Publika varaždinskog HNK imat će večeras priliku uživati u praizvedbi opere “Povratak razmetnoga sina” Anđelka Igreca.
Skladatelj, dirigent, orguljaš i bivši voditelj Ureda za crkvenu glazbu Varaždinske biskupije, koji već dulje vrijeme živi u Beču, skladao je ovu operu, koja se izvodi i pod njegovom dirigentskom palicom. Libreto, inspiriran pričom iz Novog zavjeta, napisao ak. Miro Gavran, dok je tekst dodatno preuredio Branko Ružić, redatelj je Taro Morikawa, scenograf i kostimograf Mladen Grof Jerneić, a korepetitor David Vuković.
Što ga je potaknulo na skladanje ovog djela, ali i svakodnevnom radu, razgovarali smo s maestrom Igrecom, kojeg smo susreli nakon jedne od proba.
Veliki doprinos svih
- Oduševljenje evanđeoskom prispodobom o izgubljenom sinu potaknulo me da zamolim našeg cijenjenog književnika Miru Gavrana da napiše libreto za operu. Je li to svjetovna tematika? Svakako! To je svakodnevna priča o odrastanju, traženju, sazrijevanju, ljudskoj komunikaciji, sukobu generacija, strahovima, toplini razumijevanja i opraštanja. Mlađi sin traži svoje mjesto pod Suncem, dok se stariji osjeća nepravedno zapostavljenim. Otac, kao roditelj, brine se za svoju djecu, želeći im sve najbolje, ali istovremeno se suočava sa stvarnošću da im mora dati slobodu i prostor kako bi preuzeli život u vlastite ruke.
U Gavranovu libretu pojavljuju se i žena starijeg sina, kao i buduća zaručnica mlađeg, čiji likovi odišu mudrošću kakvu često prepoznajemo u savjetima naših bližnjih.
Praizvedba opere bit će u HNK-u u Varaždinu? Kako to?
Opera je napisana za deset solista, zbor i poprilično veliki orkestar. Nadam se da će stati u orkestralnu rupu našeg kazališta. Skladajući djelo, zamišljao sam ga upravo na pozornici HNK-a Varaždin, iako naše kazalište nema vlastiti orkestar, ansambl solista niti sve potrebne službe za izvedbu većeg glazbeno-scenskog djela. Moj varaždinski zbor Chorus Angelicus preuzeo je ogroman teret organizacije, logistike i prikupljanja financijskih sredstava. Svojim entuzijazmom, ustrajnošću i potporom, omogućili su ovu izvedbu o svojoj 25-toj obljetnici. Posebnu zahvalnost dugujem iznimnim solistima i Varaždinskom komornom orkestru, s kojima sam tijekom godina imao čast izvoditi velika oratorijska djela na Varaždinskim baroknim večerima i izvan njih. Njihova predanost i entuzijazam ključni su za ostvarenje ovog projekta. A da nije bilo HNK-a Varaždin te promptne spremnosti intendantice Senke Bulić i njezina tima da podrže i preuzmu projekt, opera bi vjerojatno bila izvedena samo koncertno. S obzirom na sve, mislim da je ovo zaista prva varaždinska opera.
Redatelj ove, varaždinske opere, je Taro Morikawa. Kako je raditi s njime?
Našem timu pridružio se japansko-austrijski redatelj Taro Morikawa. Uživam u suradnji s njim – posvetio se mojoj partituri s iznimnom pažnjom. Promišlja iste ideje, istražuje moja rješenja i interpretira određena mjesta, koja mi, zahvaljujući njegovim uvidima, često postaju jasnija. Divno je gledati kako opera oživljava kroz njegov rad sa zborom i solistima.
Oslabile veze s Austrijom
Vaša glazba, ne samo ova opera, često je inspirirana religijskim temama. Zašto?
Zaista sam uglazbio mnoge svetopisamske tekstove. Poezija, misli i molitve Bliskog istoka, zapisane u Knjizi psalama, Pjesmi nad pjesmama i drugim starozavjetnim te novozavjetnim knjigama, prisne su mi još od mladosti. Ti me tekstovi nadahnjuju i u svakodnevnom životu i u mom stvaralaštvu.
Od glazbe živim, to je moj profesionalni poziv. Skladanje je uvijek bilo dio mog rada – uglavnom kada je za to postojala potreba, bilo zbog nekog koncerta, prilike za izvedbu ili zahtjeva za novo djelo.
Što je presudilo odlasku u Beč – posao, školovanje ili nešto treće?
Moja supruga je Bečanka. U početku smo živjeli i radili u Varaždinu. Kada je dobila posao u svom rodnom gradu, isprva je ona putovala, a nakon preseljenja 2010. godine, sad ja svakog tjedna putujem između dva grada.
Kako uspijevate živjeti i raditi između nekoliko gradova i država?
Autom.:-) Nažalost, veze između Austrije i Varaždina zadnjih desetljeća su znatno oslabile. U posljednje vrijeme jedina razumna opcija za putovanje, često i u istom danu, jest vlastitim vozilom.
Kako se riješilo stambeno pitanje?
Preseljenjem u Baden kraj Beča pronašli smo odgovarajući dom, a prilagodba je došla s vremenom.
Koje su razlike između života u Varaždinu i Beču?
Važno je imati posao i uvjete u kojima možete pružiti najbolje od sebe. Također, važno je imati dobre odgojne i obrazovne institucije za djecu te pronaći ljude sličnih interesa i vrijednosti. Dobre ljude i prilike moguće je naći i u Varaždinu i u Beču.