad nekoliko godina prepoznaje potrebe udomitelja sa svog područja te odobrava financijsku potporu projektu "Ruka podrške", koji provodi Udruga „Zipka“ u suradnji s Centrom za socijalnu skrb Novi Marof. Grad projekt financira u maksimalnom iznosu od 30.000,00 kuna. Kroz redovita druženja i razmjenu iskustava, te stručne obrade pojedinih tema, udomitelji se osnažuju za rješavanje poteškoća i problema vezano za udomljenu djecu i mlade, čime se jačaju njihove odgojne kompetencije.
- Grupe podrške koje se redovito održavaju u Centru za socijalnu skrb Novi Marof, jako dobro su prihvaćene od strane udomitelja te oni redovito dolaze i aktivno sudjeluju u njima. Rezultat toga je činjenica, da su se udomitelji međusobno povezali, druže se sa udomiteljima iz drugih područja, udomljena djeca sudjeluju u raznim radionicama, druže se na sportskim i kreativnim aktivnostima, odlaze na izlete, kulturne događaje i sl. - ističu u Udruzi.
Drugi cilj projekta je, da se kroz provođenje promotivnih aktivnosti i Info-pulta podiže svijest lokalne zajednice o važnosti udomiteljstva za djecu i mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi, kako bi se što više građana zainteresiralo za udomljavanje i time doprinijelo razvoju ove važne socijalne usluge na području grada Novog Marofa.
Činjenica je da sve više djece nema odgovarajuću roditeljsku skrb i da im je potrebna zamjenska obitelj, jer je obitelj jedino pravo okruženje za život i razvoj djece. Kako je udomitelja premalo, nameće se potreba da se dodatnim aktivnostima Centra za socijalnu skrb Novi Marof i Udruge Zipka u narednom periodu pokušaju motivirati građani za taj humani angažman.
Tako je dana 13. prosinca u prostorijama Kulturnog centra „Ivan Rabuzin“ održan okrugli stol pod nazivom „Udomiteljstvo - Sadašnjost vs. Budućnost“. Okrugli stol organizirali su Grad Novi Marof, Udruga udomitelja za djecu i mlade Varaždinske Županije „Zipka“, Centar za socijalnu skrb Novi Marof i Udruga socijalnih radnika Varaždinske županije. Na Okrugli stol pozvani su i predstavnici škola i dječjih vrtića s područja mjesne nadležnosti Centra za socijalnu skrb Novi Marof što smo procijenili da je jedan od načina da udomiteljstvo približimo mlađim generacijama. Okrugli stol organiziran je u svrhu promicanja udomiteljstva na način da se udomiteljstvo približi mlađim generacijama jer je primijećeno da su udomitelji sve starije životne dobi, dok mlađe generacije ne pokazuju interes za bavljenje ovim humanim pozivom. Unatoč aktivnostima koje se provode u lokalnoj zajednici i na nacionalnoj razini udomitelja je sve manje.
Na Okruglom stolu predstavljen je zakonski okvir, a o svom iskustvu bavljenja udomiteljstvom upoznala nas je udomiteljica Marija Igrec, dok je o aktivnostima i radu Udruge Zipka govorila Stanka Vereš, tajnica Udruge.
- Za Okrugli stol pripremili smo letke i plakate te zamolili škole i vrtiće da ih istaknu u svojim prostorima, a isto tako izrazili smo spremnost doći npr. na Vijeće roditelja kako bi roditeljima objasnili što znači biti udomitelj, koje su njihove obaveze i prava. U Varaždinskoj županiji, koja je slovila kao županija sa tradicijom bavljenja udomiteljstvom, imamo poražavajuće podatke, i sve manje ljudi se odlučuje baviti ovim pozivom.
Na području Novog Marofa imamo jednu udomiteljsku obitelj koja se bavi tradicionalnim udomiteljstvom. Postojeći kapaciteti nisu dovoljni za smještaj djece kojima je potrebna ova vrste socijalne usluge, tim više što se u našu županiju smještavaju i djeca i iz drugih područja. Na Okruglom stolu zaključeno je da je udomiteljskih obitelji sve manje, da se centri za socijalnu skrb svakodnevno suočavaju sa problem zbrinjavanja i smještaja djece te da se ne smije odustati od promocije udomiteljstva kao najboljeg oblika skrbi koja djeci i mladima omogućuje život u obiteljskom okruženju. Jedna od ideja je da se promocija udomiteljstva, osim u školama i vrtićima pokuša i preko vjerskih zajednica, crkava. Stoga i ovim putem pozivamo sve građane da razmisle da li su spremni djetetu i mladoj osobi pružiti dom te nam se obrate sa zahtjevom ili barem upitom - poručuju u Udruzi.