Kaznionica u Lepoglavi i ove godine ostvarila priznanja za vino i med

vv | 15.7.2025. u 15:37h | Objavljeno u Društvo

Kaznionica u Lepoglavi i u 2025. godini ostvarila je zapažene rezultate na domaćim i međunarodnim ocjenjivanjima vina i meda, čime se još jednom potvrđuje uspješnost rehabilitacijskih i radno-okupacijskih programa koji se provode unutar kaznioničkog sustava.

Na ocjenjivanju Kvarner Wine Trophy 2025., Kaznionica je osvojila tri srebrne medalje za muškat žuti, rajnski rizling i sauvignon, te brončanu medalju za graševinu.

Na prestižnom Decanter World Wine Awards (DWWA) također su potvrđeni kontinuirani rezultati – brončane medalje dodijeljene su za rajnski rizling, graševinu i muškat žuti. Pored toga, vino sauvignon nagrađeno je zlatnom medaljom na ocjenjivanju Franjo Lebar Štrigova, kao i prethodne godine.

U segmentu pčelarske proizvodnje, bagremov med Kaznionice u 2024. godini osvojio je zlatnu diplomu na međunarodnom ocjenjivanju meda u Vukovaru te srebrnu diplomu u Zagrebu. Med od kestena također je nagrađen srebrnim diplomama na oba natjecanja.

Kaznionica u Lepoglavi raspolaže s 5 hektara vinograda i više od 24.000 čokota različitih sorti, među kojima su graševina, rajnski rizling, sauvignon, muškat žuti, pinot bijeli, sivi i crni, traminac, silvanac i moslavac.

U prosjeku 15 zatvorenika tijekom cijele godine sudjeluje u svim fazama vinogradarske i podrumske proizvodnje – od rezidbe i njege nasada, preko berbe, do prerade grožđa u podrumu. U berbi 2024. proizvedeno je ukupno 24.000 litara vina.

Pored vinogradarstva i pčelarstva, značajan naglasak stavlja se i na obrazovanje. U suradnji s vanjskim učilištima, zatvorenici se osposobljavaju za zanimanja voćara i pčelara.

U proteklih nekoliko godina osposobljen je ukupno 31 zatvorenik – njih 21 za voćara, a 10 za pčelara. Stečene kvalifikacije omogućuju lakšu integraciju u tržište rada po izlasku na slobodu.

Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije podržava ovakve programe koji zatvorski sustav čine djelotvornim prostorom rehabilitacije, kroz rad, obrazovanje i konkretna postignuća. Sustavna ulaganja u tehnologiju, stručno vodstvo i osiguranje uvjeta za rad doprinose razvoju kaznioničkih kapaciteta u smjeru održive, kvalitetne i društveno korisne resocijalizacije.